blg-srt-crush

Bonus vs. malus: Dobří řidiči jezdí levněji

11. 2. 2017
|
Délka čtení: 8 min.

Bonus vs. malus: Dobří řidiči jezdí levněji

V momentě, kdy povinné ručení přestalo být výsadou České pojišťovny, padlo jednotné pojistné pro všechny. Nyní má každá pojišťovna vlastní ceník a pojistné se může značně lišit dle pojištěného auta a dalších podmínek pojištění. Mezi faktory, které výši pojistného ovlivňují, patří systém bonusů a malusů. Víte, o co se jedná?

Až pětina motoristů údajně netuší, co systém bonusů a malusů je. Další dvě pětiny o tomto systému sice slyšely, ale nemají tušení, jak funguje. Pouze každý sedmý motorista ví, co pojmy  bonus  a malus znamenají a co obnáší. Tyto informace vyplynuly z výzkumu provedeného v loňském roce agenturou Ipsos pro Wüstenrot pojišťovnu.

Ne vždy se za vysoké pojistné vyplatí kritizovat pojišťovny. Výslednou cenu povinného ručení mohou ovlivnit i motoristé svým způsobem jízdy. „Zdaleka to není jen cena, na kterou by se měli řidiči zaměřit. Například díky systému bonusů se jim může povinné ručení snížit více než o polovinu,” upozorňuje Petr Hájek z Wüstenrot.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Bonus  - levnější pojistné až o 50 %

Řidičů, kteří jezdí bez nehod, si pojišťovny cení. Za bezpečnou jízdu je odměňují tzv.  bonusy, což je vlastně sleva na pojistném. Slevu získá motorista za každých 12 měsíců bezeškodního průběhu. Sleva za toto období obvykle činí 5 %. Slevy se postupně sčítají a mohou dosáhnout maximální výše až 50 %. Samozřejmě záleží na jednotlivých pojišťovnách.

Pojišťovny vykazují i jistou dávku tolerance. Pokud řidič, který jezdí bez nehod řadu let, způsobí nehodu poprvé, tak ji ignorují. „V případě takto dlouholetého bezeškodního klienta ho při prvním případu nepřestupňujeme do malusu. Zohledňujeme tak situaci, že jejich škoda je naprosto ojedinělá a sankce v podobě malusu by byla v jejich případě méně spravedlivá,” upřesňuje Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny UNIQA.

Malus  - přirážka za každou nehodu

Hůře jsou na tom motoristé, kteří si na své konto připsali hned několik nehod. Za každou zaviněnou nehodu pojišťovna odečte příslušný počet měsíců od celkového počtu bonusových měsíců. Jakmile nemá už žádné bonusové měsíce, pojišťovny přistoupí k navýšení pojistného, a to až na dvojnásobek.

Mezi jednotlivými pojišťovnami panují velké rozdíly. Některé pojišťovny první nehodu nepočítají, jiné vám okamžitě “napálí” přirážku k pojistnému. Jako příklad může posloužit případ dvaadvacetileté ženy, která za volantem silného auta zavinila jedinou nehodu. Nová nabídka na povinné ručení se mezi nejlevnější a nejdražší pojišťovnou lišila o neuvěřitelných 55 000 Kč!

Mladí lidé řídicí silné vozy jsou všeobecně považováni za rizikové a některé pojišťovny jim upírají jakoukoliv slevu. „Na tento segment klientů se vůbec nezaměřujeme. Obecně lze říci, že sazby jsou vysoké právě kvůli rizikovosti této skupiny. Mladý řidič v silném voze z velkého města, který nemá vyježděný žádný bonus, navíc s jednou nehodou, nemůže tedy získat na pojistném žádnou slevu,“ uvedl Karel Žyla, mluvčí pojišťovny Axa.

Veškeré výpočty a modelové příklady jsou orientační. Pojišťovny při výpočtu pojistného u povinného ručení zohledňují další kritéria, jakými jsou konkrétní vůz, obsah a výkon jeho motoru či adresa a věk řidiče.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-aktualita
    Dálniční známky v ČR a Evropě 2025

    Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    14. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Novinky pro řidiče 2025: Dražší dálniční známky i další digitalizace

    Loňský rok byl pro řidiče v mnoha ohledech přelomový. Přinesl zrušení velkých techničáků, jízdu bez zelené karty nebo nutnost zaplatit povinné ručení předem. Také v roce 2025 se připravte na řadu novinek. Některé vás jistě potěší, kvůli jiným budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Co vás letos čeká na českých silnicích?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?