blg-srt-crush

Čeští řidiči se bojí vysokých pokut. Dodržují dopravní předpisy

8. 12. 2015
|
Délka čtení: 8 min.

Čeští řidiči se bojí vysokých pokut. Dodržují dopravní předpisy

Češi patří v zahraničí ke vzorným řidičům. Za dopravní přestupky jim totiž hrozí výrazně vyšší pokuty, a proto raději dodržují pravidla silničního provozu země, kterou projíždějí nebo tráví dovolenou. Tato informace se týká 43 procent českých řidičů.

Finanční společnost ŠkoFIN uveřejnila výsledky zajímavého červnového průzkumu, který se zabýval cestováním vlastním vozidlem na letní dovolené a postojem českých řidičů k bezpečné jízdě za volantem.

„Obezřetnost a dodržování dopravních předpisů jsou důležité nejen na tuzemských silnicích, ale také v zahraničí, kde může být řešení případného problému komplikovanější. 6 procent respondentů našeho průzkumu přiznalo, že byli někdy na zahraniční dovolené účastníky dopravní nehody. A nejen v těchto situacích ocení řidiči kvalitní pojištění,“ říká k průzkumu Lukáš Cankař, vedoucí marketingu ve ŠkoFINu.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Z výzkumu vyplynulo například, že:

  • 55 % řidičů preferují jako dopravní prostředek na dovolenou vlastní vozidlo

  • 46 % řidičů je ochotno jet vlastním vozidlem až 900 kilometrů

  • 43 % českých řidičů dodržuje dopravní předpisy z obavy před vysokými pokutami

  • 64 % českých řidičů si důslední zjištění pravidla silničního provozu ve všech zemích, kterým plánují projíždět

  • 28 % českých řidičů dopravní předpisy neřeší

  • 91 % řidičů, cestujících vlastním vozidlem, používá vozidla vlastní, 3,6 % jezdí vozidlem služebním a pouze 2,3 % si vozidlo půjčí od rodiny či známých

  • 26 % řidičů nechává vozidla zkontrolovat před dovolenou v servisu

  • 28 % řidičů stav vozidla před dovolenou neřeší vůbec

Podle uvedených čísel se zdá, že čeští řidiči jsou na cestách v zahraničí opatrní a svědomitější. Hlavním důvodem jsou vysoké pokuty za případné dopravní přestupky a také komplikovanější řešení problémů.

„Řidičů, kteří museli někdy na dovolené řešit nejrůznější problémy s vozem, je však zajisté mnohem více. Není proto překvapením, že 61 procent českých řidičů má v rámci  havarijního pojištění  sjednané i asistenční služby, které řešení případných komplikací na silnici ulehčují. V zahraničí využili řidiči v rámci předplacených  asistenčních služeb  někdy např. službu odtažení vozu, nechali si uhradit práci mechanika nebo si zapůjčili náhradní vůz,“ dodává Lukáš Cankař.

Znalost dopravních předpisů je základem bezpečné jízdy

Pravidla silničního provozu bývají v rámci zemí Evropské unie velmi podobné. Mohou se však lišit v detailech, které by však zodpovědný řidič měl znát. Proto je vhodné si před odjezdem prostudovat dopravní předpisy všech zemí, kterým plánujete projíždět. Rozdíly totiž nemusí být pouze v maximální povolené rychlosti, ale také povinné výbavě vozidla. Řidiči by rovněž neměli zapomínat na kvalitní pojištění. Povinné ručení je samozřejmě, bez toho žádný řidič do zahraničí vyjíždět vůbec nesmí. Havarijní pojištění je sice dobrovolné, ale rozhodně užitečné.

Pokutu v zahraničí je lepší zaplatit

Mnozí řidiči, kteří se v zahraničí dopustí dopravního přestupku, jej mnohdy odmítnou zaplatit. Od loňského roku však platí směrnice EU o přeshraničním předávání informací o dopravních přestupcích. „Nereagovat na výzvy znamená nesplnit povinnost. Členský stát má informace zaznamenané. Při opakované cestě do této země budou vůči řidiči uplatňovány další sankce, které vyplývají z nesplnění povinnosti,“ upozorňuje Ladislav Kočí z dopravní policie.

Ministerstvo zahraničních věcí uvádí, že pokutu je lepší zaplatit vždy na místě ať už v hotovosti či platební kartou. V případě doručení výzvy do České republiky se obeslaný musí spojit přímo se zahraničním úřadem. Pokud výzvu zahodíte, vystavujete se riziku zahájení správního či soudního řízení v nepřítomností. Výsledkem je navýšení pokuty o další náklady a v krajním případě může “viníkovi” hrozit až trest odnětí svobody.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.