epojisteni logo
cestovani-v-tehotenstvi

Cestování v těhotenství: Je to bezpečné?

19. 2. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Příchod dítěte je nejen pro rodiče, ale také zbytek rodiny, v drtivé většině případů velmi radostným okamžikem. Celých devět měsíců nosí matka dítě pod svým srdcem a s radostí očekává příchod tolik vytouženého potomka. Pokud miminko čekáte a zároveň plánujete v těhotenství cestovat, měli byste si osvojit alespoň pár základních pravidel, které vám umožní chovat se zodpovědně a bezpečně.

Správné načasování je základ

V první řadě byste měli zvážit dobu vhodnou pro cestování v těhotenství. Za obecně nejbezpečnější a tedy nejvhodnější čas pro cestování je v období mezi 18. a 24. týdnem těhotenství.  Komplikace související s graviditou se totiž většinou objevují v prvním a třetím trimestru. V prvním trimestru hrozí riziko potratu a nastávající maminku často sužuje únava a časté nevolnosti. Ve třetím trimestru je pak už opatrnost více než na místě i v případě těhotenství bez obtíží.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Kam vyrazit?

Kromě správného načasování je potřeba zohlednit také destinace, do kterých plánujete cestovat. Během těhotenství se raději vyhněte horkým a vlhkým oblastem a volte spíše ty destinace, kde teploty nepřesahují 28 stupňů.  Váš krevní oběh totiž v tomto období pracuje na plné obrátky, a horko by vám tak nedělalo vůbec dobře. Pokud to situace umožňuje, vyhněte se také výškám nad 1 800 metrů nad mořem. Kvůli nízkému atmosférickému tlaku byste totiž mohla společně s miminkem pocítit nedostatek kyslíku. 

Jak je to s cestováním letadlem v těhotenství?

Pokud zvažujete cestování letadlem  v těhotenství, pak byste měli vědět, že i pro leteckou přepravu gravidních žen platí určitá (poměrně přísná, ale nezbytná) pravidla. Většina leteckých společností umožňuje bez zbytečných komplikací a administrativních nezbytností přepravovat ženy až do 28. týdne těhotenství. Ještě mezi 28. a 36. týdnem těhotenství vás letecké společnosti přepraví, ale pravděpodobně budou vyžadovat lékařské osvědčení o tom, že můžete cestu absolvovat bez větších potíží. 

Co byste měli zvážit, než nasednete do letadla?

Cestu letadlem ale důkladně zvažte a opět se raději vyvarujte prvnímu a třetímu trimestru.  V prvním trimestru totiž opět hrozí výše zmíněné riziko potratu, ve třetím trimestru by zase mohlo dojít k dřívějšímu odtoku plodové vody. K dalším rizikům kromě změn tlaku patří také delší sezení a náchylnost k tvorbě krevních sraženin.

Cestování v těhotenství

Jak si let (nejen) v těhotenství zpříjemnit?

  • Dodržujete dostatečný pitný režim

  • pokud je to možné, při odbavování si vyberte místo u uličky a blízko toalety 

  • každou půlhodinu se projděte,

  • při sezení pohybujte nohama, abyste podpořili běžný režim krevního oběhu,

  • pokud to situace dovoluje, necestujte sami, ale ve společnosti blízké osoby, 

  • mějte s sebou lékařskou zprávu a kontakt na svého gynekologa,

  • na letišti neváhejte využít možnosti přednostního odbavení,

  • udržujte se v mentálním klidu a psychické pohodě. Pokud by se cokoli stalo, lékařská služba je připravena vám pomoci!

Jak se k cestování v těhotenství staví pojišťovny?

Těhotné ženy by měly být při cestách do zahraničí opatrnější. Nejen ony, ale také všichni ostatní, kteří na cesty vyrážejí, by si měli sjednat odpovídající  cestovní pojištění.  To může být, ale v případě těhotenství u některých pojišťoven omezené. Některé pojišťovny na našem trhu totiž nabízejí cestovní pojištění jen do určitého stadia těhotenství. Jsou ale i ty, které pojistí těhotné ženy neomezeně. Vždy je proto nezbytně nutné informovat se o konkrétních pojistných podmínkách na klientské podpoře vybrané pojišťovny.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • afrika-ockovani
    28. června 2024|Jana Březinová
    Očkování na dovolenou: Proti jakým nemocem se chránit v zahraničí?

    Očkování před cestou do zahraničí je nezbytné pro prevenci vážných a smrtelných nemocí. Vakcinaci byste si měli zajistit hlavně před dovolenou v exotických a rozvojových zemích. Jaké očkování vám nesmí chybět?

  • 25. června 2024|Jana Březinová
    Dovolená se psem

    Dovolenou se psem si užijete vy i váš mazlíček, pokud se na ni dobře připravíte. Poradíme vám, jaké dokumenty a očkování váš pes potřebuje, jak ho bezpečně přepravovat i co mu na dovolenou sbalit.

  • 14. června 2024|Jana Březinová
    Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

    Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

  • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
    13. června 2024|Jana Březinová
    Cestovní doklady pro děti

    Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

  • 07. června 2024|Petr Pohůdka
    Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

    Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

  • cestovni-pas-mapa-sveta
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

    Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

  • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
    31. května 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

    Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

    Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

    Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

    Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.