BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří
BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří
Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.
Například loňský rok patří k nejtragičtějším za posledních 9 let. Alkohol byl, je a vždy bude jedním z hlavních rizikových faktorů pro bezpečný silniční provoz. Stanovisko nulové tolerance zastává také Evropská rada pro bezpečnost v dopravě, podle níž by nemuselo každý rok zemřít cca 5 tisíc osob, pokud by všichni řídili střízliví. Výzkum rady uvádí, že občané zemí, ve kterých je povoleno určité množství alkoholu, často ani neví, jaký limit mají povolený.
“SO BESIP se staví zásadně proti uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů. V loňském roce při nehodách, kdy řidiči byli pod vlivem alkoholu, zemřelo na pozemních komunikacích v ČR 62 lidí. Počet smrtelných nehod s alkoholem meziročně narostl a šlo o jeden z nejhorších výsledků od roku 2010. V této situaci považujeme zrušení nulové tolerance za velmi špatný signál řidičům, který by měl negativní dopad na bezpečnost silničního provozu. Stojíme naopak o to, aby alkohol za volantem byl něčím, co drtivá většina lidí neakceptuje,” píše se v tiskové zprávě SO BESIP ze dne 3. května 2019.
Počet nehod pod vlivem alkoholu roste
Podle BESIP se situace dlouhá léta nelepší a neexistuje žádný rozumný důvod, proč by měl být alkohol, byť v minimálním množství povolený. Uplynulý rok 2018 se zařadil k nejhorším roku, co se týče počtu usmrcených osob. Česká republika se z 15. místa propadla o šest příček až na 21. místo. Za evropským průměrem v oblasti tragických nehod klesla dokonce o 27 %. U počtu usmrcených nehod se jedná o nárůst o 14 %, což nezaznamenala žádná ze sousedních zemích.
Objektivní porovnání s evropskými zeměmi, které povolují určité množství alkoholu i pro řidiče, však není snadné už jenom proto, že jejich statistiky neoddělují nehody pod a nad 0,5 promile. To je totiž obvyklá hranice povoleného množství alkoholu (např. Rakousko, Francie, Německo, Itálie, Nizozemsko a další).
Že ani malá hladina alkoholu v krvi není bezpečná, dokazují neúprosné policejní statistiky. V letech 2012 až 2018 způsobili řidiči s 0,5 promile alkoholu v krvi celkem 1 461 nehod se zraněním, při kterých bylo 1567 osob zraněno lehce, 228 osob těžce zraněno a 58 osob zemřelo.
Češi jsou proti uvolnění nulové toleranci
Češi patří k národům, kde se alkoholem nešetří. Průměrný Čech každý rok vypije 14,4 litrů alkoholu, zatímco Ital má poloviční spotřebu. Přesto je většina Čechů drtivě proti uvolnění nulové tolerance alkoholu za volantem. Dokazují to výsledky celosvětového průzkumu postojů účastníků silničního provozu na konci roku 2018.
V České republice se jej zúčastnilo 989 respondentů. Celé dvě třetiny byly jednoznačně pro zachování nulové tolerance, 11 % nezastávalo žádné stanovisko a pouze 12 % bylo pro povolení minimálního množství alkoholu. Zvláštní je postoj lidí v zemích, které nějakou toleranci mají. Všeobecně jsou lidé spíše pro nulovou toleranci než naopak.