epojisteni logo

5 kroků, co dělat, když vás vykradou během dovolené

17. 5. 2017
|
Délka čtení: 8 min.

5 kroků, co dělat, když vás vykradou během dovolené

Rok co rok čeká tisíce českých rodin po návratu z dovolené nemilé překvapení v podobě vykradené domácnosti. Zloději si neberou servítky a jejich nežádoucí pozorností je ohrožený kdokoliv. Pokud se na někoho zaměří, neodradí je ani sebelepší zabezpečení. Poradíme vám, jak se v takové situaci zachovat.

Bezchybnou dovolenou může zkazit řada věcí. Jednou z nich je návštěva zloděje u vás doma zrovna v době, kdy si užíváte zaslouženého volna ve společnosti svých nejbližších. První okamžiky po spatření vyrabovaného domova jsou nejhorší. Už jenom pocit, že se někdo hrabal ve vašich osobních věcí, bývá silně nepříjemný. Zvládnout situaci vám pomohou následující tipy.

1. Volejte policii. Ihned

Toho, že vás vykradli, si s největší pravděpodobností všimnete okamžitě. Zhluboka se nadechněte, snažte se příliš nepanikařit a zavolejte policii. Za žádných okolností na nic nesahejte, s ničím nehýbejte a neuklízejte. Nechte vše tak, jak bylo, abyste policii nekomplikovali práci s hledáním možných stop a vodítek vedoucích ke zlodějům.

2. Zablokujte doklady a karty

Možná jste veškeré osobní doklady měli sebou, možná nikoliv. V každém případě zablokujte vše, co jste měli doma a co zmizelo. Platí to osobní doklady i pro platební karty, které jste po dobu dovolené nechali uschované doma. Blokaci samozřejmě proveďte pouze v případě, že došlo k jejich krádeži. Bohužel jsou známy případy, kdy si zloděj na ukradenou občanku vzal půjčku, nebo ji zneužil při páchání trestné činnosti.

3. Udělejte si vlastní dokumentaci

Poté, co policie místo prohlédne, si udělejte dokumentaci pro osobní účely. Vše si nafoťte a sepište si soupis ukradených věcí a vzniklých škod. K ukradeným věcem je doporučeno vyhledat účtenky, záruční listy apod., budete-li požadovat náhradu škody po své pojišťovně. Je pravděpodobné, že vás později po odeznění prvotního šoku napadnou další věcí, které byly ukradeny. Aktualizovaný seznam pak můžete předat policii.

4. Nahlaste pojistnou událost pojišťovně

Máte-li sjednané pojištění domácnosti, kontaktujte pojišťovnu. Ta vám sdělí seznam dokumentů, které bude k řádnému prošetření události potřebovat. Zcela určitě půjde o seznam ukradených a poškozených věcí, fotografie, doklady k ukradeným věcem a zpráva od policie. Šetření pojistné události trvá zhruba 3 měsíce podle náročnosti případu.

5. Zkontrolujte zabezpečení domácnosti

Vloupání se do bytu je velký zásah do soukromí a oběti zlodějů mohou trpět i psychickými problémy v podobě úzkosti, zvýšeného stresu až posttraumatických poruch. V takových případech je důležité vyhledat odbornou pomoc. Pomoci může také zvýšení bezpečnosti svého domova.

Jak ochránit svůj domov před vykradením?

Spousta lidí se dopouští drobností, které si neuvědomuje, a přitom zloděje vyloženě pozve k sobě domů. Zloději si například oblíbili sociální sítě, na kterých se dozví vše, co potřebují.

Myslete na zabezpečení svého domova. Pořiďte si například kvalitní bezpečnostní dveře.

Cennosti, šperky a doklady mějte uložené v trezoru nebo je důkladně uschovejte.

Nesvěřujte se na sociálních sítích s tím, kdy a kam odjíždíte na dovolenou.

Domluvte se s někým spolehlivým a důvěryhodným, aby přišel vybrat poštovní schránku, zalít květiny a při té příležitosti zkontroloval byt.

Před odjezdem se přesvědčte, že jsou všechna okna a dveře důkladně zavřená a uzamčená.

Sdílet článek

Související články

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|Hana Fabianová
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|Hana Fabianová
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.