epojisteni logo
blg-srt-car4

Bezproblémové cestování do zahraničí s půjčeným autem

28. 12. 2018
|
Délka čtení: 8 min.

Bezproblémové cestování do zahraničí s půjčeným autem

Poskytla vám firma služební auto, které můžete používat k soukromým účelům, nebo vám na dovolenou půjčili zánovní vůz rodiče? Pak byste měli vědět, jaké doklady sebou musíte mít. Ústní souhlas na cesty do zahraničí s půjčeným autem totiž nestačí.

Nejste-li majitelem auta, se kterým plánujete cestovat do ciziny, budete potřebovat speciální písemné potvrzení. Není sice povinné, ale pro všechny případy je rozhodně vhodné jej s sebou mít. Jak by takové potvrzení o souhlasu s použitím zapůjčeného vozidla mělo vypadat a co by v něm rozhodně nemělo chybět, si povíme na následujících řádcích.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

I obyčejná silniční kontrola může být problém

Potvrzení o zapůjčení vozidla není povinné. Pokud vás však v cizině zastaví policejní hlídka a vy nebudete schopni prokázat, že jste vůz neukradli a máte svolení k jeho použití, dostanete se do velkých potíží. V takovém případě se zastávka minimálně prodlouží. V horším případě vám policie v cizí zemi může zakázat pokračovat v jízdě.

Dalším problémem může být, že vás zastaví kontrola již na hranicích, a pokud neprokážete souhlas s půjčením auta do zahraničí, do země vás přes hraniční přechod vůbec nepustí.

Potvrzení o půjčení auta do zahraničí nechte ověřit

Mnohem lepší a jistější je opatřit si písemný, notářsky potvrzený souhlas se zapůjčením vozidla. Nejedná se o nic složitého. Potvrzení o zapůjčení vozidla nemá žádný jednotný formát, musí však obsahovat tři hlavní údaje – údaje o majiteli, řidiči a zapůjčeném vozidle. Ideální je pořídit potvrzení v českém a anglickém jazyce, případně ještě v jazyce země, kam cestujete. Dokument, kterému by v zahraničí neporozuměli, by vám byl k ničemu.

Náš tip

Doporučuje se nechat potvrzení notářsky ověřit, aby nemohly vzniknout pochybnosti o pravosti uvedených údajů. Potvrdit dokument můžete jednoduše u notáře nebo na pobočce české pošty, kde je CzechPOINT. Pokud se jedná o firemní vůz, většina firem má pro tyto účely připravený vlastní formulář.

Před vyjetím zkontrolujte i ostatní povinnosti

Před cestou s půjčeným autem do zahraničí si zkontrolujte také další náležitosti – zejména platnost technické kontroly a povinnou výbavu. Může se totiž stát, že ve vypůjčeném autě není vše v pořádku a zjistit to až za hranicemi by vám mohlo způsobit problémy nebo pokuty. Nezapomínejte také na to, že povinná výbava se v jednotlivých zemích může lišit od té, kterou známe v České republice.

Je nutné mít mezinárodní řidičský průkaz?

Záleží na tom, kam cestujete. V zemích EU a zemích mimo EU, s nimiž máme uzavřené dohody o uznávání řidičských průkazů, vám bude stačit obyčejný český řidičák (resp. evropský řidičský průkaz) platný na území v ČR. V ostatních zemích se neobejdete bez mezinárodního řidičského průkazu. Ten vám vydají na obecním úřadě s rozšířenou působností. Můžete jít na jakýkoliv úřad. Už dávno neplatí, že musí jít o úřad na místě, kde máte trvalé bydliště. K vydání mezinárodního řidičského průkazu potřebujete pasovou fotografii a zaplatíte správní poplatek 50 Kč.
Nezapomeňte ani na kvalitní cestovní pojištění

Při půjčení auta do zahraničí nezapomeňte ani na sjednání kvalitního cestovního pojištění, nejlépe s připojištěním a asistenční službou pro případ poruchy nebo nehody. Pokud by majitel vozidla neměl tyto služby zahrnuty ve svém pojištění, mohlo by se vám stát, že vše budete muset hradit z vlastní kapsy.

Pojišťovny pro cesty na dovolenou nabízí často speciální produkty, které zahrnují právě i pomoc za volantem. Součástí je obvykle odtah do nejbližšího servisu nebo až domů, pokud není možná oprava, případně zapůjčení náhradního vozidla. Sjednejte si nejvýhodnější cestovní pojištění  pro cesty autem do zahraničí.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-aktualita
    30. června 2024|Petr Pohůdka
    Dálniční známky v ČR a Evropě 2024

    Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

  • odtah-vozu
    24. května 2024|Jana Březinová
    Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

    Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    10. května 2024|Petr Pohůdka
    Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • autobazar
    29. dubna 2024|Jana Březinová
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

    Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

  • nabourané auto naložené na odtah
    14. února 2024|Monika Šaríková
    4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

    Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

  • policejni-kontrola-dva
    17. června 2023|Monika Šaríková
    Co je bodový systém a jak funguje?

    Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

  • kladivko-modely-auticek-nehoda
    27. ledna 2023|Jana Březinová
    Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

    Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

  • 28. prosince 2022|ePojisteni
    Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

    Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

  • 31. srpna 2022|ePojisteni
    Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

    Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

  • 31. srpna 2022|ePojisteni
    Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

    Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.