nocni-istambul

Muslimské země během ramadánu: Co by měli turisté vědět?

7. 3. 2025
|
Délka čtení: 8 min.

Ramadán je největším muslimským svátkem. V islámských zemích přináší specifický režim, kterému by se alespoň do určité míry měli přizpůsobit i turisté. Na co si dát pozor, jaká pravidla dodržovat a kdy je ramadán 2025?

Co je ramadán

Ramadán je devátý měsíc islámského lunárního kalendáře. Pro muslimy po celém světě se jedná o měsíc posvátný. Jde o vzpomínku na první zjevení Koránu proroku Mohamedovi. Jednou z hlavních součástí ramadánu je dodržování půstu od úsvitu až do západu slunce. Kromě jídla a pití by se muslimové měli během dne zdržet také:

  • kouření,

  • žvýkání,

  • hádek,

  • pomlouvání,

  • lhaní,

  • intimních projevů a sexu.

Postní měsíc je jedním z pilířů islámu. Spolu s fyzickou očistou by měl ramadán přinést také duchovní očištění, zlepšení sebekázně a posílení vztahu s Alláhem. Věřící se během tohoto měsíce často věnují společensky prospěšným činnostem, čtení Koránu nebo urovnávání sporů a konfliktů. Ramadán tradičně zakončí Eid al-Fitr – svátek přerušení půstu, který se slaví v rodinném kruhu a je spojený s předáváním dárků nejbližším. Do určité míry tak připomíná naše Vánoce.

Suhur a iftar

Jídelníček se během ramadánu skládá ze dvou hlavních jídel. Suhur se konzumuje ještě před východem slunce a měl by strávníkovi poskytnout dostatek energie na celý den. Iftar je velkolepá večerní hostina konzumovaná po západu slunce – poté, co volání z mešity ohlásí konec půstu. Jako první se při iftaru obvykle jedí datle, kterými přerušoval půst prorok Mohamed. V roce 2023 byl iftar dokonce zařazen na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Kde se slaví ramadán

Ramadán se slaví v muslimských zemích po celém světě. Čeští turisté se s ním nejčastěji setkají při návštěvě:

Přesná podoba a míra dodržování ramadánu se může lišit podle místních tradic, zákonů a aktuálního politického kontextu. Vždy je proto lepší, když si kromě obecných informací o ramadánu zjistíte i místní specifika. Z uvedených států jsou pravidla ramadánu nejpřísněji dodržována v Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech.

Kdy je ramadán 2025

Ramadán se řídí islámským lunárním kalendářem. Jeho začátek se každý rok posouvá o přibližně 10–12 dní dopředu v rámci gregoriánského kalendáře. V závislosti na měsíčním cyklu trvá 29, nebo 30 dní. V roce 2025 se ramadán slaví od 1. do 30. března.

ZačátekKonec

Ramadán 2025

1. března

30. března

Ramadán 2026

17. února

19. března

Ramadán 2027

7. února

8. března

Ramadán 2028

27. ledna

25. února

Ramadán 2029

15. ledna

13. února

Ramadán 2030

5. ledna

3. února

Jak ramadán ovlivňuje život v muslimských zemích

Život během ramadánu vypadá v muslimských zemích úplně jinak než po zbytek roku. Řada obchodů zůstává během dne zavřená nebo funguje v omezeném režimu. Totéž platí pro restaurace, kavárny, úřady či turistické atrakce. Většina gastronomických provozů však otevře po večerních modlitbách, kdy místní mohou opět jíst a pít. Večer je tak na ulicích velmi rušno a otevírací doba mnoha míst se prodlužuje až do pozdních nočních hodin. Ve velkých městech často uvidíte noční trhy a tradiční večerní hostiny.

Pracovní doba mnoha zaměstnanců je během ramadánu zkrácená. Kratší vyučování si užívají i studenti. Ramadán v muslimských zemích zkrátka promění běžný rytmus života. Dny plynou pomaleji a klidněji, naopak noci jsou rušné a společenské. Dennímu rytmu ramadánu je zpravidla přizpůsobena i veřejná doprava.

Věděli jste?

Půst při ramadánu nemusí dodržovat těhotné a kojící ženy, děti před pubertou a staří či nemocní lidé.

