Cestovní pojištění na hory v zimě i v létě
Čeká vás dovolená na horách? Ať už na hory vyjíždíte v létě za horskou turistikou nebo v zimě s cílem užít si nezapomenutelné lyžování, vždy byste si měli před cestou sjednat kvalitní cestovní pojištění. Co cestovní pojištění na lyže kryje? Kolik stojí a jaké zimní a letní sporty vám pojišťovna nepojistí?
Co kryje pojištění na hory
Základní cestovní pojištění na hory kryje léčebné výdaje, které jsou spojené s léčbou nemoci nebo úrazu. I když se říká, že nehody nechodí po horách, ale po lidech, právě na horách jsou nejrůznější úrazy velmi časté a léčba bez pojištění v zahraničí se může vyšplhat i na stovky tisíc až miliony korun. V rámci cestovního pojištění se můžete spolehnout na to, že pojištění pokryje následující:
zásah horské služby,
ošetření na místě,
převoz do zdravotního zařízení,
hospitalizaci v nemocnici,
nutné převozy
nutné zákroky a léky,
převoz zpět do Česka,
základní asistenční služby.
Co je potřeba na hory připojistit
V rámci dovolené na horách pojišťovny nejčastěji evidují pojistné události, které se týkají úrazů a také odcizeného nebo poškozeného vybavení. Poměrně časté jsou i situace, kdy pojištěný člověk z nějakého důvodu nedorazí do cílové destinace. Z tohoto důvodu je vhodné k cestovnímu pojištění přidat i několik připojištění, jako je pojištění zavazadel, pojištění cesty, pojištění letu, pojištění stornopoplatků pro případ zrušení dovolené nebo pojištění domácnosti po dobu vaší nepřítomnosti.
Dovolená na horách v létě
Plánujete letní dovolenou na horách spojenou s aktivním pohybem? Pojďte se s námi podívat na to, jaké sporty pojišťovny řadí k rekreačním sportům a jaké k rizikovým neboli adrenalinovým či extrémním sportům.
Rekreační sporty
S klasickým cestovním pojištěním si na horách vystačíte v případě rekreačních sportů, jako jsou procházky, túry po vyznačených cestách, vyjížďky na kole nebo plavání.
Rizikové sporty
K letním horským rizikovým sportům, které vyžadují speciální pojistku, můžeme zařadit následující:
túry po nevyznačených cestách,
ledovcová turistika,
bungee jumping,
vysokohorská turistika (nadmořská výška nad 3.000 metrů),
freeride,
ferraty,
horolezectví,
parašutismus,
motorové a bezmotorové létání apod.
Jaké letní sporty pojišťovna nepojistí
Kromě rizikových a extrémních aktivit, za které si budete muset u pojišťovny připlatit, existují i letní nepojistitelné aktivity, jedná se například o kaskadérství, výpravy a expedice do míst s extrémními klimatickými či přírodními podmínkami nebo base jumping.
Zimní dovolená na horách
Také sporty během zimní dovolené na horách je možné rozdělit do tří základních kategorií, a sice na rekreační sporty, rizikové sporty a nepojistitelné sporty.
Rekreační sporty
Klasické cestovní pojištění na hory se zpravidla vztahuje na lyžování, snowboarding a běh na lyžích po vyznačených trasách, bruslení, jízdu na psím spřežení, jízdu na sáních a bobech, snowkitting nebo horskou turistiku.
Rizikové sporty
K rizikovým zimním sportům patří zejména následující:
lyžování a jízda snowboardu mimo vyznačené trasy,
skoky na lyžích,
snowrafting,
turistika po ledovci,
turistika za použití horolezeckých pomůcek,
freeskiing,
skialpinismus,
ferraty,
vysokohorská turistika apod.
Jaké zimní sporty pojišťovna nepojistí
K nepojistitelným horským zimním aktivitám u většiny pojišťoven patří skoky a lety na lyžích, skiextrém, severská kombinace, skikros, sportovní boby a sáně v koridorech apod.
Každá pojišťovna rozděluje sporty jinak
Výše jsme uvedli příklady sportů, které pojišťovny obvykle dělí na rekreační a rizikové, je však třeba říci, že si každá pojišťovna rozdělení sportů do těchto kategorií stanovuje sama a pojišťovny mohou mít také odlišné smluvní podmínky. Vždy je proto na místě si důkladně pročíst smlouvu.
Odpovědnost za škodu si pojistěte i na hory
Kromě cestovního pojištění je ideální mít sjednané také pojištění odpovědnosti. Proč? Může se vám vyplatit v případě, že někomu na horách způsobíte úraz nebo mu poškodíte drahé vybavení, k čemuž například při lyžování dochází poměrně často.
Kolik stojí cestovní pojištění na hory
Výsledná cena cestovního pojištění se odvíjí od celé řady faktorů, roli hraje zvolená varianta pojištění, připojištění i délka pojištění. Ceny pojištění se navíc mohou u jednotlivých pojišťoven lišit. Pokud chcete nabídky pojišťoven jednoduše srovnat, a ušetřit tak peníze a čas, doporučujeme využít srovnávač cestovního pojištění, díky kterému můžete dosáhnout úspory až 50 %.
Před cestou také uvažujte o sjednání havarijního pojištění s kvalitními asistenčními službami. Jestliže máte starší auto a nechcete havarijko platit po celý rok, zvolte si havarijní pojištění jen na dovolenou, nebo si auto připojistěte v rámci cestovního pojištění s produktem Dovolená autem.