obdobi-destu-bali

Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

16. 12. 2024
|
Délka čtení: 8 min.

Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

Co je období dešťů a jak ovlivňuje cestování?

Období dešťů je klimatická sezóna, během které spadne převážná část ročního úhrnu srážek. Nastává především v tropických a subtropických oblastech. V místech s monzunovým klimatem (monzun je klimatický jev vyznačující se sezónní změnou směru větru) se období dešťů někdy označuje jako monzunové období.

Nebojte, v článku se nebudeme zabývat složitými meteorologickými termíny a jevy. Jde o to uvědomit si, že v některých oblastech se počasí značně liší od klimatu v ČR a okolních státech. Dovolenou po Evropě si většinou užijete i v měsících s vydatnými srážkami. Obvykle neprší celé dny nebo ne tak silně, aby vám déšť překazil veškeré venkovní aktivity. Během období dešťů v exotických destinacích ale tato pravidla nemusí platit. Je proto dobré, když počasí přizpůsobíte plánování dovolené.


Cestování v období dešťů

  • Nižší ceny letenek a ubytování

  • Méně turistů na jinak přeplněných místech

  • Svěží zelená příroda

  • Unikátní zážitky ze specifického období (místní slavnosti, kulturní události apod.


  • Omezený prostor pro venkovní aktivity

  • Nutnost adekvátního oblečení a vybavení

  • Riziko přírodních katastrof (záplavy, sesuvy půdy, bouře, hurikány)

  • Možné dopravní komplikace (zpožděné/zrušené lety a další spoje)



Onemocnět můžete za jakéhokoliv počasí

Bez ohledu na počasí v cílové destinaci byste za hranice měli vyrazit s cestovním pojištěním. Pokryje vám výdaje za případné ošetření, ztracená zavazadla nebo storno poplatky spojené se zrušenou dovolenou.

Období dešťů v oblíbených destinacích v Asii

Kdy počítat s obdobím dešťů v oblíbených státech jižní a jihovýchodní Asie?

Thajsko: Počasí a období dešťů

Thajsko období dešťů sužuje zhruba od června do října. Nicméně záleží, do jaké části země se chystáte. Například pro návštěvu východního pobřeží Malajského poloostrova (Koh Samui, Ko Tao) se doporučuje i červen a červenec. Naopak v listopadu v těchto oblastech hrozí přívalové lijáky. Nejlepší počasí vás v celé zemi čeká od prosince do února. Na rozdíl od jiných destinací je počasí v Thajsku mírnější a ani během monzunového období neprší nepřetržitě po celé dny.

Indonésie: Počasí a období dešťů

Také Indonésie je rozlehlá země a srážky přichází v různých měsících. Na populárním Bali období dešťů začíná v listopadu a trvá zhruba do března. Srážky se však stahují spíše do horských oblastí ve vnitrozemí. Pokud plánujete koupačku na pláži, nemusí vás období dešťů tolik omezit. Během ledna a února ale počítejte se silnými mořskými proudy, které na pláž vyplavují nečistoty a řasy. Hlavní turistická sezóna na Bali probíhá od dubna do října. Pokud hledáte exotiku pro únik z české zimy, vyzkoušejte například severní Sumatru nebo souostroví Raja Ampat, kde by vás v tu dobu měly potkat maximálně lehčí přeháňky.

Vietnam: Počasí a období dešťů

Už pohled na mapu Vietnamu napovídá, že ani zde nebude období dešťů jednotné pro celé území. Na jihu v okolí Ho Či Minova Města je nejvyšší úhrn srážek od června do listopadu. Ve středním Vietnamu nastává období dešťů mezi zářím a listopadem. Sever země okolo města Hanoj leží v subtropickém pásu. Nejvíce srážek vykazuje od května do září.

Srí Lanka: Počasí a období dešťů

Počasí na Srí Lance ovlivňují dvě monzunová období. Jihozápadní monzun způsobuje déšť od května do září, a to především v jižních a západních částech Srí Lanky (včetně největšího města Kolomba). Severovýchodní monzun ovlivňuje hlavně severní a východní část ostrova, kde stojí za srážkami zhruba od října/listopadu do ledna. Prudké deště a silné bouře po celém ostrově pravidelně přináší také mezimonzunové období v říjnu. Pokud tedy cestujete v zimě, zamiřte raději na jih či západ Srí Lanky. Léto zase přeje cestě na východ ostrova.


Existuje pojištění na špatné počasí?

