epojisteni logo
cestovni-pojisteni-vlak

Cestování autovlakem: Auto jako zavazadlo

19. 9. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Ne každému řidiči vyhovuje cestování vlastním autem na dlouhé vzdálenosti. Několikahodinové sezení za volantem je náročné a po celou dobu jízdy vyžaduje stoprocentní soustředění. Na druhou stranu mít v cílové destinaci k dispozici své auto, je mnohem příjemnější než řešit půjčení auta. Co takhle vyzkoušet autovlak?

Autovlak je zajímavá služba určená lidem, kteří preferují vlastní vůz, ale nechtějí absolvovat náročnou a únavnou cestu do vzdáleného cíle za volantem. Prostřednictvím autovlaku se lze jednoduše vyhnout několika hodinovému řízení a do cíle přitom přijet vlastním autem, jenomže plně vyspalí a odpočatí. V České republice autovlak provozují České dráhy, které vás i s vaším autem bezpečně dopraví na Slovensko.

Proč dát přednost autovlaku

Důvodů k jízdě autovlakem existuje celá řada. Jízda na nejvzdálenější kout Slovenska trvá několik hodin stejně jako k nejbližšímu moři a na cestě vás kromě oblíbené věčně ucpané české “déjedničky” čeká nespočet uzavírek, zácp a často i dopravních nehod. Spousta lidí si cestu autem naplánují přes noc, aby ušetřili čas. To však také není ideální, protože řízení v noci je náročnější i přes slabší provoz.

Zmínit je potřeba i rizika s půjčením vozidla v cizině. Půjčené auto neznáte a na první pohled nelze poznat technický stav, závady atp.. Problémy nastávají při nehodě, kdy je odhaleno neodpovídající pojištění apod. Nemluvě o tom, že vám vůz ani nemusí půjčit, pokud nepředložíte odpovídající doklady nebo nemáte kreditní kartu kvůli záloze za půjčené vozidlo.

Jak takový autovlak funguje

V rámci České republiky jezdí praktický autovlak na Slovensko, konkrétně z Hlavního nádraží v Praze do Košic, do Popradu v Tatrách nebo do Humenného. Autovlaky však fungují i v dalších evropských zemích. V minulosti České dráhy provozovaly autovlaky také do Chorvatska, ale ty byly kvůli problémům s Maďarskem v roce 2010 bohužel zrušeno.

Zájem o služby autovlaků narůstá. Většina autovlaků z logických důvodů jezdí přes noc, jedná se tedy převážné o noční vlaky. Přes den jezdí autovlaky pouze do Košic. Během noci je proto automatickou součástí jízdného lůžkové kupé, takže se na místo řízení auta pohodlně vyspíte.

Jakmile nadejde velký okamžik, s vozidlem najedete na speciální vagón. Vezmete si všechny věci, které chcete mít u sebe (doporučuje si vše potřebné připravit předem do menšího zavazadla), vůz opustíte a uzamknete. V průběhu cesty už se do svého auta nedostanete! Poté se přemístíte do vlaku určeného pro přepravu osob. V cílové destinaci si zase svůj vůz vyzvednete na terminálu pro autovlaky.

Kapacita vlaku činí 30 osobních aut a 12 motocyklů. Motocyklisté by měli mít sebou vlastní popruhy na připevnění. Při nájezdu na plošinu je nutné dbát pokynů obsluhy, sklopit zpětná zrcátka a sundat anténu. Doporučuje se vypnout bezpečnostní alarm.

Na kolik jízda autovlakem vyjde

Zajímavá je také finanční stránka cestování autovlakem. Pro jednu osobu se jízdenka do autovlaku pohybuje od 1714 Kč, což je rozhodně levnější než cesta autem, bereme-li v úvahu kromě pohonných hmot i náklady na provoz vozidla. Pokud s jedním autem cestuje více osob, náklady se příjemně rozpočítají. 

Cena za dvě cesty (tam a zpět) dle ceníku Českých drah vychází na 3615 Kč za jednu osobu, auto s výškou 1,6 metru a lůžkový příplatek. Každá další osoba si připlatí 1690 Kč. Pokud by tedy cestovali čtyři osoby, cesta je vyjde na 8685 Kč, což je 2 172 Kč na osobu. 

Jízdenku na autovlak si lze zakoupit online nebo osobně u přepážky. Při objednávání přepravy budete potřebovat znát jména a příjmení všech cestujících (max. 4 na jedno auto), druh a značku vozidla, SPZ, výšku, délku, šířku apod. Lepší, jednodušší a rychlejší je tedy objednávka online, kde si vše potřebné v klidu zjistíte.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?