epojisteni logo
cestovni-pojisteni-gruzie

Cestovní pojištění pro chronicky nemocné: Jak ho sjednat?

11. 3. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Osoby trpící chronickým onemocněním mohou mít velký problém sjednat si cestovní pojištění do zahraniční. Respektive některé pojišťovny chronicky nemocné osoby odmítají pojistit, jiné pouze v případě dlouhodobě stabilizovaného zdravotního stavu.

Osoby s chronickým onemocněním by měly výběru cestovního pojištění věnovat daleko větší pozornost s ohledem na jejich zdravotní stav.  Zamlčovat skutečný zdravotní stav a zatajovat chronické onemocnění rozhodně není správné řešení. Sice existují pojišťovny, které chronické onemocnění řadí mezi výluky, některé však nabízí řešení.

Co všechno pojišťovny nezaplatí? 

Respektive osoba chronicky nemocná si může sjednat běžné cestovní pojištění. Pokud by však při pobytu v zahraniční potřebovala lékařskou pomoc z důvodu této nemoci, pojišťovna tyto náklady neproplatí. 

Pojišťovna proplatí pouze náklady na léčbu nemoci či úrazu, které s chronickou nemocí nesouvisí. Kdyby však chronická nemoc vyvolala záchvat v momentě, kdy nemocný například řídí motorové vozidlo a došlo k dopravní nehodě, může pojišťovna odmítnout nebo alespoň pokrátit  pojistné  plnění.

Co znamená chronická nemoc

Chronická nemoc je nemoc trvající dlouhodobě, vlekle nebo je dokonce trvalého rázu, nelze ji plně vyléčit, a její původ je buď vrozený (různé vady, metabolické poruchy) nebo  získaný v průběhu života  (nádory a záněty). 

Chronické nemoci mohou, ale také nemusí, negativně ovlivňovat každodenní život. Některé nemoci mohou vyžadovat pravidelné užívání léků (např. aplikace inzulínu), speciální dietu, používání pomůcek apod.

Mezi chronické nemoci patří zejména:

  • srdeční choroby

  • mozkové mrtvice

  • cukrovka (diabetes)

  • nemocí dýchacích cest

  • tyreoiditidu (chronický autoimunitní zánět štítné žlázy)

  • rakovina

  • Crohnova choroba

  • roztroušená skleróza

  • epilepsie

  • Alzheimerova choroba

  • kožní nemoci (atopický ekzém, lupénka)

  • celiakie (alergie na lepek)

Podobný postup jako u chronických nemocí je aplikován také v době léčby po nemoci (infarkt) či úrazu (vážný úraz páteře, hlavy apod.), dokud není onemocnění či zdravotní stav považováno za ustálený a cestování do zahraničí pro pacienta nepředstavuje žádné riziko.

Co znamená stabilizovaná chronická nemoc

Když se řekne  stabilizovaná chronická nemoc, myslí se tím stav, který po dobu 6 až 12 měsíců nevyžadoval žádný lékařský zásah související s léčbou dané nemoci, nemocný nebyl hospitalizován, nedošlo k zásadní změně léčby a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo v blízké budoucnosti změnit. 

Jako příklad lze uvést například relativně běžná onemocnění dýchacích cest, která obvykle nezpůsobují žádné vážné zdravotní komplikace (např. astma). Za hospitalizaci také není považován pobyt v lázních.

Pokud pojišťovna uzná stabilizovaný stav osoby s chronickou nemocí a pojistí jej, pak by měla uhradit veškeré léčebné náklady i v případě, že by v průběhu pobytu v cizině došlo k náhlému a nečekanému zhoršení chronického onemocnění.

Jak si vybrat cestovní pojištění pro chronicky nemocné

Trpíte-li chronickou nemocí a plánujete cestu do zahraničí, vaše první kroky by měly před každou cestou směřovat nejprve k ošetřujícímu lékaři. Ten zná váš zdravotní stav z dlouhodobého hlediska nejlépe. Zároveň by měl dle uvážení provést všechna potřebná vyšetření, jejichž cílem je prověření aktuálního stavu. 

Uzná-li lékař zdravotní stav chronicky nemocné osoby v pořádku, vystaví jí potvrzení o dlouhodobě stabilizovaném zdravotním stavu. Součástí lékařské zprávy by měl být rovněž seznam všech diagnóz včetně léků, které nemocný pravidelně užívá, jejich složení a dávkování.


Před výběrem cestovního pojištění si zjistěte, jak se k chronickým nemocem vybraná pojišťovna staví, a jaké možnosti vám nabízí. Některé pojišťovny jsou schopné upravit cestovní pojištění na míru nebo za příplatek nabízí  připojištění  chronických onemocnění. Zde však pozor, aby součástí připojištění byla i vaše nemoc.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|Hana Fabianová
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|Hana Fabianová
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.