7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

30. 9. 2024
|
Délka čtení: 8 min.

Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

1. Sjednejte si havarijní pojištění společně s povinným ručením

Pro pojišťovny je vždy výhodnější klient, který u ní má uzavřeno více produktů. Proto potencionálním zákazníkům nabízí zajímavé slevy, pokud si k povinnému ručení zároveň sjednáte i havarijní pojištění. Získáte tak komplexní pojistné krytí a ještě ušetříte. Navíc si zjednodušíte platby.

Získejte dodatečnou slevu za pojištění majetku nebo života

Některé pojišťovny, jako například Allianz, jdou ještě dál a nabízí dodatečnou slevu za kombinaci s jiným pojištěním. U Allianz získáte za každé další pojištění slevu 7 %. Celkem můžete za kombinaci pojistných produktů získat slevu 21 %, když si sjednáte pojištění z kategorie auto, majetek, život a penze.

2. Uzavřete pojištění online

Online si můžete nejen porovnat aktuální nabídky, ale vybraný produkt si můžete okamžitě uzavřít. Pojištění je platné od okamžiku uhrazení pojistného. Sjednání pojištění online je výhodné i pro pojišťovny, protože snižuje administrativní náklady. Jako motivaci motoristům tak nabízí až 25% slevy.

Srovnejte si nabídky od různých pojišťoven

Zjistěte, která pojišťovna vám dá nejvýhodnější nabídku a hned si ji sjednejte. V naší kalkulačce najdete na jednom místě havarijní pojištění od největších pojišťoven na trhu. Do ceny samozřejmě zahrnujeme veškeré dostupné slevy od pojišťoven, včetně té za online sjednání.

3. Vybírejte reálná rizika

Havarijní pojištění nabízí různé varianty, přičemž ne každá je vhodná pro všechny řidiče. All-risk pojištění, které kryje všechna rizika, je sice komplexní, ale také nejdražší. Vy si ale můžete zvolit variantu obsahující jen vybraná rizika.

Například máte-li vůz zaparkovaný v zabezpečené garáži, nemusíte se obávat vandalismu ani krádeže. Pokud jezdíte autem výhradně po městě, pravděpodobnost setkání s lesní zvěří je mizivá, a tak můžete vynechat pojištění srážky se zvěří.

4. Zvolte adekvátní spoluúčast

Spoluúčast má přímý vliv na výši pojistného. Čím větší spoluúčast si zvolíte, tím méně za pojištění zaplatíte. Ale pozor! Spoluúčast se platí při každé události zvlášť, a tak byste měli zvážit, jak vysokou částku si můžete dovolit po nehodě zaplatit.

Spoluúčast se obvykle pohybuje od 0 % do 20 %, některé pojišťovny ji stanovují i fixně – např. 10 000 Kč. Často narazíte na kombinaci procentuální a fixní spoluúčasti (5 %, min. 5 000 Kč). Většina motoristů volí spoluúčast ve výši 5 % nebo 10 %.

5. Získejte výhody za zabezpečení vozu

Pojišťovny často poskytují slevy za lepší zabezpečení vozidla. Pokud máte v autě nainstalovaný alarm, mechanické zabezpečení nebo vyhledávací systém, můžete získat slevu na havarijním pojištění až desítky procent. Slevy bývají odstupňovány podle typu zabezpečení.

  • Sleva za ochranu vozu i nízký nájezd kilometrů díky sledovací jednotce

    Slevu za zabezpečení vozu nabízí například UNIQA. Pokud si necháte do auta nainstalovat telematický systém SafeLine, můžete získat slevu od 5 % do 25 % v závislosti na počtu najetých kilometrů. SafeLine totiž nejen pomáhá lokalizovat vozidlo v případě krádeže, ale také monitoruje ujeté kilometry – čím méně jich během roku najedete, tím vyšší slevu na pojištění dostanete. Slevu za nízký roční nájezd nabízí i Allianz a Pillow

6. Pravidelně aktualizujte pojistnou smlouvu

Hodně řidičů si uzavře pojištění, a tím to pro ně končí. Řadu let platí zbytečně vysoké pojistné. Abyste se tomu vyhnuli, odborníci doporučují aktualizovat pojistnou smlouvu každé dva roky, u starších vozidel klidně každý rok. Pojistná částka u aut rychle klesá, v průměru asi o 10 % ročně. Tím pádem zlevňuje i pojištění.

Na druhou stranu musíte počítat s tím, že i na opravu starého auta se používají nové náhradní díly. A jejich cena, stejně jako částky za práci mechanika, rostou. Nejlepší způsob, jak zjistit, jestli za havarijní pojištění nepřeplácíte, je udělat si každý rok srovnání konkurence.

Udělejte si nezávazné srovnání a zjistěte, jestli nepřeplácíte

Kdo vám nabídne nejlevnější havarijní pojištění? Zjistěte to za pár minut a z pohodlí domova. Stačí zadat údaje o vozidle a jeho provozovateli do online kalkulačky.

7. Jezděte bezpečně

Zapomínat byste neměli ani na starý dobrý bonus za bezeškodní průběh. Stačí jezdit bezpečně, dodržovat předpisy a jízdu vždy přizpůsobit aktuálním podmínkám. Za každých 12 měsíců bez nehody obvykle nasbíráte 5% slevu. Jízdou bez nehod můžete získat až 60% slevu na pojistném.

Bonusy u havarijního pojištění si pojišťovny určují individuálně

Na rozdíl od povinného ručení, u nějž se bezeškodní průběh eviduje centrálně u ČKP, si u havarijního pojištění každá pojišťovna stanovuje vlastní pravidla. Některé pojišťovny vám nabídnou bonus ve stejné výši, jaký máte na povinném ručení. Jinde si budete muset nasbírat měsíce bez nehod samostatně.


Havarijní pojištění doporučujeme i pro starší vozy

Kvůli růstu cen oprav, náhradních dílů i lidské práce se v dnešní době vyplatí sjednat havarijní pojištění i pro starší vozy. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy na silnici. Rádi vám pomůžeme s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro váš ojetý vůz.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.