zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity

Cestovní pojištění jako cestovní náhrada a daňový náklad?

25. 6. 2017
|
Délka čtení: 8 min.

Cestovní pojištění jako cestovní náhrada a daňový náklad?

V momentě, kdy zaměstnanec vyráží na služební cestu po ČR i zahraničí, vzniká mu nárok na cestovní náhrady. Do daňových nákladů spadají všechny výdaje, kterou souvisí s výkonem práce  na služební cestě. Jak je to s cestovním pojištěním? Patří cestovní pojištění do nákladu nebo nikoliv?

Každý zaměstnavatel, který své zaměstnance vysílá na pracovní cestu, řeší otázku cestovních náhrad. Zákoník práce definuje pracovní cestu jako “časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce”. Zaměstnance může s pracovní cestou souhlasit nebo ji může odmítnout. Za souhlas se považuje již samotný nástup na pracovní (služební) cestu (tzv. konkludentní souhlas).

To znamená, že vyspělé země daleko více podporují zdravý životní styl. Jejich občané si stále častěji uvědomují důsledky této nezdravé vášně a kouření omezují. Například v zemích EU klesl počet kuřáků o 3 procenta za poslední 4 roky. Nejvíce kuřáků žije v Řecku a na Balkáně, nejméně pak ve skandinávských zemích.

Co vše spadá do cestovních náhrad?

Cestovní náhrady se odvíjí od pracovní cesty jako takové. Pracovní cesta může být i “práce mimo rozvrh směn v místě výkonu práce nebo pravidelného pracoviště”. Jedná se například o práce přesčas o víkendu mimo běžné pracovní dny od pondělí do pátku nebo pohotovost z domova apod. Zaměstnanec má v takovém případě právo na úhradu cestovného z bydliště do místo výkonu práce a zpět.

  •   jízdní výdaje (vlak, autobus, MHD, soukromé vozidla, taxislužba atd.)

  •   zvýšené stravovací výdaje (tzv. stravné)

  •   výdaje za ubytování

  •   jízdní výdaje k návštěvě člena rodiny

  •   nutné vedlejší výdaje

V rámci pracovní cesty mimo běžné místo výkonu práce se nahrazují pouze takové výdaje, které zaměstnanci vzniknou v souvislosti s pracovní cestou a výkonem páce. Mezi cestovní náhrady nejčastěji patří:

Při vícedenní pracovní cestě je zaměstnavatel povinen zajistit ubytování v odpovídající úrovni. Tu si nemůže určit sám zaměstnanec. Pokud by chtěl “lepší” hotel, zaměstnavatel mu zaplatí pouze stanovenou částku dle dohody. Samozřejmostí je úhrada zvýšených stravovacích výdajů.

Cestovní pojištění jako nutný vedlejší výdaj

Mezi nutné vedlejší výdaje patří takové výdaje, které vznikají v souvislosti s výkonem práce. Může se jednat o vstupenky na veletrh, dálniční známky, parkování, ale také cestovní pojištění, které si zaměstnanec sjednal na pracovní cestu do zahraničí, pokud nemá firma cestovní pojištění zaměstnanců vyřešeno jinak.

Zaměstnavatel je totiž povinen zabezpečit zaměstnance na pracovní cestě, a pokud tak neučiní, veškeré výdaje s případnou léčbou zaplatí ze svého. Mnohem rozumnější a levnější je cestovní pojištění ve výši pár desítek až set korun zaměstnanci uznat jako cestovní náhradu a daňový doklad. Samozřejmě zaměstnavatel proplatí pouze ty výdaje, které zaměstnance prokáže doklady o zaplacení.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    17. ledna 2025|Jana Březinová
    Zásah horské služby: Kolik stojí a jak se chránit cestovním pojištěním

    Hory dokážou být nevyzpytatelné a o úrazy v nich není nouze. Co obnáší zásah horské služby v ČR a v zahraničí? Jaké náklady můžete očekávat a proč je cestovní pojištění nezbytností? Dozvíte se, co si ohlídat, aby vás záchrana v horách finančně nezruinovala.

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.