epojisteni logo
muz-v-letadle-s-nakrcnikem

Cestování letadlem, autem nebo vlakem: Co je výhodnější?

23. 4. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Cestování se pro mnoho z nás stalo oblíbeným koníčkem nebo dokonce životním stylem. Pohybovat se po světě lze různými způsoby, mezi ty nejčastější patří cestování letadlem, autem a vlakem. Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody těchto dopravních prostředků a který z nich je nejvýhodnější?

Hlavní výhoda cestování letadlem je rychlost

Létání, které dříve bylo jen pro vyvolené a stálo hodně peněz, je dnes dostupné téměř pro všechny. Je libo zpáteční letenky napříč Evropou za méně než 500 korun? S rozmachem nízkonákladových leteckých společností žádný problém. Oproti dálkovým letům se budete muset trochu uskromnit nebo si extra připlatit – v ceně většinou máte jen malé příruční zavazadlo, na palubě nedostanete zdarma žádné občerstvení a počítejte i s menším místem na nohy. Na druhou stranu, pokud vám jde primárně o přepravu z bodu A do bodu B, tak v poměru cena/rychlost nenajdete nic lepšího.

Právě rychlost přepravy je hlavní výhodou cestování letadlem. Letouny se standardně pohybují rychlostí 800–900 km/h, k tomu se vlak nebo auto ani nepřibližují. Při překonávání dlouhých vzdáleností a kontinentů je letecká doprava jen těžko nahraditelná. Jednou z hlavních výhod cestování letadlem je bezpečnost. Přestože mnoho lidí trpí strachem z létání, statisticky se jedná o jeden z nejbezpečnějších dopravních prostředků.

Cestujte naplno

Cestovní pojištění se vyplatí i Česku

Pojištění na prodloužený víkend po České republice stojí okolo 100 Kč a navíc vám pokryje rizikové sporty, pojištění domácích mazlíčků či autoasistenci. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy i ve vaší zemi.

Nevýhody cestování letadlem

Do času, který strávíte na cestě letadlem, je nutné zahrnout také čekání na letišti nebo odbavování zavazadel. Při překonávání kratších vzdáleností mohou tyto hodiny navíc rozhodnout o tom, že jiný dopravní prostředek bude rychlejší. Například cesta mezi Bruselem a Paříží vlakem zabere hodinu a půl. Na tento čas se s letištními formalitami nemáte šanci dostat.

Mezi další nevýhody cestování letadlem patří nízká flexibilita   letadlo letí v určitý den a čas, proto tomu na méně frekventovaných linkách budete muset přizpůsobit program. Není nutné dodávat, že letiště najdete jen v určitých místech, která mohou být daleko od vašeho cílového bodu.

Je třeba také počítat s omezením u zavazadel. Při cestě letadlem musíte přesně dodržet předepsané rozměry a hmotnost kufrů. Cestování vlakem i autem je v tomto ohledu rozhodně snazší. Nesmíme zapomenout ani na neekologičnost letecké dopravy, která se v poslední době propírá v médiích.

Cestování vlakem slaví opět boom

Cestování vlakem bylo populární v minulosti, ale s nástupem letectví a rozmachem automobilového průmyslu zažilo určitý útlum. Nicméně v poslední době se vrátilo do hry a získává si své příznivce zpět především pro svoji ekologičnost.

Rychlovlaky běžně jezdí i 300 km/h, na kratších vzdálenostech tak mohou úspěšně konkurovat letadlům. Na vlakovém nádraží vás totiž nezdrží bezpečnostní kontrola nebo odbavování zavazadel. Vlak vás navíc doveze do center měst, nikoliv na jejich periferie, kde se nachází většina letišť.

Další výhodou cestování vlakem je možnost pozorování měst a krajiny. To si z letadla užijete jen při vzlétání a přistávání. Po vlaku se také můžete v klidu projít a protáhnout si tělo unavené dlouhým cestováním.

výhody cestování vlakem

Nevýhody cestování vlakem

Mezi hlavní nevýhody cestování vlakem patří doba cestování při překonávání delších vzdáleností. Ve srovnání s autem je vlak méně flexibilní, protože při přepravě musíte respektovat naplánované časy příjezdů, odjezdů a místa zastávek. Pokud nastanou na trase komplikace, například v podobě popadaných stromů na kolejích, budete muset počkat na jejich odstranění – cestu nemůžete nijak objet.

Výhody cestování autem – vyrazíte kdy a kam chcete

Mezi hlavní výhody cestování autem patří především vysoká flexibilita. Vyrazíte ve zvoleném čase a dojedete, kam potřebujete, i do odlehlých lokalit. Zastavit a udělat si pauzu můžete v podstatě kdykoliv se vám zachce. Co se týče zavazadel, tak jste omezení jen velikostí vozidla. Navíc na rozdíl od letadla nebo vlaku vám nehrozí situace, že si letenku či místenku vedle vás koupí někdo hlasitý, opilý a podobně.

Nevýhody cestování autem

Čistě statisticky máte z uvedených dopravních prostředků největší šanci, že se vám něco stane. Dopravní nehody na silnicích jsou bohužel časté a na českých silnicích jejich počet stále roste. Za rok 2019 došlo v ČR k 107 tisícům dopravních nehod.

Cestujete v autě sami? Pak tento způsob přepravy rozhodně není nejlevnější, zejména u delších vzdáleností. Do nákladů na cestu musíte započítat také samotnou koupi vozidla, jeho provoz, případně výdaje spojené s půjčením auta.

Co je tedy výhodnější?

Odpověď na tuto otázku nemůže být jednoznačná, vždy záleží na konkrétním případu. Obecně lze říci, že při překonávání dlouhých vzdáleností a kontinentů bude nejvýhodnější cestování letadlem a to jak časově, tak i cenově. U středních vzdáleností v řádu několika stovek kilometrů mohou letadlům konkurovat rychlovlaky. To se samozřejmě odráží i v jejich ceně, často vyjde cesta vlakem dráž než letenka s nízkonákladovou společností. 

Cestování autem nemůže u středních vzdáleností konkurovat letadlům či rychlovlakům časově, ale pokud v autě jede více osob, tak rozhodně cenově. Navíc se dočkáte vysoké flexibility a osobního pohodlí.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|Hana Fabianová
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|Hana Fabianová
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.