Některé pojišťovny skutečně nabízí speciální krytí, které se vztahuje na nepříznivé počasí na dovolené. Za každý deštivý den vám pojišťovna vyplatí pojistné plnění, obvykle v řádu stovek Kč. Před sjednáním podobného produktu si ale prostudujte podmínky – především v jakých měsících a zemích pojištění na špatné počasí platí a jak pojišťovna definuje deštivý den (typicky je stanoven minimální objem srážek). Zpravidla si takto můžete pojistit letní dovolenou ve Středomoří, kde by pršet nemělo. V období, kdy je déšť v dané oblasti očekávaný, vás pojišťovna proti špatnému počasí nepojistí.

Období dešťů v oblíbených destinacích v Latinské Americe

Výběr správného termínu je klíčový i při cestě do Latinské Ameriky. V některých oblastech totiž hrozí hurikány.

Mexiko: Počasí a období dešťů

Za nejlepší dobu pro návštěvu většiny částí Mexika se považuje listopad–květen. V ostatních měsících vám pobyt mohou komplikovat srážky. Výjimkou je severní část země, která se vyznačuje spíše sušším a polopouštním klimatem. Klasické období dešťů sužuje především jih Mexika a trvá od června do října. Letní dešťové období je předzvěstí blížících se hurikánů. Ty zemi ohrožují mezi srpnem a říjnem.

Kostarika: Počasí a období dešťů

Kostarika leží v tropickém pásu. Období dešťů začíná v květnu a trvá přibližně do listopadu. Naopak od prosince do dubna panuje období sucha. Na karibské straně Kostariky jsou srážky v průběhu roku více rozložené. Nejméně zde prší v září, říjnu a také v březnu. Celoročně deštivé je i centrální pohoří. V období sucha je ale šance na příznivé počasí vyšší. Přímé zásahy hurikánů jsou na území Kostariky poměrně vzácné. V hlavní hurikánové sezóně (září, říjen) ale můžete pocítit jejich nepřímé dopady – například silné deště, záplavy nebo velké vlny.

Kuba: Počasí a období dešťů

Chystáte se na Kubu? Při plánování počítejte s obdobím dešťů od května do října. Dešťová sezóna se na Kubě pojí s vysokými teplotami. Zejména v září a říjnu mohou situaci komplikovat hurikány. Období sucha trvá od listopadu do dubna. Vyznačuje se relativně nižšími teplotami. V místním měřítku to však stále znamená průměrné denní teploty okolo 25 °C. Během období sucha probíhá hlavní turistická sezóna, která znamená nárůst cen v hotelech i restauracích.

Dominikánská republika: Počasí a období dešťů

Na jihu Dominikánské republiky (Punta Cana, La Romana, Santo Domingo) nastává období dešťů od května do listopadu. Nejintenzivnější srážky přichází od srpna do poloviny října, kdy se v oblasti vyskytují hurikány. Na severním pobřeží panuje období dešťů od listopadu do dubna. Letní teploty vás v Dominikánské republice potěší po celý rok. I v zimním období přesahují teploty přes den 27 °C. V létě je ještě o pár stupňů více.

Období dešťů v oblíbených destinacích v Africe

Vydatné deště se nevyhýbají ani Africe. Kdy prší v Jihoafrické republice nebo na Zanzibaru?

Tanzánie: Počasí a období dešťů

V Tanzánii se období dešťů obvykle dělí na dvě hlavní sezóny. Čas dlouhých dešťů (Masika) trvá od konce března do konce května. Jsou pro něj typické delší a vydatné deště. Měsíční úhrn srážek může přesáhnout i 300 mm. Krátké období dešťů (Mvuli) probíhá od října do prosince. Je však o poznání mírnější. Stejné podmínky můžete očekávat na populárním Zanzibaru. Centrální část země, kde se nachází řada safari parků, je spíše suchá a díky vyšší nadmořské výšce také chladnější. Nejvhodnějšími měsíci pro návštěvu Tanzánie jsou leden–březen, případně červen–říjen.


Jak období dešťů ovlivňuje sledování zvířat při safari?

Výlet na safari v období dešťů má své výhody i nevýhody. K hlavním komplikacím patří nesjízdnost některých cest, nižší viditelnost kvůli mlze a dešti nebo rozptýlení zvířat do širší oblasti. Mnoho cestovatelů ale ocení menší množství turistů, zelenější přírodu a také větší šanci na zahlédnutí mláďat.

Keňa: Počasí a období dešťů

V sousední Keni jsou podmínky velmi podobné. Stejně jako v Tanzánii nastávají v průběhu roku dvě deštivá období. Nejvyšší srážkový úhrn se pojí s dlouhým obdobím dešťů (březen–květen). Často, ale o poznání méně, prší také během krátkého období dešťů, které trvá od října do prosince. Pokud vyrážíte na sever země, budou vás srážky trápit daleko méně.

