epojisteni logo

Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

28. 12. 2022
|
Délka čtení: 7 min.

Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

Ministerstvo dopravy ČR tuto zprávu prezentovalo jako oficiální celoevropské nařízení, které je platné ve všech členských státech EU. Znamená, že  k platnosti každého řidičského průkazu či kontroly STK propadlých v období od 1. února do 31. srpna bude automaticky přičteno dalších sedm měsíců platnosti. Řidičský průkaz s platností končící například 30. června, tak bude platit až do 31. ledna 2021. 

Skutečnost je však trochu odlišná, než Ministerstvo dopravy uvádí. Redakce  iROZHLAS.cz  z databáze EUR-Lex totiž zjistila, že většina členských zemí nepřijala tu část, která se týká automatického prodloužení platnosti STK.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Prodloužení platnosti řidičských průkazů nepřijalo osm států EU

Česká republika přijala celé nařízení společně s Rakouskem, Itálií, Kyprem, Portugalskem a Švédskem. Nařízení týkající se automatického prodloužení platnosti řidičských průkazů odmítlo celkem osm států, a to Chorvatsko, Slovinsko, Španělsko, Irsko, Lucembursko, Litva, Lotyšsko a Estonsko. Ještě více ze všech 27 států EU nepřijalo tu část nařízení o automatickém prodloužení STK.

Mohou tedy čeští řidiči bez obav s propadlými doklady cestovat po celé EU? Ministerstvo dopravy tvrdí, že automatické prodloužení propadlých dokladů u řidičů ze zemí, které nařízení schválily, jsou povinné tolerovat i ostatní země EU, jenž se k nařízení o prodloužení platnosti řidičských průkazů a STK nepřiklonily. Tiskový mluvčí Ministerstva dopravy František Jemelka však doporučuje obnovit si výše uvedené doklady, pokud se řidiči chtějí vyhnout zbytečnému dohadování se silniční kontrolou v zahraničí.

Evropské nařízení o prodloužení přišlo pozdě

Primárním účelem tohoto celoevropského nařízení byla pomoc nejvíce rizikovým skupinám (např. dlouhodobě nemocné osoby a senioři), kteří byli nuceni omezit pohyb a minimalizovat kontakt s okolím během karantény vyvolané pandemií koronaviru. Momentálně je však již možný volný pohyb bez omezení praktické po celé EU, takže nařízení o automatickém prodloužení přišlo tak trochu pozdě, než bylo opravdu potřeba.

Naopak se může přihodit to, že automatické prodloužení vyvolá fronty zejména v případě obnovení platnosti státní technické kontroly.  Stanice STK bývají nejvíce vytížené hlavně na podzim. Pokud by se čeští řidiči, kterých se automatické prodloužení týká, rozhodli tohoto práva využít, nemusela by běžná kapacita na provedení všech prohlídek stačit, a je nutno počítat s prodloužením čekací doby.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Sdílet článek

Související články

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?