Ušetřete aktualizací havarijního pojištění
Pravidelná aktualizace havarijního pojištění vám může ušetřit nejen peníze, ale i starosti v případě nehody. Pojďme se podívat na to, jak často byste měli své havarijní pojištění aktualizovat a na co se při tom zaměřit.
Jak často aktualizovat havarijní pojištění
Obecně se doporučuje přezkoumat havarijní pojištění auta alespoň jednou ročně. Ideální příležitost nastává před výročím smlouvy, kdy vám pojišťovna pošle předpis pojistného na další rok. Právě v tomto období máte prostor s pojišťovnou vyjednávat, případně nevýhodnou smlouvu vypovědět.
Výpověď smlouvy musíte doručit nejpozději 6 týdnů před výročím smlouvy. Použijte náš vzor výpovědi, který obsahuje všechny důležité náležitosti. Jednoduše vyplníte interaktivní formulář, vytisknete a pošlete do pojišťovny.
Hodnota vozu vs. kolik vyplatí pojišťovna
Tržní cena automobilu klesá v průměru asi o 10 % ročně. U luxusních značek nebo aut s vysokým ročním nájezdem bývá ztráta hodnoty ještě rychlejší. Přitom většina řidičů nechává své havarijní pojištění bez povšimnutí několik let, a tak platí stejné pojistné jako v době, kdy si auto pořídili.
Pojistná částka by měla odrážet aktuální tržní cenu vozu. Pokud je příliš vysoká, zbytečně přeplácíte. V případě škody vám ale pojišťovna stejně nevyplatí víc, než je reálná hodnota vozu. Rizikem je také opak, tedy podpojištění – když si vůz pojistíte na nižší částku, než odpovídá realitě. Pak hrozí, že vám za vzniklou škodu pojišťovna neuhradí adekvátní náhradu.
Krytí relevantních rizik
V průběhu let se mohou měnit rizika, která vašemu vozu reálně hrozí. Například po přestěhování z města na venkov pravděpodobně už nepotřebujete krytí pro případ krádeže, ale můžete zvážit rozšíření pojistky o škody způsobené zvěří. Pravidelná aktualizace smlouvy vám pomůže zajistit, že máte pokrytá relevantní rizika a zároveň neplatíte za nepotřebné služby.
Příklad z praxe – kolik ušetří aktualizace pojistky?
Pro lepší představu jsme připravili výpočet ceny havarijního pojištění pro vůz Škoda Octavia z roku 2020. Pořizovací cena byla 700 tisíc korun, aktuální cena je 430 tisíc korun. Jak vyplývá z grafu, u pojišťoven si připlatíte o několik tisíc korun ročně, když necháte vůz pojištěný na pořizovací hodnotu.
Zdroj: srovnání na ePojisteni.cz, 25.07.2024. Provozovatel vozidla 40 let, bydliště Praha 7, bez bonusů
Kdy změnit havarijní pojištění
Kromě pravidelné aktualizace smlouvy byste občas měli zvážit i úplnou změnu pojistky a přechod k jiné pojišťovně. V jakých situacích se vyplatí porozhlédnout se po novém havarijním pojištění?
Změna a konkurenceschopnost ceny havarijka
Pojistný trh je dynamický a ceny se neustále mění, proto byste si měli pravidelně porovnávat nabídky různých pojišťoven. To, že vaše pojistka byla loni nejlevnější, neznamená, že letos nemůže být všechno jinak. A proč byste platili zbytečně drahou pojistku, když vám jiná pojišťovna nabídne stejné krytí za lepší cenu?
Samozřejmě ale při srovnání havarijního pojištění neberte v úvahu pouze nejnižší cenu. Zaměřte se také na pojištěná rizika, nabízená připojištění, výši spoluúčasti nebo rozsah asistenčních služeb.
Nové produkty a služby
Pojišťovny neustále inovují své produkty a služby, aby lépe vyhovovaly potřebám klientů. V posledních letech se u některých pojišťoven objevilo například připojištění pneumatik při vjetí do výmolu. Dalším oblíbeným vylepšením je zavedení mobilní aplikace pro jednoduchou správu pojistky a hlášení škod. Zajímejte se o tyto novinky – můžete tak získat lepší služby za stejnou cenu nebo si alespoň usnadnit komunikaci s pojišťovnou.