cestovni-pojisteni-vlak

Cestování autovlakem: Auto jako zavazadlo

19. 9. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Ne každému řidiči vyhovuje cestování vlastním autem na dlouhé vzdálenosti. Několikahodinové sezení za volantem je náročné a po celou dobu jízdy vyžaduje stoprocentní soustředění. Na druhou stranu mít v cílové destinaci k dispozici své auto, je mnohem příjemnější než řešit půjčení auta. Co takhle vyzkoušet autovlak?

Autovlak je zajímavá služba určená lidem, kteří preferují vlastní vůz, ale nechtějí absolvovat náročnou a únavnou cestu do vzdáleného cíle za volantem. Prostřednictvím autovlaku se lze jednoduše vyhnout několika hodinovému řízení a do cíle přitom přijet vlastním autem, jenomže plně vyspalí a odpočatí. V České republice autovlak provozují České dráhy, které vás i s vaším autem bezpečně dopraví na Slovensko.

Proč dát přednost autovlaku

Důvodů k jízdě autovlakem existuje celá řada. Jízda na nejvzdálenější kout Slovenska trvá několik hodin stejně jako k nejbližšímu moři a na cestě vás kromě oblíbené věčně ucpané české “déjedničky” čeká nespočet uzavírek, zácp a často i dopravních nehod. Spousta lidí si cestu autem naplánují přes noc, aby ušetřili čas. To však také není ideální, protože řízení v noci je náročnější i přes slabší provoz.

Zmínit je potřeba i rizika s půjčením vozidla v cizině. Půjčené auto neznáte a na první pohled nelze poznat technický stav, závady atp.. Problémy nastávají při nehodě, kdy je odhaleno neodpovídající pojištění apod. Nemluvě o tom, že vám vůz ani nemusí půjčit, pokud nepředložíte odpovídající doklady nebo nemáte kreditní kartu kvůli záloze za půjčené vozidlo.

Jak takový autovlak funguje

V rámci České republiky jezdí praktický autovlak na Slovensko, konkrétně z Hlavního nádraží v Praze do Košic, do Popradu v Tatrách nebo do Humenného. Autovlaky však fungují i v dalších evropských zemích. V minulosti České dráhy provozovaly autovlaky také do Chorvatska, ale ty byly kvůli problémům s Maďarskem v roce 2010 bohužel zrušeno.

Zájem o služby autovlaků narůstá. Většina autovlaků z logických důvodů jezdí přes noc, jedná se tedy převážné o noční vlaky. Přes den jezdí autovlaky pouze do Košic. Během noci je proto automatickou součástí jízdného lůžkové kupé, takže se na místo řízení auta pohodlně vyspíte.

Jakmile nadejde velký okamžik, s vozidlem najedete na speciální vagón. Vezmete si všechny věci, které chcete mít u sebe (doporučuje si vše potřebné připravit předem do menšího zavazadla), vůz opustíte a uzamknete. V průběhu cesty už se do svého auta nedostanete! Poté se přemístíte do vlaku určeného pro přepravu osob. V cílové destinaci si zase svůj vůz vyzvednete na terminálu pro autovlaky.

Kapacita vlaku činí 30 osobních aut a 12 motocyklů. Motocyklisté by měli mít sebou vlastní popruhy na připevnění. Při nájezdu na plošinu je nutné dbát pokynů obsluhy, sklopit zpětná zrcátka a sundat anténu. Doporučuje se vypnout bezpečnostní alarm.

Na kolik jízda autovlakem vyjde

Zajímavá je také finanční stránka cestování autovlakem. Pro jednu osobu se jízdenka do autovlaku pohybuje od 1714 Kč, což je rozhodně levnější než cesta autem, bereme-li v úvahu kromě pohonných hmot i náklady na provoz vozidla. Pokud s jedním autem cestuje více osob, náklady se příjemně rozpočítají. 

Cena za dvě cesty (tam a zpět) dle ceníku Českých drah vychází na 3615 Kč za jednu osobu, auto s výškou 1,6 metru a lůžkový příplatek. Každá další osoba si připlatí 1690 Kč. Pokud by tedy cestovali čtyři osoby, cesta je vyjde na 8685 Kč, což je 2 172 Kč na osobu. 

Jízdenku na autovlak si lze zakoupit online nebo osobně u přepážky. Při objednávání přepravy budete potřebovat znát jména a příjmení všech cestujících (max. 4 na jedno auto), druh a značku vozidla, SPZ, výšku, délku, šířku apod. Lepší, jednodušší a rychlejší je tedy objednávka online, kde si vše potřebné v klidu zjistíte.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    17. ledna 2025|Jana Březinová
    Zásah horské služby: Kolik stojí a jak se chránit cestovním pojištěním

    Hory dokážou být nevyzpytatelné a o úrazy v nich není nouze. Co obnáší zásah horské služby v ČR a v zahraničí? Jaké náklady můžete očekávat a proč je cestovní pojištění nezbytností? Dozvíte se, co si ohlídat, aby vás záchrana v horách finančně nezruinovala.

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?