epojisteni logo
sbalene-kufry-zadny-odjezd

Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

1. 7. 2024
|
Délka čtení: 8 min.

Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na takzvané pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?

Kdo musí mít uzavřené pojištění proti úpadku

Ze zákona musí mít od roku 1993 pojištění proti úpadku sjednané každá cestování kancelář, která podniká na českém trhu. Je však třeba říci, že se tato povinnost nevztahuje na cestovní agentury, protože agentury zájezdy pouze přeprodávají. Povinností cestovních agentur před uzavřením smlouvy o zájezdu však je předložit zájemci na jeho žádost doklad o pojištění pro případ úpadku dané cestovní kanceláře.

Jak ověřit, že má cestovní kancelář platné pojištění proti úpadku

Ještě předtím, než začnete vybírat konkrétní destinaci nebo zájezd, zkontrolujte, jestli má pořádající cestovní kancelář platné pojištění proti úpadku. Tuto informaci snadno ověříte některým z následujících způsobů:


  • Na webových stránkách jednotlivých pojišťoven, kde jsou průběžně zveřejňovány cestovní kanceláře, které mají uzavřené pojištění.

  • Osobně na provozovně cestovní kanceláře, která je povinna předložit před uzavřením smlouvy zájemci na jeho žádost doklad o pojištění záruky pro případ úpadku cestovní kanceláře.

  • Na webových stránkách zprostředkovatele (cestovní agentury) jsou uvedeny cestovní kanceláře, s nimiž daná agentura spolupracuje. Společně s těmito informacemi zde naleznete i dokumenty týkající se pojištění jednotlivých cestovních kanceláří proti úpadku.

  • Na oficiální webové stránce pořádající cestovní kanceláře (typicky sekce „Zajištění proti úpadku“ nebo „Pojištění CK“).



Na co se vztahuje pojištění proti úpadku

Výčet záruk souvisejících s pojištěním proti úpadku je zakotvený v § 6 zákona č. 159/1999 Sb. o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu. Obecně je možné říci, že se pojistka vztahuje na situace, kdy dojde z důvodu úpadku cestovní kanceláře k:

Neposkytnutí dopravy

Pojištění myslí na situaci, kdy cestovní kancelář neposkytne zákazníkovi dopravu ze zahraničí do České republiky za předpokladu, že měla být součástí zájezdu.

Nevrácení zaplacené zálohy nebo ceny zájezdu

V případě, že cestovní kancelář zbankrotuje, může dojít k tomu, že vám nevrátí peníze za zaplacený zájezd. Díky pojištění proti úpadku vám však budou peníze vráceny, a to maximálně do sjednané pojistné částky.

Neuspořádání zájezdu

Vrácení peněz v plné výši, které jste za zájezd zaplatili, na vás čeká také v případě, že cestovní kancelář před odjezdem na zájezd zbankrotuje a zájezd se neuskuteční.

Nutnost přerušení zájezdu

Dojít může i k tomu, že cestovní kancelář zbankrotuje v průběhu vaší dovolené a vy budete nuceni zájezd přerušit a vrátit se domů. V tomto případě vám pojištění proti úpadku proplatí náklady za předčasný návrat domů, a to včetně ubytování, stravy a dopravy.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Jak postupovat v případě, že cestovní kancelář zkrachuje

Pokud se dozvíte nemilou zprávu o krachu cestovní kanceláře, nevěšte hlavu. Jde sice o nepříjemnou, ale ne o neřešitelnou situaci. Pokud měla cestovní kancelář sjednané pojištění proti úpadku, výše zmíněné závazky za ni převezme odpovědná pojišťovna​. Co udělat proto, aby vám pojišťovna peníze proplatila? Řiďte se čtyřmi jednoduchými kroky.

Krok 1: Ověřte si, že je informace o úpadku pravdivá

Ne všechny informace, které najdete na internetu, jsou pravdivé. Než tedy přistoupíte k dalším krokům, v první řadě se přesvědčte o tom, že je tato informace opravdu pravdivá. Jak? Informaci o úpadku můžete zjistit na webových stránkách dané cestovní kanceláře, případně na její infolince, pokud je stále dostupná. Tuto informaci najdete i na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

Krok 2: Zjistěte datum a číslo rozhodnutí o úpadku

Datum a číslo rozhodnutí o úpadku po vás bude vyžadovat pojišťovna pro uplatnění pojistné události. Veškeré informace, jež se vztahují k insolvenčnímu řízení fyzických i právnických osob, jsou k dispozici v insolvenčním rejstříku, který spravuje Ministerstvo spravedlnosti ČR.

Krok 3: Nahlaste pojistnou událost pojišťovně

Jako klient krachující cestovní kanceláře máte povinnost nahlásit pojistnou událost pojišťovně, u které má daná kancelář sjednané pojištění. Pro uplatnění pojistné události si nachystejte tyto dokumenty:

  • doklad o úhradě zájezdu (např. fakturu, potvrzení o platbě),
  • cestovní smlouvu,
  • doklad o tom, že zájezd nebyl uskutečněn (např. potvrzení od cestovní kanceláře, letenky),
  • kopii rozhodnutí o úpadku cestovní kanceláře.


Krok 4: Počkejte na vyplacení pojistného plnění

Poté, co pojišťovna ověří oprávněnost vašeho nároku, vyplatí vám pojistné plnění.


Sdílet článek

Související články

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|Hana Fabianová
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|Hana Fabianová
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.