epojisteni logo
lekarnicka-cestovni

Cestovní lékárnička: Co by měla obsahovat? 2. díl

15. 2. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

V minulém článku  jsme si přiblížili, jaké léky můžete na dovolené potřebovat, a co by tedy měla obsahovat vaše cestovní lékárnička. Nyní se zaměříme na některé další kategorie a také na to, jak léky na cestu zabalit a jak s nimi následně nakládat.

Opalovací přípravky

Opalovací krémy či oleje by měly být součástí vašeho vybavení, i když jedete do tropické oblasti za turistikou a ne za poleháváním na pláži. Spálit se totiž můžete úplně stejně. 

Podle toho, kam cestujete a jaký je fototyp vaší kůže pak zvolte krém s ochranným SPF faktorem. Obecně platí, že čím světlejší kůži, vlasy a oči máte, tím nižší máte fototyp a tím vyšší ochranný faktor budete potřebovat.

Cestovatelé pak často zapomínají, že je potřeba se krémem pravidelně mazat, a nepostačí jedno namazání před opuštěním ubytování. Na spáleniny pak pomáhají přípravky s panthenolem, které si můžete vést už z domova.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Co vzít v úvahu

Takto vybavená lékárnička slouží jednomu cestovateli. Pokud ale cestuje čtyřčlenná rodina, je potřeba obsah upravit. Tedy adekvátně navýšit počet balení jednotlivých léků. 

Kromě toho je potřeba přibalit nějaké další léky v závislosti na tom, jak malé děti s vámi cestují. Ty opravdu malé často trpí na opruzeniny, a tak je potřeba přidat do lékárničky přípravek, který je zmírňuje. Doporučuje se přibalit i léky na kašel, odkašlávání, na rýmu a sprej či kapky do nosu. A opět platí, že pokud děti užívají nějaké léky pravidelně, či se jim nějaké nemoci vrací, je dobré na to myslet a léky zabalit, i kdyby jen preventivně.

Jak léky zabalit?

Umíte si správně zabalit lékárničku? Někteří cestovatelé ve snaze ušetřit místo vytahají blistry s léky z krabiček a všechny je vloží do jednoho pouzdra. Správně by to ale mělo vypadat jinak. Léky by měly být zabaleny vždy po jednom druhu v plastovém uzavíratelném sáčku, a to včetně příbalového letáku.

Příbalový leták možná nemusí být k ničemu vám, pokud léky užíváte dlouhodobě a o rizicích a způsobu užívání víte. Pokud ale v zahraničí budete muset navštívit lékaře, možná mu nedokážete vysvětlit, jaké léky užíváte a na co. Z příbalového letáku to ale lékař bezpečně pozná sám. 

Jak nakládat s lékárničkou?

Pokud cestujete často, je pravděpodobné, že jste už lékárničku někdy v minulosti použili. V takovém případě je potřeba vypotřebované léky nahradit novou várkou, aby vám na cestě nic nechybělo.

Před každou cestou se proto doporučuje udělat si rekapitulaci obsahu lékárničky. Zkontrolovat, zda v ní máte vše, co je potřeba, a také, jestli daná léčiva už neprošla lhůtou trvanlivosti. Pokud ano, je opět potřeba tato léčiva vyměnit za nová. Nespotřebovaná léčiva ale nevyhazujte do odpadu, odneste je zpět do lékárny.

Na cestách se pak, pokud je to možné, pokuste lékárničku uchovávat na suchém místě, mimo přímý dosah slunce a při pokojové teplotě. Vlhko, sluneční záření a mráz lékům škodí.

Někde může být problém s dovozem

Některé země mají bohužel problém s dovozem určitých typů léčiv. Při cestování pak můžete mít problém s jejich odbavením, případně po vás mohou požadovat proclení. Na to je dobré myslet dopředu. Pokud zjistíte, že země, do které cestujete, nebo před které budete projíždět, se řadí k těm, které to nesou nelibě, je možné se na to připravit.

Pracoviště, která se zabývají cestovní medicínou, vám na požádání mohou vystavit dokument, který prokazuje, že dovážené léky slouží pouze pro vaši osobní potřebu za účelem léčby či prevence některých nemocí.

Kam se obrátit pro radu?

