epojisteni logo
zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity

Cestovní pojištění a repatriace: Kolik stojí převoz nemocného zpět do ČR?

29. 9. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Čas letních dovolených se opět chýlí ke konci. To však neznamená, že přestaneme být obezřetní při výběru cestovního pojištění. Drahá totiž není pouze samotná léčba, ale i takový převoz nemocné či zraněné osoby ze zahraniční dovolené domů se může vyšplhat nejen na desítky, ale i stovky tisíc až miliony korun.

Cestovní pojištění a repatriace: Kolik stojí převoz nemocného zpět do ČR?

Repatriací  označujeme návrat zpět do země, pokud v zahraničí dojde k nečekané události a je nutné využít speciálních přepravních služeb. Může se jednat o repatriaci zemřelého, ale také o převoz nemocného či zraněného turisty.

“Klienta na procházce v rezervaci v Jižní Africe srazil útočící nosorožec, který mu rozdrtil levé rameno. Turistu převezli do nejbližší nemocnice. Napadený měl původně podstoupit operaci, při dalších vyšetřeních však lékaři řekli, že je možné ji odložit, a proto tento lékařský zákrok absolvoval až v ČR, kam odletěl komerční leteckou linkou v business třídě. Jenom náklady na letenky se vyšplhaly na 70 000 Kč,” popisuje jeden z mnoha případů Václav Bálek, mluvčí Allianz pojišťovny.

Náš tip

Domů běžnou linkou i leteckým speciálem za miliony

Výše výdajů za repatriaci může vyjít na 70 000 Kč, jako ve výše uvedeném případě, ale také až na několik milionů. Vliv má hned několik kritérií, mezi která patří například:

  • Lokalita, odkud je pojištěný převážený

  • Způsob dopravy - pozemní (sanitka) či letecká (běžná linka či letecký speciál)

  • Přítomnost zdravotní sestry, lékaře či celého personálu

  • Vybavení potřebné k bezpečnému převozu - běžné sedadlo, speciální zdravotní lehátko, další lékařské vybavení



Repatriace vychází nejlevněji v případech, kdy pojištěný zvládne cestu sanitkou nebo běžnou linkou bez nutnosti speciálního lékařského vybavení. Nejdražší je potom využití leteckého speciálu, jehož součástí je speciální lékařské vybavení a personál. Vždy se proto vyplatí mít sjednáno kvalitní pojištění repatriace.

Výše pojistného limitu hraje zásadní roli

Domnívat se, že pro potřeby repatriace postačí limit ve výši pár set tisíc korun, je mylný. A to platí i pro Evropskou unii. Například převoz ze severských zemí, USA či Austrálie může přijít i na několik milionů korun.

Pojišťovna UNIQA uvádí, že loňský rok přepravila do ČR 62 lidí s celkovými náklady téměř 5 milionů korun. Průměrná repatriace stála přes 75 000 korun. Nejvíce pacientů bylo přepraveno z Itálie, Rakouska a Řecka. Nejnáročnější transport se týkal pacienta, který utrpěl mozkovou mrtvici v Ománu. Výdaje na jeho repatriaci se vyšplhaly na 910 000 korun.

Pojištění repatriace bývá zahrnuto v rámci základního cestovního pojištění, v opačném případě je možné sjednat ho zvlášť jako doplňkové. Dojde-li k pojistné  události, uhradí pojišťovna potřebné výdaje spojené s repatriací zemřelého, nemocného či zraněného turisty. Přesáhne-li částka sjednaný pojistný limit, musíte rozdíl doplatit.

Pokud pojištění repatriace nemáte, platíte vše ze svého. Pokud se jedná o repatriaci zemřelého, hradí převoz rodinní příslušníci. Doporučujeme si předem zajistit neomezený nebo alespoň nejvyšší  limit pojištění  repatriace. Myslete na to, až budete vyrážet do zahraničí.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • afrika-ockovani
    28. června 2024|Jana Březinová
    Očkování na dovolenou: Proti jakým nemocem se chránit v zahraničí?

    Očkování před cestou do zahraničí je nezbytné pro prevenci vážných a smrtelných nemocí. Vakcinaci byste si měli zajistit hlavně před dovolenou v exotických a rozvojových zemích. Jaké očkování vám nesmí chybět?

  • 25. června 2024|Jana Březinová
    Dovolená se psem

    Dovolenou se psem si užijete vy i váš mazlíček, pokud se na ni dobře připravíte. Poradíme vám, jaké dokumenty a očkování váš pes potřebuje, jak ho bezpečně přepravovat i co mu na dovolenou sbalit.

  • 14. června 2024|Jana Březinová
    Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

    Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

  • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
    13. června 2024|Jana Březinová
    Cestovní doklady pro děti

    Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

  • 07. června 2024|Petr Pohůdka
    Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

    Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

  • cestovni-pas-mapa-sveta
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

    Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

  • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
    31. května 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

    Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

    Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

    Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

    Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.