zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity

Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

8. 7. 2024
|
Délka čtení: 8 min.

Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

Co je repatriace

Repatriací se rozumí převezení ze zahraničí do České republiky. Repatriace je v případě cestovního pojištění automatickou součástí léčebných výloh. Sloužit může nejen k převozu pacienta ze zahraničí zpět domů, ale také k převozu tělesných ostatků. V rámci autoasistence se pod pojmem repatriace skrývá převoz neopraveného vozidla zpět do Česka, v tomto případě se tedy jedná o repatriaci vozidla.

3 způsoby repatriace osob

Existují tři základní možnosti převozu zdravotně indisponované osoby nebo ostatků zemřelého zpět do vlasti. Pojďme si je představit blíže.

Repatriace pozemní cestou

V rámci zemí Evropy se obvykle využívá přeprava sanitním vozem za přítomnosti profesionální posádky. V případě úmrtí se ostatky přepravují speciálním pohřebním vozem uzpůsobeným k přepravě zemřelých na delší vzdálenosti.

Repatriace komerčním letem

Pokud je třeba zajistit převoz ze vzdálenějších destinací, zpravidla se využívají repatriační lety, ať už v podobě komerčních letů nebo leteckých speciálů. U méně závažnějších stavů se se obvykle využívá přeprava běžnou leteckou linkou v ekonomické nebo business třídě za přítomnosti zdravotníka.

Repatriace leteckým speciálem

Pokud není možné pro repatriaci použít běžnou leteckou linku, vypravují se speciální repatriační lety. Příkladem mohou být situace, kdy je pacient ve vážném ohrožení života. Pacient se převáží speciálně vybaveným letounem s veškerým potřebným zdravotnickým materiálem. V případě vypravení leteckého speciálu náklady bez pojištění začínají zhruba na 250 tisících korunách.


Náš tip

Kolik stojí repatriace?

Výše výdajů za repatriaci může být v rámci zemí Evropy i několik desítek tisíc korun. Vyjít vás ale také může až na několik milionů. Vliv má hned několik kritérií, mezi která patří například:


  • Lokalita, odkud je pojištěný převážený

  • Způsob dopravy - pozemní (sanitka) či letecká (běžná linka či letecký speciál)

  • Přítomnost zdravotní sestry, lékaře či celého personálu

  • Vybavení potřebné k bezpečnému převozu - běžné sedadlo, speciální zdravotní lehátko, další lékařské vybavení

Příklady pojistných událostí vyžadujících repatriaci

Mezi časté důvody pro repatriaci patří úraz během sportu, zranění při dopravní nehodě, vážný zdravotní stav po topení se v moři nebo náhlé zhoršení chronického onemocnění. Pojďme se společně blíže podívat na dva příklady pojistných událostí, které vyžadovaly repatriaci.

Útok nosorožce

Klienta na procházce v rezervaci v Jižní Africe srazil útočící nosorožec, který mu rozdrtil levé rameno. Turistu převezli do nejbližší nemocnice. Napadený měl původně podstoupit operaci, při dalších vyšetřeních však lékaři řekli, že je možné ji odložit, a proto tento lékařský zákrok absolvoval až v ČR, kam odletěl komerční leteckou linkou v business třídě. Jenom náklady na letenky se vyšplhaly na 70 000 Kč,” popisuje jeden z mnoha případů Václav Bálek, mluvčí Allianz pojišťovny.

Nehoda na skútru

Dalším příkladem mohou být poměrně časté nehody při letních dovolených na skútru. Pokud by například při dovolené na Bali došlo k nehodě, která by vyžadovala nadkolenní amputaci nohy, mohla by se cena za repatriaci vyšplhat až na 1,5 milionu korun vzhledem k nutnosti odvozu zpět do Česka na speciálním stretcherovém lehátku v linkovém setu s odborným doprovodem. Stretcher neboli vybavené nemocniční lůžko totiž zabere až 10 sedadel, což se promítá i do ceny repatriace.


Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Sdílet článek

Související články

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?