Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?
Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?
Riziko dopravní nehody na horách v zimě roste
Strmé a klikaté silnice, náledí, nevyzpytatelné počasí nebo únava po dlouhé cestě – jízda autem na hory je náročná a vyžaduje důkladnou přípravu. Vyšší riziko dopravních nehod potvrzují i statistiky, například analýza Portálu nehod zaměřená na havárie ve dvaceti nejvýznamnějších horských střediscích v ČR mezi lety 2010–2023.
„V lednu a únoru dochází k výraznému nárůstu počtu dopravních nehod. Při srovnání s průměrným počtem nehod za jeden měsíc je to v tomto období o více jak 30 % karambolů více. V lednu dochází k nárůstu počtu nehod o 39 % a v únoru o 34 %, což činí tyto měsíce nejrizikovějšími obdobími roku v českých horských střediscích,“
Například ve Špindlerově Mlýně se více než polovina dopravních nehod odehraje během tří zimních měsíců. Podobný stav platí i v Peci pod Sněžkou. Nejrizikovější je z pohledu statistik pátek a sobota. „Nesprávné otáčení, couvání a nedostatečná pozornost při řízení jsou typické chyby, které vedou k těmto nehodám. Rizikovost takového chování ještě zvyšují přeplněná parkoviště, vysoká hustota dopravy, množství chodců a stres po dojezdu do cíle s vidinou adrenalinových zážitků na sjezdovkách,“ vysvětluje Chalas hlavní příčiny nehod.
Neplaťte za pojištění auta více, než je nutné
Případné škody, které na horách způsobíte ostatním, půjdou z vašeho povinného ručení. Bez něj na silnici vyjet nesmíte. Podívejte se do naší kalkulačky, která pojišťovna nabízí nejlepší podmínky.
Autem na hory: Kontrola a příprava vozidla před cestou
Příprava vozidla před dovolenou na horách začíná již s příchodem chladného počasí. Při poklesu průměrné denní teploty na 7 °C byste měli přezout vozidlo na zimní pneumatiky. Podle zákona č. 361/2000 Sb. jsou zimní pneumatiky v ČR povinné od 1. listopadu do 31. března v případě, že se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza, nebo se dá očekávat, že tato situace během jízdy nastane. V některých horských oblastech přikazuje zimní pneumatiky dopravní značka C 15a Zimní výbava. Povinnost poté platí po celý rok či v období uvedeném na dodatkové tabulce.
„Zimní pneumatiky jsou svým speciálním desénem a gumovou směsí na zimních silnicích mnohem bezpečnější než letní. Brzdná dráha letních pneumatik může být totiž na zimních silnicích delší o 20–30 %,“ upozorňuje Jiří Moravec, manažer oddělení likvidace škod na motorových vozidlech z pojišťovny UNIQA.
Věděli jste?
Pro zimní pneumatiky je stanovena minimální hloubka dezénu (vzorku) 4 mm u vozidel s hmotností do 3,5 t a 6 mm pro vozidla nad 3,5 t. Míru opotřebení změříte hloubkoměrem nebo ji poznáte podle indikátoru TWI na drážkách běhounu. Pokud se běhoun opotřebuje na úroveň zimního ukazatele, je čas na výměnu pneumatik. Častěji v zimě kontrolujte také předepsaný tlak v pneumatikách – kvůli větším teplotním výkyvům klesá rychleji.
Součástí zimní výbavy do auta by měly být i sněhové řetězy. Pomohou vám na vozovce pokryté velkou vrstvou sněhu či ledu. Ve vybraných horských úsecích jsou sněhové řetězy dokonce povinné. Přikazuje je dopravní značka Sněhové řetězy C 5a. Povinnost ukončuje až dopravní značka Sněhové řetězy – konec (C 5b). V ostatních úsecích zůstává použití řetězů na vašem uvážení.
Sněhové řetězy se nasazují na poháněnou nápravu. Při jejich montáži se řiďte návodem od výrobce, postup se u různých modelů liší. Nasazení řetězů si raději vyzkoušejte před cestou do hor. Ve sněhové vánici a s promrzlýma rukama tuto zkušenost oceníte. Řetězy umístěte do zavazadlového prostoru tak, ať jsou snadno přístupné.