Jihoafrická republika: Počasí a období dešťů

Jihoafrická republika spadá do několika klimatických pásů. V severovýchodní části země (Johannesburg, Pretoria, Krugerův národní park) očekávejte období dešťů od listopadu do března. Totéž platí pro východní pobřeží (okolo města Durban). V okolí Kapského města je v tu dobu naopak sucho a jasno. Prší zde spíše během místní zimy, tedy od května do září.

Období dešťů v oblíbených destinacích v Evropě

Období dešťů, jak ho známe z tropických oblastí, v Evropě nenastává. Nicméně na některých místech se objevují pravidelné sezónní deště, které by vám pobyt mohly znepříjemnit.

Azory: Počasí a déšť

Portugalské ostrovy v Atlantském oceánu sužují deště zejména v zimě. Nejdeštivějšími měsíci jsou listopad, prosinec a leden. Například v hlavním městě Ponta Delgada můžete v tomto období čekat až 20 deštivých dnů za měsíc.

Skotsko: Počasí a déšť

Ve Skotsku bývá nejdeštivějším obdobím říjen až leden. Nejvíce prší na západním pobřeží a v horách, které jsou vystaveny vlhkým větrům z Atlantiku.

Norsko: Počasí a déšť

Příroda v Norsku je nádherná, ale především k obdivování západního pobřeží země byste si měli přibalit deštník. Město Bergen je dokonce považované za nejdeštivější místo v Evropě. Prší zde zhruba 240 dní v roce, nejvíce od září do prosince.

Jak se připravit na cestování během období dešťů

Má tedy smysl cestovat i v období dešťů? Záleží, jaké máte plány. Pokud vám nevadí strávit podstatnou část dovolené vnitřními aktivitami, pobyt si užijete i tak. Výjimku tvoří oblasti, kde se pravidelně vyskytují nebezpečné bouře a hurikány. Těmto místům se v rizikovém období vyhněte. Jestli se váš program skládá pouze z venkovních aktivit, hledejte raději vhodnější termín. Výhodu mají samozřejmě cestovatelé, kteří vyráží na delší dovolenou – snižuje se tím šance, že bude pršet po celou dobu pobytu.

Rozhodli jste se vydat na exotickou dovolenou navzdory očekávanému dešti? Ušetřete si starosti dodržováním několika pravidel.


  • Zabalte si vhodné vybavení: Základ tvoří voděodolné (a zároveň prodyšné) oblečení, nepromokavá obuv a pláštěnka. Silný déšť by měl přečkat i váš batoh.

  • Chraňte elektroniku: Drahý mobil, fotoaparát nebo tablet se s vodou příliš nekamarádí. Investujte do voděodolných obalů či pouzder, díky nimž můžete elektroniku bez obav používat i za deště.

  • Sledujte předpověď počasí: V mnoha oblastech je počasí nepředvídatelné a může se změnit v řádu hodin. Proto pravidelně sledujte předpověď počasí – ideálně prostřednictvím místních meteorologických služeb.

  • Mějte plán B: Déšť vám překazil původní plán? Nenechte se nepříznivým počasím zaskočit a předem si připravte alternativní program, který můžete uskutečnit i za deště. Navštívit můžete třeba muzea, galerie, chrámy a další památky.

  • Buďte dobře pojištění: Riziko úrazu na kluzkém povrchu roste. Vyšší je v nepříznivém počasí i možnost nachlazení. Cestovní pojištění vám pokryje případné ošetření a další (nejen) zdravotní nepříjemnosti.


Která pojišťovna nabízí cestovní pojištění nejvýhodněji?

Srovnejte si nabídky v naší online kalkulačce. Rychle, jednoduše a z pohodlí domova.


Co si z článku odnést

  • Cestování v období dešťů má své výhody (nižší ceny, méně turistů) i nevýhody (méně času na venkovní aktivity, dopravní komplikace).

  • Vyhněte se oblastem, kde se období dešťů kryje s hurikány a dalšími nebezpečnými jevy.

  • Před cestou si pořiďte kvalitní vybavení a připravte si alternativní program pro případ deště.



Časté dotazy

Které destinace jsou vhodné i během období dešťů?

Jaké druhy aktivit se doporučují při nepříznivém počasí?

Je bezpečné cestovat do tropických oblastí během monzunů?

Kdy je v Thajsku období dešťů?

Kdy je na Bali období dešťů?

Sdílet článek

Související články

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    17. ledna 2025|Jana Březinová
    Zásah horské služby: Kolik stojí a jak se chránit cestovním pojištěním

    Hory dokážou být nevyzpytatelné a o úrazy v nich není nouze. Co obnáší zásah horské služby v ČR a v zahraničí? Jaké náklady můžete očekávat a proč je cestovní pojištění nezbytností? Dozvíte se, co si ohlídat, aby vás záchrana v horách finančně nezruinovala.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.