epojisteni logo
zena-prace-notebook-postel

AirBnB aneb sdílené bydlení: Na co si dát pozor na dovolené? - 2. díl

2. 4. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

V minulém článku  jsme si přiblížili, jak fungují krátkodobé pronájmy přes platformu AirBnB a na co si dát pozor, když ji budete chtít využít. Nyní si přiblížíme další faktory, které je dobré neopomenout.

Pozor na  podmínky  hostitele

Pozornost věnujte i podmínkám, kteří si jednotliví hostitelé kladou. Ty mohou být pochopitelně rozličné. Jeden hostitel tak může mít v podmínkách uvedeno, že nesmíte přijet s domácím mazlíčkem, jinému to může být jedno. Setkat se můžete i s požadavkem, abyste po určité hodině nedělali hluk, abyste v bytě nepořádali žádné večírky, abyste v bytě nekouřili apod.

Svůj čas příjezdu komunikujte dopředu

V hotelu je check-in většinou jasný. Bez ohledu na to, kdy přijedete, je možné se ubytovat většinou okolo druhé hodiny odpolední. A naopak check-out musíte většinou provést dopoledne.

U AirBnB ale toto platit nemusí. Naopak může být příjezd a odjezd z ubytování čistě v režii vás a pronajímatele. Je proto dobré si ještě před příjezdem domluvit podmínky. Hostitel může být běžně pracující osoba s pevně danou pracovní dobou, a pokud se dopředu nedomluvíte, možná nezjistíte, že vás ubytuje až po své pracovní době, tedy pozdě odpoledne. 

Nebo to naopak můžete využít ve svůj prospěch. Někteří hostitelé vám rádi vyjdou vstříc a bez dalšího poplatku vám umožní dřívejší check-in a pozdější check-out, například aby vám plynule navazoval na váš let.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Prostudujte si  storno  podmínky

Může se stát, že si ubytování následně rozmyslíte. Našli jste třeba hezčí a levnější variantu, nebo jste danou lokalitu úplně vypustili z vašich cestovatelských plánů a pojedete místo toho do jiného města. Nebo jste si až po zaplacení přečetli recenze, a nechcete v daném bytě bydlet.

V takovém případě je potřeba provést storno zarezervovaného ubytování. To ale může stát nějaký poplatek, nejčastěji několik desítek procent z ceny ubytování. Pokud tušíte, že vás taková situace může potkat, vybírejte ubytování, kde můžete rezervaci bezplatně zrušit i 2 dny před příjezdem. To vám dá poměrně velký prostor pro rozmýšlení a měnění plánů, aniž by to na vaši peněženku mělo velký vliv.

Už dávno nejde o levnější variantu k hotelům

Jednou z původních myšlenek bylo nabídnout jednoduché a levné ubytování. Zejména v začátcích tak byla služba levnější, než kdybyste si ve stejné lokalitě zaplatili hotel či penzion. Postupem času ale tato podmínka přestala platit. Zejména s tím, jak lidé začali nabízet i různě vylepšená ubytování.

Za designový byt či celou vilu tak můžete v průměru za noc zaplatit i více, než za slušný hotel. Neplatí to ale samozřejmě paušálně, a tak se obecně doporučuje si před provedením rezervace porovnat ceny jak u AirBnB, tak u nabízených hotelů.

Pozor si dejte ještě na jednu věc. Zatímco u hotelů je cena za pokoj konečná, u AirBnB tomu tak být nemusí. Pronajímatel si do ceny může následně připočítat řadu doplňkových poplatků. Například za úklid, ale mohou vám naúčtovat i daně, které jsou povinni z ubytování odvést. 

Samozřejmě je stále možné najít přes AirBnB i levnější ubytování, než kdybyste bydleli v hotelu, ale je potřeba hledat a nepočítat s tím, že je to automatické.

Co vám napoví recenze

Při vybírání ubytování věnujte pozornost i recenzím. V nich se často dozvíte i to, co z inzerátu nevyplývá. Například jaký je hostitel při osobním jednání, ale i jak na předchozí nájemníky působilo okolí.

Na jednu stranu sice může být ubytování velice levné, ale na druhou stranu se může byt nacházet hned u rušné silnice, takže celou noc i den vás budou rušit projíždějící auta. Z recenzí se ale dozvíte i to, že se třeba hned v sousedství začal stavět nový dům, takže okolí je teď velice hlučné a prašné. Nebo že majitel bydlí v bytě pod vámi a chová 5 hlučných psů.

Nebo se naopak dozvíte, že jde o skvělou lokalitu s dobrou dostupností a velice ochotným hostitelem. Díky recenzím zkrátka mnohem lépe zjistíte, do čeho jdete.

hodnocení 1 - 5 hvězdiček

Kdy vám hrozí pokuta?

Řada zemí se proti AirBnB snaží bojovat, jelikož vlivem masivní nabídky krátkodobého ubytování dochází k extrémnímu nedostatku dlouhodobého bydlení pro ty, kteří chtějí v dané lokalitě opravdu bydlet a žít. 

Dnes už proto existují i lokality, kde je zákonem zakázáno pronajímat svou nemovitost přes AirBnB. Bohužel, pokud si včas nezjistíte, jestli se to netýká i lokality, kam cestujete a ubytujete se v ní i přes zákaz, hrozí vám pokuta. Tu dostanete ve chvíli, kdy někdo aktivně nahlásí, že je byt pronajímaný na krátkodobé pronájmy a finanční kontrola vás tam najde.

Pokutu samozřejmě dostane i ten, kdo vám byt pronajal, ale to už vám bude poněkud jedno.

Před rezervováním ubytování si proto vždy zjistěte, jestli je v dané lokalitě povoleno pronajímat byty v rámci krátkodobých pronájmů.

Nezapomeňte na cestovní pojištění

Před odjezdem na dovolenou si pak nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. To vám v tomto případě nemusí krýt záda jen pro případ úrazu či nemoci.

Standardně se krátkodobé cestovní pojištění sjednává hlavně kvůli krytí léčebných výloh, tedy nákladů spojených s ošetřením u lékaře, když se vám něco stane.

Sjednat si ale můžete i řadu dalších připojištění. Například pro zavazadla, sportovní vybavení, pro případ storna cesty atd. Hodit se vám ale v tomto případě může zejména pojištění odpovědnosti.

Pokud totiž hostiteli doma něco poničíte, může po vás škodu vymáhat. Bez pojištění odpovědnosti byste pak veškeré škody museli zaplatit z vlastní kapsy. To se může prodražit, zvlášť pokud bydlíte v hezkém designovém bytě, kde je veškeré vybavení vybíráno účelně. I takové rozbité umyvadlo v obyčejném bytě ale může vyjít na několik stovek eur.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Sdílet článek

Související články

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|Hana Fabianová
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|Hana Fabianová
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.