BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

11. 7. 2022
|
Délka čtení: 4 min.

BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

Například loňský rok patří k nejtragičtějším za posledních 9 let. Alkohol byl, je a vždy bude jedním z hlavních rizikových faktorů pro bezpečný silniční provoz. Stanovisko nulové tolerance zastává také Evropská rada pro bezpečnost v dopravě, podle níž by nemuselo každý rok zemřít cca 5 tisíc osob, pokud by všichni řídili střízliví. Výzkum rady uvádí, že občané zemí, ve kterých je povoleno určité množství alkoholu, často ani neví, jaký limit mají povolený.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.


“SO BESIP se staví zásadně proti uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů. V loňském roce při nehodách, kdy řidiči byli pod vlivem alkoholu, zemřelo na pozemních komunikacích v ČR 62 lidí. Počet smrtelných nehod s alkoholem meziročně narostl a šlo o jeden z nejhorších výsledků od roku 2010. V této situaci považujeme zrušení nulové tolerance za velmi špatný signál řidičům, který by měl negativní dopad na bezpečnost silničního provozu. Stojíme naopak o to, aby alkohol za volantem byl něčím, co drtivá většina lidí neakceptuje,” píše se v tiskové zprávě SO BESIP ze dne 3. května 2019.

Počet nehod pod vlivem alkoholu roste

Podle BESIP se situace dlouhá léta nelepší a neexistuje žádný rozumný důvod, proč by měl být alkohol, byť v minimálním množství povolený. Uplynulý rok 2018 se zařadil k nejhorším roku, co se týče počtu usmrcených osob. Česká republika se z 15. místa propadla o šest příček až na 21. místo. Za evropským průměrem v oblasti tragických nehod klesla dokonce o 27 %. U počtu usmrcených nehod se jedná o nárůst o 14 %, což nezaznamenala žádná ze sousedních zemích.

Objektivní porovnání s evropskými zeměmi, které povolují určité množství alkoholu i pro řidiče, však není snadné už jenom proto, že jejich statistiky neoddělují nehody pod a nad 0,5 promile. To je totiž obvyklá hranice povoleného množství alkoholu (např. Rakousko, Francie, Německo, Itálie, Nizozemsko a další).

Že ani malá hladina alkoholu v krvi není bezpečná, dokazují neúprosné policejní statistiky. V letech 2012 až 2018 způsobili řidiči s 0,5 promile alkoholu v krvi celkem 1 461 nehod se zraněním, při kterých bylo 1567 osob zraněno lehce, 228 osob těžce zraněno a 58 osob zemřelo.

Češi jsou proti uvolnění nulové toleranci

Češi patří k národům, kde se alkoholem nešetří. Průměrný Čech každý rok vypije 14,4 litrů alkoholu, zatímco Ital má poloviční spotřebu. Přesto je většina Čechů drtivě proti uvolnění nulové tolerance alkoholu za volantem. Dokazují to výsledky celosvětového průzkumu postojů účastníků silničního provozu na konci roku 2018.

V České republice se jej zúčastnilo 989 respondentů. Celé dvě třetiny byly jednoznačně pro zachování nulové tolerance, 11 % nezastávalo žádné stanovisko a pouze 12 % bylo pro povolení minimálního množství alkoholu. Zvláštní je postoj lidí v zemích, které nějakou toleranci mají. Všeobecně jsou lidé spíše pro nulovou toleranci než naopak.

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.