Pokud si s cestovní lékárničkou nevíte rady, nebo chcete vaši situaci prodiskutovat, máte několik možností, kam se obrátit.

Jednou z nich je váš praktický lékař, který zná vaši anamnézu, má vaši zdravotní dokumentaci a měl by být schopen vám poradit, co byste si na cestu měli přibalit.  Zároveň vám může vystavit recept na léky, které nemáte a mohli byste je na dovolené potřebovat. Totéž pak můžete absolvovat u dětského lékaře, který zase doporučí vhodné léky pro vaše děti.

Rady vám může poskytnout i očkovací centrum, pokud jej před cestou navštívíte za účelem očkování. A pokyny má na svém webu uveden i státní zdravotní ústav.

Očkování do zahraničí

Nezapomínejte na očkování

Kromě dobře vybavené lékárničky nezapomeňte s předstihem řešit také očkování. To se v praxi odvíjí od toho, kam cestujete a v jakých oblastech se budete pohybovat. Velmi například záleží na tom, jestli jedete do hotelového komplexu, nebo budete cestovat po místních vesnicích.

Například pro cesty do afrických zemí vám lékař doporučí očkování proti vzteklině, pokud se plánujete pohybovat na venkově, v odlehlých oblastech a v jeskyních.

Obecně ale v cestovatelské mluvě existuje něco, co můžeme nazvat základním souborem očkování. Označuje ta očkování, která byste měli mít v každém případě, ať cestujete kamkoli.

Mezi základní soubor očkování patří očkování proti žloutence typu A a B, tetanu, břišnímu tyfu, proti spalničkám, záškrtu, zarděnkám a příušnicím.

Většinu těchto očkování už pravděpodobně máte z minulosti. Před každou cestou je pak dobré provést jakousi inventuru těchto očkování s vašim lékařem. 

Ani na cestovní pojištění

Povinnou součástí vaší cestovní výbavy by pak mělo být i cestovní pojištění. To se sjednává primárně kvůli pojištění léčebných výloh, tedy pokrytí nákladů na ošetření, pokud v zahraničí onemocníte, nebo se zraníte. 

Kromě toho si ale můžete sjednat řadu dalších připojištění, a to v závislosti na tom, kam a jak cestujete. Připojistit se dají zavazadla, sportovní vybavení, adrenalinové sporty, dále je možné sjednat pojištění odpovědnosti, úrazové pojištění, pojištění storna  cesty a řadu dalších.

Pokud cestovní pojištění nemáte, protože jste si ho například zapomněli sjednat, a už jste vyrazili na dovolenou, nezoufejte. Řada komerčních pojišťoven umožňuje sjednání cestovního pojištění on-line, a navíc ze zahraničí. Je ale potřeba se na tuto možnost před sjednáním informovat, ať už přes e-mail nebo chat na webu pojišťovny. Některé z nich totiž umožňují sjednání on-line, ale v pojistných podmínkách mají uvedeno, že pojištění musí být uzavřeno před tím, než opustíte Českou republiku. Naopak tedy musíte hledat pojišťovnu, která uznává sjednání i mimo Českou republiku.

Takto sjednané pojištění vám pak platí od okamžiku, kdy pojišťovna dostane peníze, nebo od nejbližší půlnoci.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • afrika-ockovani
    28. června 2024|Jana Březinová
    Očkování na dovolenou: Proti jakým nemocem se chránit v zahraničí?

    Očkování před cestou do zahraničí je nezbytné pro prevenci vážných a smrtelných nemocí. Vakcinaci byste si měli zajistit hlavně před dovolenou v exotických a rozvojových zemích. Jaké očkování vám nesmí chybět?

  • 25. června 2024|Jana Březinová
    Dovolená se psem

    Dovolenou se psem si užijete vy i váš mazlíček, pokud se na ni dobře připravíte. Poradíme vám, jaké dokumenty a očkování váš pes potřebuje, jak ho bezpečně přepravovat i co mu na dovolenou sbalit.

  • 14. června 2024|Jana Březinová
    Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

    Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

  • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
    13. června 2024|Jana Březinová
    Cestovní doklady pro děti

    Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

  • 07. června 2024|Petr Pohůdka
    Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

    Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

  • cestovni-pas-mapa-sveta
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

    Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

  • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
    31. května 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

    Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

    Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

    Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

    Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.