Cestujte o prázdninách bezpečně
Cestujte o prázdninách bezpečně
Prázdniny jsou v plném proudu a Češi vyráží na dovolenou na vlastní pěst a tudíž i vlastním vozidlem. S tím bohužel souvisí také nárůst počtu dopravních nehod. Kromě dobrého technického stavu vozidla je také vhodné mít promyšlený plán cesty a hlavně být za volantem neustále koncentrovaný.
Období letních měsíců probíhá ve znamení dovolených strávených na různých místech světa. Mnozí lidé s oblibou cestují vlastními vozidly. Bohužel ne vždy lidé odhadnou své síly. Za volantem často sedí lidé unavení a nesoustředění. Počty nehod v tomto období tak každoročně zvýší statistiku nehod.
„Prázdniny provází bohužel každoročně hořká silniční bilance. Loni zemřelo na našich silnicích v tomto období 132 lidí, tedy každý den dva lidé. Navíc denně se 9 lidí těžce zranilo. Červenec a srpen zároveň patří k měsícům s největší dopravní intenzitou. Řidiči by proto v tomto období měli cestu dobře plánovat a být na silnicích opatrní.“ říká Dan Ťok, ministr dopravy.
Až čtvrtina nehod zaviněných pod vlivem alkoholu se odehraje během léta
Letní měsíce nejsou pouze dobou dobrodružství, ale také tragických nehod. Podle statistiky dojde během prázdniny ke čtvrtině nehod, které jsou zaviněné pod vlivem alkoholu. Mnohem častěji rovněž na silnicích umírají cyklisté, motorkáři i děti.
Ministerstvo dopravy proto každým rokem upozorňuje, že řidiči musí počítat s reálným provozem, který je v létě omezován stavebními pracemi i zdlouhavými kolonami. Proto je vhodné, aby se dopředu seznámili s omezeními, které je čekají právě na jejich cestě. Ministerstvo dopravy pro tyto účely připravilo podrobnou silniční mapu, která je pravidelně aktualizována dle momentální dopravní situace.
Češi nejčastěji míří do Chorvatska a to přes Rakousko a Slovinsko. Pozor si proto dávejte například na rychlostní limity. Řada měst má obecný limit pouze 30 kilometrů za hodinu. V Rakousku je možné mít reflexní vesty pouze ve žluté, červené a oranžové barvě. Máte-li zelenou, zakupte si odpovídající barvu. Rovněž není možné používat palubní kamery.
Ve Slovinsku byly zpřísněny pokuty za přestupky. Za špatné parkování můžete dostat pokutu až 100 EUR, za jízdu bez pásů až 120 EUR a za nezastavení na stopce až 300 EUR. Řidičům, kteří pokutu odmítnou uhradit na místě, může být dokonce odebrán pas.
Je-li Vám méně než 24 let, máte v Chorvatsku snížený rychlostní limit o 10 kilometrů za hodinu. Řidičský průkaz může být odebrán těm řidičům, kteří řídí vozidlo bez předepsaných zdravotnických pomůcek (např. brýle či čočky) či za jízdu ve stavu únavy až vyčerpání. Pokud vyrážíte na Slovensko, dejte si pozor na alkohol. Za jízdu pod vlivem můžete být dokonce odsouzeni k trestu odnětí svobody až na 1 rok.
Nezapomínejte na pravidla bezpečné jízdy
Dlouhé hodiny na cestách způsobují únavu. Nezapomínejte na zásady, které Vám mohou při nehodě zachránit život.
Ve vozidle nemějte volně položené předměty, jako je tablet či lahev s vodou. Jsou sice lehké, ale ve chvíli nehody může předmět při rychlosti 50 kilometrů za hodinu získat zrychlení až 60 g.
Vždy se poutejte, i když jedete pouze “kousek”. Náraz je i při relativně nízké rychlosti vždy silný a nepřipoutaný člověk může způsobit vážná zranění sobě i ostatním členům posádky.
Odpočívejte. Pár minut odpočinku Vaši cestu výrazně neprodlouží, ale může zachránit zdraví a lidské životy. Evropská data uvádí, že každá 4. nehoda na dálnici je způsobená únavou řidiče.
Soustřeďte se na řízení. Bezpečné řízení vozidla vyžaduje koncentraci. Netelefonujte, nepište SMS zprávy, nečtěte si. To vše snižuje soustředěnost a i chvilka nepozornosti může způsobit vážnou dopravní nehodu.
Dodržujte bezpečnou vzdálenost. V roce 2014 byla druhou nejčastěji příčinou nehod právě nedostatečná vzdálenost mezi vozidly.
Dodržujte střídavou jízdu, neboli zip. To platí pro zácpy i dopravní uzavírky.