Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

7. 6. 2024
|
Délka čtení: 10 min.

Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

Evropský průkaz zdravotního pojištění vs. komerční cestovní pojištění

Chystáte se na dovolenou v rámci EU? Pak možná řešíte, jestli se vám cestovní pojištění vyplatí. Na základě průkazu EHIC (European Health Insurance Card – modrá kartička) vám totiž poskytnou lékařskou péči ve všech členských zemích unie. Háček tkví v tom, že v cizině máte nárok na péči za stejných podmínek jako občané dané země.

Ač se nám to někdy nezdá, české zdravotnictví je v porovnání se zahraničím velmi levné a stát zde hradí značnou část ošetření, zákroků i léků. Zdravotní výkony, které máte v ČR zdarma, mohou být v zahraničí spojené s vysokými doplatky a spoluúčastí pacienta. Pokud se spolehnete jen na průkaz EHIC, můžete být při vyúčtování lékařské péče nepříjemně překvapeni.

Evropský průkaz zdravotního pojištění vám navíc nezajišťuje repatriaci (převoz nemocného do vlasti), zdravotní péči poskytovanou soukromými subjekty nebo asistenční služby. Komerční cestovní pojištění byste si tedy měli sjednat, i když jedete na dovolenou k moři do Chorvatska či Itálie. Při cestování mimo EU to platí dvojnásob – v nečlenských zemích vám průkaz EHIC nijak nepomůže. Případné ošetření zde bez cestovního pojištění zaplatíte vždy ze svého.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete za pár minut.

Jaká rizika na dovolenou u moře pojistit

Mezi jednotlivými nabídkami cestovního pojištění panují velké rozdíly v obsahu pojištění, výši pojistných limitů i rozsahu asistenčních služeb. Vybraný produkt musí zohledňovat:

  • kam a čím cestujete,

  • s kým jedete,

  • jak dlouho budete na místě,

  • co přesně na dovolené plánujete dělat.

Základní balíček vždy zahrnuje pojištění léčebných výloh. V Evropě si většinou vystačíte s pojistným limitem okolo 5 milionů Kč. Při cestách do dražších a vzdálenějších destinací hledejte raději vyšší pojistné limity. Na co dalšího byste se při sjednávání pojištění měli zaměřit?

Pojištění odpovědnosti: Pojistku na blbost využijete i na dovolené

Pojištění odpovědnosti, známé spíše jako pojistka na blbost, by v cestovním pojištění nemělo chybět. Vztahuje se na zdravotní a materiální škody, které způsobíte třetím osobám. Na dovolené u moře může jít například o převržení drahé vázy v obchodě se suvenýry nebo nešťastný skok do bazénu, při němž zraníte jiného dovolenkáře.

Pokud cestujete s pejskem, nezapomeňte si ověřit, jestli vybrané pojištění odpovědnosti kryje škody způsobené čtyřnohými cestovateli. Za rozbitou cenností v obchodě totiž klidně může stát i váš pes.

Co pojišťovny považují za rekreační sporty

Plánujete aktivní odpočinek? Pravděpodobnost zranění či úrazu při sportu pochopitelně narůstá. Z pohledu pojištění je nutné prověřit, jak pojišťovna přistupuje ke sportovním aktivitám. Obvykle se setkáte s rozdělením na rekreační a rizikové sporty. Některé pojišťovny přidávají ještě kategorii extrémních sportů.

Základní cestovní pojištění vám kryje jen rekreační sporty. Do této kategorie patří běžné aktivity – běh, turistika nebo míčové a raketové sporty. Na dovolené u moře se za rekreační sporty považuje například koupání, plavání, skákání do vody na vyhrazených místech, jízda na tobogánu či vodních skluzavkách.

Do rekreačních sportů většinou spadá i šnorchlování, jízda na vodním banánu, čtyřkolkách, velbloudovi či slonovi (s doprovodem) a další dovolenková zábava. U těchto aktivit si ale raději prostudujte smluvní podmínky. Každá pojišťovna má vlastní dělení sportů. Stejná činnost tedy může být u jedné pojišťovny vyhodnocena jako rekreační, u jiné již jako riziková.

Extrémní sporty na dovolené u moře

Sporty vyhodnocené jako rizikové či extrémní vám základní cestovní pojištění nepokrývá.

Pojišťovny do této kategorie obvykle řadí:

  • potápění (některé pojišťovny rozdělují potápění podle hloubky do více kategorií),

  • jízdu na vodním skútru,

  • surfing,

  • windsurfing,

  • kitesurfing,

  • jachting (u některých pojišťoven je jachting na vnitrozemských vodách brán jako rekreační sport, v rizikové kategorii poté bývá jachting na volném moři),

  • kajak, kanoe a raft (často děleno do více kategorií podle stupně obtížnosti),

  • zorbing.