Co znamená ramadán pro turisty

Turisté se při ramadánu pochopitelně nemusí chovat stejně jako místní obyvatelé. Nikdo například neočekává, že budete dodržovat půst. Nicméně je důležité, abyste projevovali respekt k místní kultuře a nenarušovali průběh svátku. Činnosti, které jsou místním zapovězené, rozhodně nedělejte na veřejnosti. Během dne byste tedy na ulici neměli konzumovat jídlo, pít, kouřit nebo žvýkat.

V hlavních turistických oblastech kvůli cizincům často zůstanou otevřené některé restaurace i kavárny. Tato místa můžete bez obav navštívit. Počítejte však s tím, že restaurace může mít například zakrytá okna, aby chování turistů nepohoršovalo místní obyvatele. V rámci hotelů omezení většinou nepocítíte a můžete se chovat jako obvykle.

Do značné míry také záleží, kde se nacházíte. Ramadán v Egyptě bude pro turistu mimo hotelový prostor rozhodně striktnější než v liberálnějším Turecku. Nejpřísnější pravidla očekávejte v Saúdské Arábii nebo Spojených arabských emirátech – i když třeba ramadán v Dubaji vám díky velkému množství turistů nemusí přinést tolik omezení. Obecně platí, že shovívavější přístup k cizincům panuje v turisticky exponovaných oblastech. Naopak na venkově a dalších odlehlých místech vás nerespektování pravidel obvykle přivede do větších problémů (negativní reakce místních, pokuty apod.).

Výhody a nevýhody cestování během ramadánu

  • Nevšední zážitek a autentická atmosféra

  • Menší množství turistů

  • Levnější letenky a ubytování


  • Přísnější pravidla i pro turisty

  • Omezená otevírací doba ve službách

  • Omezení veřejné dopravy a taxislužeb

Na co dalšího si dát při ramadánu pozor

Ještě více než v průběhu jiných měsíců se při ramadánu soustřeďte na respektování místních zvyklostí, například vhodné oblékání nebo chování na veřejnosti. Pokud se rozhodnete navštívit mešitu, měli byste mít zahalená ramena a nohy. Ženy by si navíc měly zakrýt vlasy. Při návštěvě mešity se chovejte tiše a s respektem. Některé mešity mohou být pro turisty během ramadánu zavřené. Toto pravidlo samozřejmě dodržujte.

Při plánování výletů počítejte s omezenou otevírací dobou turistických atrakcí nebo jejich dočasným uzavřením. Pokud budete ve styku s místními, chovejte se ohleduplně a tolerantně – únava z půstu může na některé osoby působit negativně. Řada měst například zaznamenává během ramadánu větší počet dopravních nehod.

Tipy pro pobyt v cizině během ramadánu

  • Buďte informovaní. Zjistěte si, kdy přesně ramadán probíhá a jaká je jeho podoba v cílové destinaci. Ramadán v Egyptě vypadá jinak než v Turecku nebo Saúdské Arábii.

  • Během dne se na veřejnosti vyvarujte činností, které jsou pro místní zapovězené. Platí to i pro konzumaci jídla a pití.

  • Respektujte místní zvyklosti a tradice. Pozor si dejte zejména na vyzývavé oblečení, nevhodné chování na veřejnosti nebo nepatřičné komentování dodržovaných zvyků.

  • Buďte trpěliví a ohleduplní. Místní mohou být v důsledku půstu unavení či podráždění.

  • Pokud vás místní pozvou na soukromý iftar, je velmi nezdvořilé nabídku odmítnout.

Cestovní pojištění na cesty během ramadánu

Stejně jako při jiných cestách do zahraničí nezapomínejte na cestovní pojištění. Během ramadánu může přijít vhod ještě více než kdy jindy. Některá rizika se totiž zvyšují. Jde například o již zmiňovaný nárůst dopravních nehod nebo dehydrataci kvůli zákazu pití na ulici. Omezení pitného režimu je samozřejmě komplikovanější, když ramadán probíhá v době vysokých teplot.

V některých muslimských zemích turisté čelí zvýšenému riziku pojistné události celoročně. Horší hygiena nebo odlišná kuchyně může způsobit otravu jídlem či zažívací potíže. Komplikace přináší také extrémní teploty, tropické nemoci nebo chaotická doprava. Kvalitní pojistka při cestách do těchto destinací je tedy naprosto nezbytná.

