Arabské země během Ramadánu. Co vše by měli turisté vědět?
Ramadán je muslimský svátek trvající jeden měsíc. Jedná se vždy o devátý měsíc pohyblivého islámského lunárního kalendáře. Termín svátku je proto každý rok odlišný. Striktní omezení se přitom vztahují nejen na muslimy, ale i na turisty. Pro bezproblémovou dovolenou během Ramadánu se je vyplatí respektovat.
Ramadán patří mezi silně posvátná období muslimského kalendáře. Nejedná se pouze o půst, svátek má i značný duchovní přesah. Během 30 dní muslimové dodržují půst a nepijí. Zákaz však platí pouze během dne od východu do západu slunce. Jakmile slunce zapadne za obzor, vše je opět povoleno. Nelze se tedy divit, že během Ramadánu to v arabských zemích žije především ve večerních a nočních hodinách.
Zajímavosti o Ramadánu
Výraz Ramadán znamená sucho či horko.
Ramadán je také nazýván měsícem Koránu.
Modlení a konání dobrá během Ramadánu má největší účinek.
Vedle víry, modlitby, darování peněz potřební a poutní cesty do Mekky je půst jedním z pěti pilířů islámského náboženství.
Koná-li se Ramadán v létě, může půst trvat až 16 hodin denně.
Vše o posvátném muslimském svátku Ramadán
Svátek Ramadán dodržují všechny arabské země bez výjimky a stejné požadavky jsou kladeny i na turisty. Ať už se nacházíte v Turecku, Maroku, Ománu, Tunisu, Egyptě či Dubaji, počítejte s tím, že Ramadán budete s muslimy dodržovat i přesto, že jste pouhý “nevěřící turista z Česka”. Přísná pravidla Ramadánu nemusí dodržovat pouze malé děti, těhotné a kojící ženy, starší a nemocní lidé.
Základní pravidla Ramadánu - od východu do západu je zákaz:
jídla
pití
kouření
žvýkání
hádek
pomlouvání
sexu
Každý den Ramadánu začíná skromným jídlem “suhúr” a končí voláním z mešity a velkolepou rodinnou večeří “iftár” po západu slunce. V průběhu dne se muslimové věnují například četbě Koránu, modlitbám a dalším společensky prospěšným aktivitám. Tímto způsobem se přiblíží Alláhovi a učí se kontrolovat své emoce.
Třicetidenní půst Ramadán je zakončen festivalem Eid al-Fitr, což znamená “svátek ukončení půstu”, a trvá tři dny. Průběh oslav lze přirovnat k našim Vánocům. Muslimové svátek slaví rovněž v rodinném kruhu a s přáteli. Vzájemně se navštěvují a předávají si dárky. Součástí oslav je almužma za možné pochybení pravidel Ramadánu.
Kdy je vhodné se Ramadánu vyhnout
Návštěva arabské země během svátku Ramadán má velké kouzlo. Život zde plyne tak nějak pomaleji. V podstatě se život na jeden měsíc v roce obrátí naruby. Obchody bývají během dne zavřené a otevírají se až večer. Okna restaurací jsou zakrytá, aby turisté nepohoršovali věřící. Nakonec ulice po poklidném dni konečně ožijí a během noci se konají nejrůznější kulturní akce a oslavy.
7 užitečných pravidel pro turisty během Ramadánu
Mezi východem a západem slunce nejezte a nepijte. Alespoň ne na veřejnosti.
Přes den nekuřte, ani nežvýkejte.
Nehádejte se na veřejnosti. Platí i pro projevy náklonnosti.
Alkohol si objednejte až po západu slunce.
Na diskotéky zapomeňte. Během Ramadánu jsou noční kluby zavřené.
Ženy by neměly nosit vyzývavé oblečení ani v jinak tolerantních muslimských zemích.
Neodmítejte pozvání na večerní jídlo “iftár”.
Termíny muslimského svátku Ramadán v následujících letech:
Ramadán v roce 2023 - od 23. března do 21. dubna
Ramadán v roce 2024 - od 11. března do 9. dubna
Ramadán v roce 2025 - od 1. března do 30. března
Ramadán v roce 2026 - od 18. února do 19. března