blg-srt-car4

Bezproblémové cestování do zahraničí s půjčeným autem

28. 12. 2018
|
Délka čtení: 8 min.

Bezproblémové cestování do zahraničí s půjčeným autem

Poskytla vám firma služební auto, které můžete používat k soukromým účelům, nebo vám na dovolenou půjčili zánovní vůz rodiče? Pak byste měli vědět, jaké doklady sebou musíte mít. Ústní souhlas na cesty do zahraničí s půjčeným autem totiž nestačí.

Nejste-li majitelem auta, se kterým plánujete cestovat do ciziny, budete potřebovat speciální písemné potvrzení. Není sice povinné, ale pro všechny případy je rozhodně vhodné jej s sebou mít. Jak by takové potvrzení o souhlasu s použitím zapůjčeného vozidla mělo vypadat a co by v něm rozhodně nemělo chybět, si povíme na následujících řádcích.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

I obyčejná silniční kontrola může být problém

Potvrzení o zapůjčení vozidla není povinné. Pokud vás však v cizině zastaví policejní hlídka a vy nebudete schopni prokázat, že jste vůz neukradli a máte svolení k jeho použití, dostanete se do velkých potíží. V takovém případě se zastávka minimálně prodlouží. V horším případě vám policie v cizí zemi může zakázat pokračovat v jízdě.

Dalším problémem může být, že vás zastaví kontrola již na hranicích, a pokud neprokážete souhlas s půjčením auta do zahraničí, do země vás přes hraniční přechod vůbec nepustí.

Potvrzení o půjčení auta do zahraničí nechte ověřit

Mnohem lepší a jistější je opatřit si písemný, notářsky potvrzený souhlas se zapůjčením vozidla. Nejedná se o nic složitého. Potvrzení o zapůjčení vozidla nemá žádný jednotný formát, musí však obsahovat tři hlavní údaje – údaje o majiteli, řidiči a zapůjčeném vozidle. Ideální je pořídit potvrzení v českém a anglickém jazyce, případně ještě v jazyce země, kam cestujete. Dokument, kterému by v zahraničí neporozuměli, by vám byl k ničemu.

Náš tip

Doporučuje se nechat potvrzení notářsky ověřit, aby nemohly vzniknout pochybnosti o pravosti uvedených údajů. Potvrdit dokument můžete jednoduše u notáře nebo na pobočce české pošty, kde je CzechPOINT. Pokud se jedná o firemní vůz, většina firem má pro tyto účely připravený vlastní formulář.

Před vyjetím zkontrolujte i ostatní povinnosti

Před cestou s půjčeným autem do zahraničí si zkontrolujte také další náležitosti – zejména platnost technické kontroly a povinnou výbavu. Může se totiž stát, že ve vypůjčeném autě není vše v pořádku a zjistit to až za hranicemi by vám mohlo způsobit problémy nebo pokuty. Nezapomínejte také na to, že povinná výbava se v jednotlivých zemích může lišit od té, kterou známe v České republice.

Je nutné mít mezinárodní řidičský průkaz?

Záleží na tom, kam cestujete. V zemích EU a zemích mimo EU, s nimiž máme uzavřené dohody o uznávání řidičských průkazů, vám bude stačit obyčejný český řidičák (resp. evropský řidičský průkaz) platný na území v ČR. V ostatních zemích se neobejdete bez mezinárodního řidičského průkazu. Ten vám vydají na obecním úřadě s rozšířenou působností. Můžete jít na jakýkoliv úřad. Už dávno neplatí, že musí jít o úřad na místě, kde máte trvalé bydliště. K vydání mezinárodního řidičského průkazu potřebujete pasovou fotografii a zaplatíte správní poplatek 50 Kč.
Nezapomeňte ani na kvalitní cestovní pojištění

Při půjčení auta do zahraničí nezapomeňte ani na sjednání kvalitního cestovního pojištění, nejlépe s připojištěním a asistenční službou pro případ poruchy nebo nehody. Pokud by majitel vozidla neměl tyto služby zahrnuty ve svém pojištění, mohlo by se vám stát, že vše budete muset hradit z vlastní kapsy.

Pojišťovny pro cesty na dovolenou nabízí často speciální produkty, které zahrnují právě i pomoc za volantem. Součástí je obvykle odtah do nejbližšího servisu nebo až domů, pokud není možná oprava, případně zapůjčení náhradního vozidla. Sjednejte si nejvýhodnější cestovní pojištění  pro cesty autem do zahraničí.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?