POZOR!
S nasazenými sněhovými řetězy můžete jet maximálně 50 km/h.
V rámci přípravy na cestu autem na hory dále zkontrolujte hladiny brzdové a chladicí kapaliny i nemrznoucí směsi do ostřikovačů. Zejména u starších vozidel prověřte stav baterie, aby nenastaly komplikace při startování v chladu. Pomůže vám obyčejný multimetr, případně si baterii můžete nechat komplexněji otestovat v autoservisu. Sváteční řidiči dieselových vozidel by si měli ověřit, jestli mají v nádrži zimní naftu. Čerpací stanice ji musí prodávat od 16. listopadu do 28. února.
Povinná a doporučená výbava: Co s sebou na hory?
Stejně jako při jiných cestách vám ve vozidle nesmí chybět povinná výbava. V ČR obsahuje:
autolékárničku,
výstražný trojúhelník,
náhradní kolo a příslušenství nutné k jeho výměně (klíč na matice, příruční zvedák)/pneumatiky na nouzové dojetí (například runflat)/asistenční služby zajišťující opravu poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území ČR.
Nezbytná je rovněž reflexní vesta. Do povinné výbavy sice nepatří, řidič ji ale musí mít na sobě, pokud se během nouzového stání vozidla pohybuje na vozovce. Přestože se povinnost vztahuje jen na řidiče, doporučují se reflexní vesty pro celou posádku. K vaší bezpečnosti přispěje i hasicí přístroj. Užitečným pomocníkem je obyčejná baterka. Ve specifických situacích (špatná viditelnost, nouzové stání v zatáčce) oceníte také druhý výstražný trojúhelník. Co s sebou na hory ještě přibalit?
Zimní výbava do auta
Smetáček se škrabkou na okno či rozmrazovač skel
Lopatka na odklízení sněhu
Náhradní teplé oblečení nebo deka
Powerbanka na dobití telefonu
Pracovní rukavice a hygienické prostředky na mytí rukou
Alkohol tester
Pokud cestujete s dětmi, nesmí u malých pasažérů chybět autosedačka. Rodinným hádkám a chvílím nervozity při jízdě s dětmi předejdete také dostatkem jídla, pití a zábavy (hračky, knížka, tablet, karty).
POZOR!
Jestli vyrážíte autem na hory do zahraničí, zkontrolujte si povinnou výbavu v cílové destinaci i projížděných zemích. Například reflexní vesta je v mnoha státech povinná pro všechny pasažéry.
Zásady jízdy v zimních podmínkách: Autem na hory bezpečně
Přizpůsobte styl jízdy: Jezděte plynule, vyhněte se prudkému brzdění a akceleraci. Dodržujte dostatečný odstup od ostatních vozidel.
Brzděte s pomocí nižších rychlostních stupňů: V kopcích a na kluzkém povrchu využívejte nižší převodové stupně. Motor brzdí plynuleji než brzdový pedál.
Sledujte předpověď počasí: Před cestou zkontrolujte předpověď počasí na celé trase. Za zhoršených podmínek zvažte odložení cesty.
Vyrazte přes den: Pokud je to možné, vydejte se autem na hory během dne. Za denního světla je lepší viditelnost a nižší riziko námrazy.
Dělejte pravidelné přestávky: Jízda v zimních podmínkách je náročná a vyžaduje stoprocentní koncentraci. Naplánujte si po cestě přestávky, při kterých znovu načerpáte síly.
Pojištění auta na dovolenou v horách
Bohužel i přes sebelepší přípravu mohou po cestě nastat nepříjemnosti – dopravní nehoda, defekt pneumatiky nebo srážka se zvěří. Je proto dobré, když jste na tyto situace pojištění. V opačném případě riskujete placení škod z vlastní kapsy. Samozřejmostí je povinné ručení. To však hradí škody na zdraví a majetku třetích osob. Nekryje škody na vašem autě, za tímto účelem si musíte sjednat havarijní pojištění. Kromě dopravní nehody se vztahuje i na vandalismus, přírodní živly nebo krádež vozidla.