Uvedené aktivity si musíte připojistit, typicky jako komplexní balíček rizikových sportů. Rozdělení sportů najdete vždy ve smluvních podmínkách nebo na webových stránkách dané pojišťovny.

Věděli jste?

Pozor na nepojistitelné sporty

Patříte mezi milovníky adrenalinu? Pak se vám pojištění sportů může pěkně zkomplikovat. Některé aktivity vám pojišťovny vůbec nepojistí. Mezi nepojistitelné sporty obvykle patří freediving, jeskynní potápění či rafting od určitého stupně obtížnosti. Pojišťovny uvádí buď kompletní seznam nepojistitelných sportů nebo do této kategorie spadají veškeré aktivity, které nejsou na seznamu rekreačních a rizikových sportů. V těchto situacích vám nezbývá než hledat pojišťovnu, u níž je sport „jen“ v rizikové skupině nebo požádat o individuální nabídku.

Cestování autem, na motorce nebo letadlem

Cestujete na dovolenou po vlastní ose autem nebo na motorce? Povinné ručení vám platí ve všech zemích Evropského hospodářského prostoru a v dalších převážně evropských státech. Kompletní seznam zemí, kde si vystačíte s povinným ručením, najdete na zadní straně zelené karty. V ostatních státech si musíte vyřídit tzv. hraniční pojištění.

Při cestách do zahraničí se vyplatí také havarijní pojištění. Na rozdíl od povinného ručení se vztahuje na škody na vašem vozidle, přírodní živly, vandalismus či krádež. Pomůže vám při ztrátě klíčů, odtahu vozidla i jeho opravě. Pokud havarijní pojištění běžně nevyužíváte, zvažte alespoň sjednání krátkodobého havarijka na čas dovolené u moře. Při sjednávání pojištění se soustřeďte na správné stanovení pojistné částky – maximální sumy, kterou vám pojišťovna vyplatí. Pojistná částka by měla odpovídat aktuální hodnotě vozidla, jinak vám hrozí rizika spojená s podpojištěním či přepojištěním.

Jestli na dovolenou k moři cestujete letadlem, oceníte rovněž připojištění zpoždění letu. Ztracený čas dovolené vám sice nevrátí, ale pokryje vám alespoň občerstvení na letišti, nákup základních hygienických potřeb, dopravu, ubytování a další náklady vzniklé v souvislosti s čekáním na nový nebo opožděný spoj. Bez ohledu na zvolený dopravní prostředek pak přijde vhod pojištění zavazadel.

Asistenční služba vyřeší jazykovou bariéru

Zdravotní problémy na dovolené u moře jsou nepříjemné samy o sobě. Další starosti ale přináší jejich řešení v neznámém prostředí a cizím jazyce. V cestovním pojištění proto neopomíjejte asistenční služby. Pomohou vám se zajištěním léků, vyhledáním nejbližšího zdravotnického zařízení nebo vám zprostředkují překladatele či konzultaci s lékařem v ČR. Vše samozřejmě v českém jazyce. Asistenční služby vám značně ulehčí také organizaci repatriace.

Pomoc právníka oceníte i na dovolené

Připojištění právní ochrany je u cestovního pojištění často podceňované. Pomoc právníka se ale může hodit i na dovolené u moře. Jeho služby využijete třeba u škod na majetku, při komunikaci s místními státními orgány nebo když někoho nedopatřením zraníte. V případě podobných sporů jednoduše kontaktujete asistenční linku pojišťovny, která vám právní poradenství zprostředkuje.

Pojištění storna: Ne každý na dovolenou nakonec odjede

Viry a bakterie naše dovolenkové plány bohužel nerespektují a často na nás zaútočí jen pár dnů před odjezdem. V této době už si cestovní kanceláře a dopravní společnosti účtují vysoké storno poplatky, často ve výši 100 % zaplacené částky.

Pokud nechcete, aby vaše peníze propadly zprostředkovateli zájezdu, mělo by vaše cestovní pojištění k moři zahrnovat pojištění storna. Nezapomeňte si zjistit maximální limit storna nebo výši spoluúčasti. Častým modelem je pokrytí všech reálných nákladů požadovaných cestovní kanceláří či dopravcem při spoluúčasti 20 %. U stornovaného zájezdu za 50 tisíc Kč by vám tak pojišťovna vyplatila 40 tisíc Kč. Bez pojištění storna byste při zrušení zájezdu v posledních dnech před odjezdem zpravidla přišli o celou částku.

Kromě nemoci vám pojištění storna pokryje náhlé úrazy nebo případy hospitalizace. Některá pojištění se vztahují i na zdravotní problémy blízkých osob, pokud se kvůli nim rozhodnete neodcestovat.

Úpal, šlápnutí na mořského ježka, žahnutí medúzou nebo faraonova pomsta? Cestovní pojištění vás ochrání v mnoha různých situacích. Podívejte se do naší online kalkulačky, která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky.

Sdílet článek

Související články

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?