Celoroční cestovní pojištění: Kdy se vyplatí?
Celoroční cestovní pojištění: Kdy se vyplatí?
Nemá smysl diskutovat o tom, zda má cestovní pojištění vůbec smysl. To už by v dnešní době mělo být samozřejmostí. Můžeme se však pobavit o tom, jak by takové kvalitní cestovní pojištění mělo vypadat. Zatímco někteří užijí spíše krátkodobé cestovní pojištění sjednané na každou zvlášť, náruživí turisté by měli popřemýšlet nad celoročním pojištěním.
Krátkodobé cestovní pojištění je ideální pro všechny, kteří za hranice vyráží jednou za čas například na letní a zimní dovolenou a občas na prodloužený víkend. Sjednání cestovního pojištění zabere pouhých pár minut, zvlášť když tak činíte online. Samozřejmě byste měli vždy dobře vědět, co vše vybrané pojištění zahrnuje a jaké škody kryje. Orientovat se pouze podle ceny by totiž nemuselo vyplatit. Pokud ale během roku opakovaně vyjíždíte za hranice, nastal čas uvažovat o celoroční pojistce.
Zajímejte se o rozsah cestovního pojištění
Na prvním místě by mělo vždy stát zdraví, teprve poté peníze. Když si sjednáváme cestovní pojištění na rok, měli bychom se v první řadě soustředit na rozsah pojistné ochrany a limity pojistného plnění. Teprve poté je důležitá cena pojištění. Za levnou pojistku sice zaplatíte méně, ale když dojde k pojistné události, pojišťovna toho moc nezaplatí. Stručně a jasně je lepší ze svého zaplatit více na pojištění než za lékařskou péči v zahraničí.
Prvním kritériem je rozsah pojištění, který by měl odpovídat povaze vašich cest. Základní balíček cestovního pojištění vždy kryje léčebné výlohy (ošetření, hospitalizace, zákroky a operace, léky, převoz, repatriace) a asistenční služby. Ty však pojišťovna hradí za určitých podmínek. Pokud se například věnujete rizikovým a adrenalinovým sportům, musíte mít sjednané připojištění. Pokud vy se vám totiž stal úraz při seskoku padákem a vy jste neměli odpovídající připojištění, pojišťovna vám nic nezaplatí.
Kromě připojištění nebezpečných sportovních aktivit pojišťovny nabízí řadu další připojištění, které zvyšují a rozšiřují pojistnou ochranu. Jedná se například o pojištění odpovědnosti, pojištění úrazu, připojištění zavazadel, pojištění storno poplatku či zpoždění letu a další. Obzvláště důležité je pojištění odpovědnosti, které vás chrání před finančním následky škod, které můžete způsobit vy jiným osoba na jejich majetku, zdraví či dokonce životě.
Pozor na výši pojistných limitů a cílovou destinaci
Další důležité kritérium je výše pojistných limitů. Čím nižší jsou, tím méně za pojištění zaplatíte. Toto pravidla zní hezky při sjednávání pojištění. Pro vás by však mělo být důležitější pravidlo znějící “čím nižší limity, tím méně zaplatí pojišťovna”. Věřte, že přesáhnout jeden milion korun není vůbec těžké. Postačí k tomu komplikovaná zlomenina, která vyžaduje převoz vrtulníkem, operaci a převoz zpět do ČR.