Součástí povinného ručení či havarijního pojištění jsou asistenční služby, které vám zajistí vyproštění vozidla, odtah do servisu nebo opravu na místě. Pojišťovny u základní asistence uplatňují přísné limity. V praxi vám zahrnuté asistenční služby pokryjí jen drobné závady (výměna pneumatiky, doplnění provozních kapalin). Složitější závady znamenají dodatečné náklady. Proto si raději připlaťte za rozšířené asistenční služby, které přináší vysoké limity nebo jsou zcela bezlimitní. Zahrnují i další doplňkové služby, například náhradní vozidlo, ubytování nebo pomoc při ztrátě klíčů.
Příklad
Roman vyrazil s rodinou autem na hory. Na zledovatělé silnici ztratil kontrolu nad vozem a sjel do příkopu. Nikomu se nic nestalo, auto ale zůstalo nepojízdné. S pojištěním auta měl Roman sjednané základní asistenční služby s limitem 1 000 Kč. Vyproštění vozidla s odtahem do nejbližšího servisu vyšlo na 6 300 Kč. Pojišťovna uhradila 1 000 Kč, zbytek musel zaplatit Roman (u rozšířené asistence by pojištění pokrylo celou částku). Oprava vozidla vyšla na dalších 50 000 Kč. Zde Roman zaplatil jen 5% spoluúčast (2 500 Kč), protože měl sjednané havarijní pojištění. Bez havarijka by celou škodu zaplatil sám.
Co si připojistit?
K pojištění auta nabízí pojišťovny řadu připojištění. Před cestou autem na hory stojí za zvážení například pojištění zavazadel, nosičů a boxů, které kryje jejich odcizení či poškození. Vzhledem k cestě lesem a přírodou může přijít vhod i pojištění střetu se zvěří, přestože rizikovější je v tomto ohledu spíše jaro a podzim. Celoročně pak dává smysl pojištění skel – jejich poškození tvoří zhruba čtvrtinu nahlášených škod z autopojištění.
Jak na pojištění auta do zahraničí?
Povinné ručení vám platí v zemích EU a EHP (státy jsou uvedené na zelené kartě). U havarijního pojištění určuje územní platnost pojišťovna. Před cestou si proto ověřte, kde havarijko platí. Pokud jen v ČR, můžete si sjednat také krátkodobé pojištění auta do zahraničí. Která pojišťovna nabízí havarijní pojištění nejvýhodněji? Srovnejte si nabídky v naší kalkulačce.
Cestovní pojištění pro pobyt v horách
Dále byste si měli sjednat cestovní pojištění pro samotný pobyt v horách. Nemělo by vám chybět zejména za hranicemi.
„Pokud vyrážíte na hory do zahraničí, je nutné si uvědomit, že v místních střediscích je většina klinik soukromá a je proto třeba dbát na dobré cestovní pojištění. To v případě úrazu může pokrýt veškerá ošetření, transporty, spoluúčasti či repatriaci. Při jeho výběru je nejdůležitější klást důraz na to, aby obsahovalo kvalitní asistenční službu, kterou je třeba v případě zranění kontaktovat a řešit další postup v souladu s jejími pokyny. Nezbytným parametrem je také pojištění odpovědnosti, které vás ochrání v případě, že na svahu srazíte jiného lyžaře. To je v Itálii již povinné.“
Zatímco lyžování a snowboarding na upravených sjezdovkách je u většiny pojišťoven součástí základního pojištění, rizikové sporty si musíte připojistit. Pojišťovny do této kategorie obvykle řadí například freeride, freestyle, vysokohorskou turistiku (nad 3 000 m n. m.) nebo chůzi na sněžnicích.
Co dělat v případě dopravní nehody
Vypněte motor vozidla, zapněte výstražná světla, oblečte si reflexní vestu a zkontrolujte zdravotní stav ostatních účastníků nehody.
V případě potřeby jim poskytněte první pomoc a přivolejte záchrannou službu
Označte místo nehody výstražným trojúhelníkem.
Přivolejte policii nebo sepište záznam o nehodě.
Kontaktujte pojišťovnu a postupujte podle pokynů operátora.