epojisteni logo
mlada-zena-v-okne-stareho-volkswagen-transporter

Cestování na vlastní pěst: Jaké výhody má cestování bez cestovky? - 2. díl

16. 4. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

V minulém článku jsme si představili některé výhody, které nabízí tzv. solo traveling, a to zejména co se týče dopravy a ubytování na dovolenou. Nyní se podíváme, jaké výhody má takové cestování z hlediska pobytu v dané destinaci.

Dostanete se i tam, kam vás cestovní kancelář nevezme

Díky půjčenému autu se ale často dostanete i tam, kam by vás cestovní kancelář nevzala. Například na různé vyhlídky, vodopády, na sportovní aktivity typu ZipLine nebo vodní sporty, ale i za nákupy do vyhlášených nákupních center. Pokud na to v programu cestovní kanceláře není prostor, tato místa neuvidíte. Případně musíte využít tzv. individuálního volna, které často součástí poznávacích zájezdů bývá. Toto volno ale můžete dostat ve zcela jiné oblasti dané země, než kde byste ho bývali využili. A pak se těžko budete dopravovat několik desítek nebo stovek kilometrů tam, kde se vám líbilo nějaké místo, které jste ale nestihli navštívit.

Případně se můžete spojit s místními, kteří vám poradí či vás provedou tam, kam ani cestovní kanceláře turisty neberou. Často jde o zajímavý zážitek. Spojit se s místními lidmi můžete například skrze aplikaci  Showaround.

dovolená bez cestovky

Za památkami, za mořem, nebo obojí?

Na vás pak bude i zařízení samotného programu vaší dovolené. Výhoda je, že jej můžete přizpůsobit čistě tomu, jak se daný den cítíte, jaké je počasí a tomu, co máte zrovna chuť dělat. Někdo rád cestuje způsobem, kdy nejdříve procestuje celou zemi a na závěr stráví několik dní na pláži u moře odpočinkem. Jiný rád kombinuje obojí, takže dopoledne stráví prohlídkou místních zajímavostí a odpoledne si vyhradí na opalování na pláži. Případně přes den odpočívá a na večer vyrazí do města za zábavou. 

Pokud plánujete dovolenou na vlastní pěst, dopředu si můžete sepsat, jaká místa byste rádi navštívili. A pak každý den zhodnotit, na jakou aktivitu máte náladu a chuť. V parném horku přijde vhod procházka zahradou, kam slunce tolik nesvítí. Na večer je příjemné projít se po městě. Případně, pokud prší a nedá se být ani na pláži, vyrazit na nákupy.  S cestovní kanceláří vám toto umožněno nebude. Tam se dodržuje předepsaný itinerář a pokud nejde jinak, prohlídku památek absolvujete i v dešti. 

A pokud zjistíte, že jste to předchozí den trochu přehnali s alkoholem a necítíte se moc dobře, jednoduše si dáte den volna a nebudete na sebe tlačit. S cestovní kanceláří si ale nemůžete vybrat, který den si dáte volno.  

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Na výletě se můžete zdržet jak dlouho chcete

Další výhodou cestování na vlastní pěst je i návštěva jednotlivých památek vlastním tempem. Například v chorvatském Splitu si při prohlídce Diokleciánského paláce můžete dát čas na prohlídku místních trhů, či na kávu v kavárně, která sedátka a stolečky umístila na schody před palác. Užijete si tak příjemný relax, zatímco budete sledovat procházející turisty.

Pokud jedete na vlastní pěst, můžete zkrátit prohlídku těch míst, která vás neosloví, a naopak se zdržet tam, kde je vám příjemně. Například noční Dubrovník rozhodně stojí za víc než za letmou procházku.  

Ušetříte? To je diskutabilní

Řada argumentů podporující cestování na vlastní pěst se opírá o cenu. To, že cestujete na vlastní pěst ale neznamená, že automaticky budete mít levnější dovolenou. Znamená to, že nebudete platit provizi cestovní kanceláři.

Poskládání jednotlivých komponent dovolené ale může způsobit, že nakonec bude vaše dovolená stát více.

Například co se týče ubytování, cestovní kancelář vám pravděpodobně zajistí hezký pokoj v hotelu standardní úrovně. Někdo by ale raději bydlel v plně vybaveném bytě či apartmánu, případně v mobilehomu. Ty mohou přijít dráže, než standardní pokoj v hotelu.

Podobně to může být se stravováním i s výlety. V rámci programu s cestovní kanceláří navštívíte určité, předem dané lokality. Pokud jste ale svým vlastním pánem, můžete navštívit více míst, čímž pravděpodobně vzroste i cena za dovolenou.

Dovolená na vlastní pěst tedy bude levnější v tom smyslu, že nebudete platit provizi cestovní kanceláři, čímž ušetříte určitou část nákladů. Výsledná dovolená naplánovaná čistě podle vás ale může být i dražší.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Sdílet článek

Související články

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|Hana Fabianová
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|Hana Fabianová
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.