Cestujeme autem do Chorvatska
Cestujeme autem do Chorvatska
Již po mnoho let se mezi nejoblíbenější turistické destinace jednoznačně řadí Chorvatsko. Důvody jsou zřejmé. Příjemné letní teploty, průzračné a čisté moře, pestré možnosti zábavy, přijatelné ceny a navíc tam lze dojet vlastním autem.
Ačkoliv existují příjemnější a hlavně rychlejší formy dopravy, auto u Čechů stále hraje hlavní slovo. Mladí cestovatelé touží po větší svobodě a možnostech improvizace a rodiny s dětmi zas vítají příznivější cenu za dovolenou. Takové letenky pro čtyřčlennou rodinu totiž vyjdou výrazně dráž. A to není vše. Do auta se také vejde o dost více věci, než Vám nadiktují letecké společnosti.
Cestování autem do zahraničí však rovněž vyžaduje důkladnou přípravu. Jinak se může stát, že Vás milované auto nechá na holičkách uprostřed cizí země.
Dobrý technický stav na prvním místě
Čekají Vás tisíce kilometrů na cestách a Vaše auto je musí zvládnout plné naložené a navíc při vysokých teplotách. Proto před každou delší cestu nechte své auto důkladně zkontrolovat v servise. Učiňte tak vždy s patřičným časovým předstihem, aby se případné nedostatky daly včas opravit.
V servise zkontrolují stav kapalin a bude-li nutné, doplní je. Velmi důležité jsou brzdy a tlumiče, které by měli být v naprostém pořádku. To platí také pro světlomety, podvozek, baterie, rozvody a samozřejmě motor. Vyplatí se také zkontrolovat, zda správně fungují stěrače, aby Vás případná bouřka za jízdy nepříjemně nepřekvapila.
Nezapomeňte na povinnou výbavu
Povinná výbava není nutná pouze u nás. Platí také v ostatních zemích po celém světě. V evropských zemích je obsah povinné výbavy velmi podobný té naší. Může se však lišit v detailech. Ačkoliv Vídeňská úmluva z roku 1968 jednoznačně říká, že povinnou výbavu určuje ta země, v níž je auto registrováno, vyplatí se mít výbavu odpovídající dané zemi. Zastavit Vás totiž může policista, který to vědět nemusí. A naznačovat místnímu policistovi, že jste chytřejší, se nemusí příliš vyplatit.
V rámci České republiky platí tato povinná výbava:
Náhradní pojistky
Náhradní žárovky
Zvedák
Náhradní kolo nebo sada na opravu pneumatiky
Výstražný trojúhelník
Reflexní vesta
Lékárnička
Klíč na matice kol
Povinná výbava do Chorvatska je podobná té naší. Reflexní vestu v oranžové barvě však musí mít všichni členové posádky, nejen řidič. Chcete-li být opravdu důkladní, tak si pro všechny případy do auta přibalte navíc tažné lano, startovací kabely, hasicí přístroj a samozřejmě nezapomeňte na evropský formulář o dopravní nehodě.
Znáte pravidla silničního provozu?
Patříte-li mezi aktivní řidiče, pak jistě znáte pravidla silničního provozu u nás. Víte, jakou rychlostí smíte jezdit v obcích a mimo ně. Rychlostní limity však nebývají ve všech zemích totožné. V Chorvatsku je povolená maximální rychlost 50 km/h v obcích, 90 km/h mimo obce, 100 km/h na rychlostních komunikacích a 130 km/h na dálnicích.
Pokud Vám však jako řidič je méně než 24 let, platí pro Vás odlišné rychlostní limity. V obcích smíte v takovém případě jezdit maximální rychlostí 80 km/h a na dálnicích 120 km/h. Začínající a profesionální řidiči také nesmí jezdit pod vlivem alkoholu. Pouze řidič s praxí si může dovolit sednout za volant, má-li 0,5 promile alkoholu v krvi.
Porušení pravidel se rozhodně nedoporučuje. Chorvatští policisté jsou přísní a pokuty velmi vysoké. Za překročení rychlosti hrozí řidiči pokuta ve výši až 300 až 15 000 HRK. Výše pokuty je závislá na závažnosti překročení rychlostního limitu a zda se jedná o obec či nikoliv.
Pokutu ve výši až 15 000 HRK obdrží také řidiči jedoucí pod vlivem alkoholu, drog či jiných omamných látek. V takovém případě může být řidič navíc odebrán řidičský průkaz. Za špatné parkování hrozí pokuta “pouze” 300 HRK a za používání telefonu během jízdy či nezapnuté bezpečností pásy až 500 HRK.