5 nejoblíbenějších destinací pro digitální nomády
Digitální nomádství neboli práce na dálku umožňuje svobodně cestovat a zároveň při tom pracovat. Stačí si přibalit notebook a vyrazit poznávat svět. Dokonce bychom na světě mohli najít pár míst, která jsou pro digitální nomády přímo stvořená. Které destinace si oblíbili čeští nomádi?
Jak se stát digitálním nomádem
V současném moderním světě digitální nomádství představuje vysněné povolání. Digitální nomádi pracují na dálku a k své práci obvykle potřebují pouze noteobook a připojení na internet. A to dokonce jen občas, aby odevzdali výsledky své práce. Nemusí své zaměstnavatele či zákazníky vídat a potkávat osobně. Jsou to například překladatelé, copywriteři, webový designéři či programátoři.
To však neznamená, že digitální nomádi nepracují a jenom tak si cestují po světě. Digitální nomádi prací tráví několik hodin denně stejně jako jakýkoliv jiný pracující, jen si mohou svobodně zvolit místo výkonu práce. A tak jejich “kancelář” může představovat jako pracovní stůl doma v Česku, tak i hotelový pokoj daleko za hranicemi.
Kde na digitální nomády narazíte nejčastěji
Výběr destinace záleží na každém nomádovi, přičemž každý preferuje něco trochu jiného. Někteří rádi setrvávají na jednom místě delší dobu, jiní preferují často změnu lokality, aby toho hodně poznali. Jsou to například obchodníci kryptoměn, překladatelé, copywriteři, webový designéři či programátoři. Většina digitálních nomádů však míří do jihovýchodní Asie, kde se žije krásně a levně a připojení na internet je tam doslova všudypřítomné. Které lokality jsou nejžádanější?
Bali - ráj na zemi
Kdo by neznal Bali, indonéský ostrov nabízející takřka ideální podmínky pro život - nádhernou přírodou, úchvatné pláže a moře, pohostinné obyvatelstvo, zajímavou kulturu, historii i architekturu a velmi pohodový způsob života. Není divu, že právě na Bali funguje celá řada coworkingových center, takže se zde digitální nomádi cítí jako ryby ve vodě. Velmi oblíbené je místo Ubud se svou klidnou, duchovní atmosférou.
Thajsko - levná exotika
Jednou z prvních zemí, kde se začali digitální nomádi sdružovat ve velkém, se stalo Thajsko. Krásná exotická země, kde se dá i přes rostoucí množství turistů stále žít za velmi nízké náklady. Nejoblíbenějším místem je metropole Chiang Mai na severu Thajska, kde se nachází moderní coworkingová centra a kavárnyy, a v jehož okolí se nalézá krásná příroda, ale i chrámy a úžasné vesničky.
Vietnam - různorodá kuchyně
Centrem digitálního nomádství ve Vietnamu je Hočiminovo město, bývalý Saigon, kde lze žít a pracovat doslova za babku. Dalším místem, kde vznikají coworkingová centra je městečko Hoi An. Vietnam není vyhledáván až tak pro krásné pláže jako Bali či Thajsko, ale především pro svou nezaměnitelnou kulturu, divoké pláže s útesy a rybářskými loďkami, bláznivý způsob života a různorodou asijskou kuchyni, která kombinuje vietnamskou, thajskou, japonskou a korejskou kuchyni.
Tchaj-wan - příjemné místo pro život
Bali, Thajsko a Vietnam tvoří asijskou trojici, kde digitální nomádství zažívá velký rozmach. Pro ty, kteří chtějí něco méně známého, doporučujeme ostrov Tchaj-wan rovněž v jihovýchodní Asii a zejména pak moderní město Tchaj-pej. Život zde není tak bláznivý jako klidnější, bezpečný, nijak drahý a přitom velmi vstřícný vůči cizincům.
Lombok - lepší než Bali
Pokud si zamilujete Bali, Lombok ležící kousek vedle nebudete chtít opustit. Je to rovněž ostrov zhruba stejně velký jako Bali, ale je daleko méně turistický. Abyste se tam dostali, potřebujete motorku a originální technický průkaz. Lombok sice ještě nenabízí coworkingová centra podobně jako Bali, ale pracovat se dá i po kavárnách. A časem se to jistě změní.