na-letisti-s-rouskou

Cestujeme autem do Chorvatska

8. 8. 2015
|
Délka čtení: 8 min.

Cestujeme autem do Chorvatska

Již po mnoho let se mezi nejoblíbenější turistické destinace jednoznačně řadí Chorvatsko. Důvody jsou zřejmé. Příjemné letní teploty, průzračné a čisté moře, pestré možnosti zábavy, přijatelné ceny a navíc tam lze dojet vlastním autem.

Ačkoliv existují příjemnější a hlavně rychlejší formy dopravy, auto u Čechů stále hraje hlavní slovo. Mladí cestovatelé touží po větší svobodě a možnostech improvizace a rodiny s dětmi zas vítají příznivější cenu za dovolenou. Takové letenky pro čtyřčlennou rodinu totiž vyjdou výrazně dráž. A to není vše. Do auta se také vejde o dost více věci, než Vám nadiktují letecké společnosti.

Cestování autem do zahraničí však rovněž vyžaduje důkladnou přípravu. Jinak se může stát, že Vás milované auto nechá na holičkách uprostřed cizí země.

Dobrý technický stav na prvním místě

Čekají Vás tisíce kilometrů na cestách a Vaše auto je musí zvládnout plné naložené a navíc při vysokých teplotách. Proto před každou delší cestu nechte své auto důkladně zkontrolovat v servise. Učiňte tak vždy s patřičným časovým předstihem, aby se případné nedostatky daly včas opravit.

V servise zkontrolují stav kapalin a bude-li nutné, doplní je. Velmi důležité jsou brzdy a tlumiče, které by měli být v naprostém pořádku. To platí také pro světlomety, podvozek, baterie, rozvody a samozřejmě motor. Vyplatí se také zkontrolovat, zda správně fungují stěrače, aby Vás případná bouřka za jízdy nepříjemně nepřekvapila.

Nezapomeňte na povinnou výbavu

Povinná výbava není nutná pouze u nás. Platí také v ostatních zemích po celém světě. V evropských zemích je obsah povinné výbavy velmi podobný té naší. Může se však lišit v detailech. Ačkoliv Vídeňská úmluva z roku 1968 jednoznačně říká, že povinnou výbavu určuje ta země, v níž je auto registrováno, vyplatí se mít výbavu odpovídající dané zemi. Zastavit Vás totiž může policista, který to vědět nemusí. A naznačovat místnímu policistovi, že jste chytřejší, se nemusí příliš vyplatit.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

V rámci České republiky platí tato povinná výbava:

  •  Náhradní pojistky

  •  Náhradní žárovky

  •  Zvedák

  •  Náhradní kolo nebo sada na opravu pneumatiky

  •  Výstražný trojúhelník

  •  Reflexní vesta

  •  Lékárnička

  •  Klíč na matice kol

Povinná výbava do Chorvatska je podobná té naší. Reflexní vestu v oranžové barvě však musí mít všichni členové posádky, nejen řidič. Chcete-li být opravdu důkladní, tak si pro všechny případy do auta přibalte navíc tažné lano, startovací kabely, hasicí přístroj a samozřejmě nezapomeňte na evropský formulář o dopravní nehodě.

Znáte pravidla silničního provozu?

Patříte-li mezi aktivní řidiče, pak jistě znáte pravidla silničního provozu u nás. Víte, jakou rychlostí smíte jezdit v obcích a mimo ně. Rychlostní limity však nebývají ve všech zemích totožné. V Chorvatsku je povolená maximální rychlost 50 km/h v obcích, 90 km/h mimo obce, 100 km/h na rychlostních komunikacích a 130 km/h na dálnicích.

Pokud Vám však jako řidič je méně než 24 let, platí pro Vás odlišné rychlostní limity. V obcích smíte v takovém případě jezdit maximální rychlostí 80 km/h a na dálnicích 120 km/h. Začínající a profesionální řidiči také nesmí jezdit pod vlivem alkoholu. Pouze řidič s praxí si může dovolit sednout za volant, má-li 0,5 promile alkoholu v krvi.

Porušení pravidel se rozhodně nedoporučuje. Chorvatští policisté jsou přísní a pokuty velmi vysoké. Za překročení rychlosti hrozí řidiči pokuta ve výši až 300 až 15 000 HRK. Výše pokuty je závislá na závažnosti překročení rychlostního limitu a zda se jedná o obec či nikoliv.

Pokutu ve výši až 15 000 HRK obdrží také řidiči jedoucí pod vlivem alkoholu, drog či jiných omamných látek. V takovém případě může být řidič navíc odebrán řidičský průkaz. Za špatné parkování hrozí pokuta “pouze” 300 HRK a za používání telefonu během jízdy či nezapnuté bezpečností pásy až 500 HRK.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    17. ledna 2025|Jana Březinová
    Zásah horské služby: Kolik stojí a jak se chránit cestovním pojištěním

    Hory dokážou být nevyzpytatelné a o úrazy v nich není nouze. Co obnáší zásah horské služby v ČR a v zahraničí? Jaké náklady můžete očekávat a proč je cestovní pojištění nezbytností? Dozvíte se, co si ohlídat, aby vás záchrana v horách finančně nezruinovala.

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?