dovolenka

Cestujte o prázdninách bezpečně

21. 7. 2015
|
Délka čtení: 6 min.

Cestujte o prázdninách bezpečně

Prázdniny jsou v plném proudu a Češi vyráží na dovolenou na vlastní pěst a tudíž i vlastním vozidlem. S tím bohužel souvisí také nárůst počtu dopravních nehod. Kromě dobrého technického stavu vozidla je také vhodné mít promyšlený plán cesty a hlavně být za volantem neustále koncentrovaný.

Období letních měsíců probíhá ve znamení dovolených strávených na různých místech světa. Mnozí lidé s oblibou cestují vlastními vozidly. Bohužel ne vždy lidé odhadnou své síly. Za volantem často sedí lidé unavení a nesoustředění. Počty nehod v tomto období tak každoročně zvýší statistiku nehod.

„Prázdniny provází bohužel každoročně hořká silniční bilance. Loni zemřelo na našich silnicích v tomto období 132 lidí, tedy každý den dva lidé. Navíc denně se 9 lidí těžce zranilo. Červenec a srpen zároveň patří k měsícům s největší dopravní intenzitou. Řidiči by proto v tomto období měli cestu dobře plánovat a být na silnicích opatrní.“ říká Dan Ťok, ministr dopravy.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Až čtvrtina nehod zaviněných pod vlivem alkoholu se odehraje během léta

Letní měsíce nejsou pouze dobou dobrodružství, ale také tragických nehod. Podle statistiky dojde během prázdniny ke čtvrtině nehod, které jsou zaviněné pod vlivem alkoholu. Mnohem častěji rovněž na silnicích umírají cyklisté, motorkáři i děti.

Ministerstvo dopravy proto každým rokem upozorňuje, že řidiči musí počítat s reálným provozem, který je v létě omezován stavebními pracemi i zdlouhavými kolonami. Proto je vhodné, aby se dopředu seznámili s omezeními, které je čekají právě na jejich cestě. Ministerstvo dopravy pro tyto účely připravilo podrobnou silniční mapu, která je pravidelně aktualizována dle momentální dopravní situace.

Češi nejčastěji míří do Chorvatska a to přes Rakousko a Slovinsko. Pozor si proto dávejte například na rychlostní limity. Řada měst má obecný limit pouze 30 kilometrů za hodinu. V Rakousku je možné mít reflexní vesty pouze ve žluté, červené a oranžové barvě. Máte-li zelenou, zakupte si odpovídající barvu. Rovněž není možné používat palubní kamery.

Ve Slovinsku byly zpřísněny pokuty za přestupky. Za špatné parkování můžete dostat pokutu až 100 EUR, za jízdu bez pásů až 120 EUR a za nezastavení na stopce až 300 EUR. Řidičům, kteří pokutu odmítnou uhradit na místě, může být dokonce odebrán pas.

Je-li Vám méně než 24 let, máte v Chorvatsku snížený rychlostní limit o 10 kilometrů za hodinu. Řidičský průkaz může být odebrán těm řidičům, kteří řídí vozidlo bez předepsaných zdravotnických pomůcek (např. brýle či čočky) či za jízdu ve stavu únavy až vyčerpání. Pokud vyrážíte na Slovensko, dejte si pozor na alkohol. Za jízdu pod vlivem můžete být dokonce odsouzeni k trestu odnětí svobody až na 1 rok.

Nezapomínejte na pravidla bezpečné jízdy

Dlouhé hodiny na cestách způsobují únavu. Nezapomínejte na zásady, které Vám mohou při nehodě zachránit život.

  • Ve vozidle nemějte volně položené předměty, jako je tablet či lahev s vodou. Jsou sice lehké, ale ve chvíli nehody může předmět při rychlosti 50 kilometrů za hodinu získat zrychlení až 60 g.

  • Vždy se poutejte, i když jedete pouze “kousek”. Náraz je i při relativně nízké rychlosti vždy silný a nepřipoutaný člověk může způsobit vážná zranění sobě i ostatním členům posádky.

  • Odpočívejte. Pár minut odpočinku Vaši cestu výrazně neprodlouží, ale může zachránit zdraví a lidské životy. Evropská data uvádí, že každá 4. nehoda na dálnici je způsobená únavou řidiče.

  • Soustřeďte se na řízení. Bezpečné řízení vozidla vyžaduje koncentraci. Netelefonujte, nepište SMS zprávy, nečtěte si. To vše snižuje soustředěnost a i chvilka nepozornosti může způsobit vážnou dopravní nehodu.

  • Dodržujte bezpečnou vzdálenost. V roce 2014 byla druhou nejčastěji příčinou nehod právě nedostatečná vzdálenost mezi vozidly.

  • Dodržujte střídavou jízdu, neboli zip. To platí pro zácpy i dopravní uzavírky.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Sdílet článek

Související články

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?