Úroveň státní zdravotní péče nemusí být v těchto oblastech z pohledu Evropana na příliš vysoké úrovni. Při sjednávání pojištění se proto ujistěte, že smlouva kryje také ošetření v soukromých zařízeních. Z toho důvodu by měly být vyšší i pojistné limity. Podle potřeby poté doplňte další připojištění – například pojištění rizikových sportů, odpovědnosti nebo storna zájezdu.

Cestujte naplno

Srovnejte si nabídky cestovního pojištění za pár minut

Která pojišťovna nabízí do muslimských zemí nejlevnější cestovní pojištění? Srovnejte si nabídky v naší online kalkulačce. Ve srovnávači si snadno vyfiltrujete i produkty s požadovaným připojištěním.

Co si z článku odnést

  • Ramadán je největším muslimským svátkem. V závislosti na měsíčním cyklu trvá 29, nebo 30 dní a jeho datum je pohyblivé. V roce 2025 ramadán probíhá od 1. do 30. března.

  • Muslimové během ramadánu drží od úsvitu až do západu slunce půst. Během dne nesmí ani kouřit, žvýkat, hádat se nebo někoho pomlouvat.

  • Turisté by v muslimských zemích během ramadánu měli respektovat místní kulturu a nenarušovat průběh svátku. Činnosti, které jsou místním zapovězené, by neměli dělat na veřejnosti.

  • Podoba ramadánu a jeho dodržování se v různých destinacích liší. Před cestou si proto zjistěte lokální specifika.

  • Ramadán ještě umocňuje některá cestovatelská rizika. Do zahraničí byste se tedy neměli vydávat bez cestovního pojištění.

Časté dotazy

Co je ramadán?

Jak dlouho trvá ramadán?

Co se nesmí při ramadánu?

Co znamená ramadán pro turisty?

Sdílet článek

Související články

  • 21. března 2025|Jana Březinová
    Jet lag – ověřené tipy a rady, jak ho překonat

    Nikdo netouží na vysněné dovolené v Karibiku nebo na Bali první dny strávit v posteli, protože se únavou sotva drží na nohou. Bohužel se to u dlouhých letů stává běžně. Jet lag přitom nemusíte brát jako nezbytnost, se kterou je nutné se smířit. Na pásmovou nemoc se můžete připravit.fallback mark

  • rakousko
    19. března 2025|Jana Březinová
    Rakouská jezera – tipy na dovolenou i výlety

    Rakousko je známé svými průzračnými jezery v nádherné alpské krajině. Ale které si vybrat? Kam vyrazit za relaxem u vody, sportovním vyžitím nebo rodinnou dovolenou? Máme pro vás praktické tipy na nadcházející léto.

  • ceske-lazne
    06. března 2025|Petr Pohůdka
    Nejlepší lázně v ČR: Kde skvěle zrelaxujete?

    Trápí vás zdravotní potíže nebo si potřebujete jednoduše jen odpočinout? Pak jste jistě zvažovali návštěvu českých lázní. Které lázně v ČR patří k těm nejoblíbenějším a na jaké procedury se specializují?

  • 21. února 2025|Jana Březinová
    Kam na hory na Slovensku

    Přemýšlíte, kam vyrazit letos v zimě za pořádnou lyžovačkou na Slovensku? Ať už jste rodina s dětmi, parta kamarádů, nebo ostřílení profíci na lyžích či snowboardu, věříme, že si z našich tipů vyberete. Slovenské hory nabízí zajímavý kompromis mezi českými kopečky a alpskými velikány.

  • dovolena-v-zime-za-teplem
    17. února 2025|Jana Březinová
    Dovolená v Karibiku – jak se na ni připravit

    Už léta tajně sníte o dovolené v Karibiku? Proměňte svůj velký sen v reálný zážitek a naplánujte si dovolenou na Kubě, Bahamách, Barbadosu, Jamajce či jiném karibském ostrově. Máme pro vás praktické tipy, jak si užít Karibik bez starostí.

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    10. ledna 2025|Jana Březinová
    Zásah horské služby: Kolik stojí a jak se chránit cestovním pojištěním

    Hory dokážou být nevyzpytatelné a o úrazy v nich není nouze. Co obnáší zásah horské služby v ČR a v zahraničí? Jaké náklady můžete očekávat a proč je cestovní pojištění nezbytností? Dozvíte se, co si ohlídat, aby vás záchrana v horách finančně nezruinovala.

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?