Cestovní pojištění na hory: Jezdíte freeride? Připojistěte se
Cestovní pojištění na hory: Jezdíte freeride? Připojistěte se
Stále více lidí propadá zimním adrenalinovým sportům. Sjezdovky jsou jim malé a přednost dávají freeridu ve volné přírodě. Zálibě v adrenalinu je ale třeba přizpůsobit i cestovní pojištění. Mimo sjezdovky vám totiž to “obyčejné cestovko” stačit nebude.
Sněhová nadílka je více než štědrá a příznivci zimních sportů si mnou ruce. Horská střediska jsou plná a lidé si užívají zimních radovánek plnými doušky. Tak je to správné, přece nebudeme v zimě sedět v koutě? Zima však má i svá úskalí, se kterými je třeba počítat. Při provozování zimních sportů může snadno dojít k nepříjemným úrazům. S úhradou nákladů vám pomůže kvalitní cestovní pojištění. Aby vám bylo co k čemu platné, je nutné jeJ přizpůsobit vašim aktivitám. Hned si řekneme, jak na to.
Obyčejné vs. nadstandardní cestovní pojištění
Otázku, zda si cestovní pojištění uzavřít či nikoliv, bychom si vůbec neměli pokládat. Měla by to být naprostá samozřejmost. Zamyslet bychom se však měli nad náplní volna, a podle toho si vybrat konkrétní pojistný produkt. Pokud si vystačíte se sjezdovkami a vaše sportovní ambice nepřekročí hranice mezi sjezdovkou a lesem, pak vám bude stačit běžné cestovní pojištění.
Standardní cestovní pojištění na hory zpravidla platí do nadmořské výšky 3 500 metrů a zahrnuje běžné zimní aktivity. Tím je myšleno lyžování a snowboarding na sjezdovkách a ve snowparcích, případně sáňkování a bobování na k tomu určených místech a drahách.
Ti, kteří holdují freeridu (lyžování a snowboarding ve volném terénu a mimo sjezdovky), by si měli sjednat adekvátní připojištění adrenalinových sportů. To zpravidla rozšiřuje nejen rozsah pojištění o rizikové zimní sporty, ale také rozšiřuje krytí pojištění až do nadmořské výšky 5 000 metrů.
Zákazy a varování se nevyplatí porušovat
Samozřejmě ale platí, že byste se měli pohybovat vždy na vyznačených freeridových sjezdovkách nebo v lokalitách povolených pro vybraný sport. Dbejte na varování i zákazy a neriskujte zbytečně své zdraví i životy tím, že je budete porušovat. Vliv to má i na cestovní pojištění. Vydáte-li se na vlastní pěst do výslovně zakázaných míst, s pojistnou ochranou příliš nepočítejte.
Pokud dojde ke škodě mimo povolené území, pojišťovna má právo pojistné plnění pokrátit nebo odmitnout vyplatit úplně. V takovém případě léčbu hradíte v plné výši a cestovní pojištění vám bude k ničemu. Počítejte ale dopředu s tím, že léčba v zahraničí se může pohybovat v řádech statisíců a milionů korun. Zvlášť pokud využijete služeb horské služby a záchranného vrtulníku.
Myslete na svou bezpečnost
Mít sjednané pojištění je jistě chvályhodné, na své zdraví ale myslete už před první jízdou. Samozřejmou součástí vaší zimní sportovní výbavy by měla být ochranná helma a brýle, nestyďte se používat ani chránič páteře. Nezapomeňte, že zdraví máte pouze jedno. Ochranná helma je navíc povinná ve většině lyžařských střediscích, zejména u nezletilých dětí. Při řešení pojistné události pojišťovna přihlíží i k tomu, zda jste helmu měli nikoliv.