7 případů, kdy se vyplatí havarijní pojištění
Zatímco povinnost povinného ručení určuje zákon, havarijní pojištění si řidiči sjednávají dobrovolně. Tomu odpovídá i jeho nabídka, která nepokrývá všechny skupiny řidičů. Kdy se vyplatí havarijní pojištění a co všechno kryje?
1. Nové auto je náchylnější k vandalismu
Nové auto se často stává trnem v oku všelijakým nenechavcům. Projevy vandalismu zahrnují jakékoliv zničení, poničení či učinění věci neupotřebitelnou. Právě před tím řidiče chrání havarijní pojištění. S jakými projevy vandalismu se setkáváme nejčastěji?
Poškrábání (objetí) klíčem
Částečné a totální poškození oken
Poškození karoserie (prokopnuté dveře, uražené zrcátko)
Krádeže ozdobných prvků (znak vozidla, ventilky)
Krádež kol
Havarijní pojištění proti vandalismu se vyplatí hlavně ve městech. U vandalismu navíc policie často viníka nedohledá a škodu z něj nedostane. Průměrná škoda přitom dosahuje částky 25 000 Kč.
2. Ochrana investice leasingových společností
Pokud jste si pořídili auto na leasing, nestali jste se majitelem – vůz si pouze pronajímáte. To ale neznamená, že za vámi způsobené škody ručí leasingová společnost. Veškerá odpovědnost z provozu vozidla leží na bedrech řidiče.
Některé leasingové společnosti havarijní pojištění vyžadují. Chrání si tím svůj majetek – pronajaté vozidlo. Jakákoliv nehoda, poškození či odcizení auta je případ, kdy se vyplatí havarijní pojištění. To někdy kryje i pokutu za předčasné ukončení leasingu a ušlý zisk společnosti.
3. Časté jízdy automobilem
Řízení auta s sebou vždy nese určité riziko. Pravděpodobnost účasti při dopravní nehodě je reálná. Zvyšuje se přímou úměrou tomu, jak často jezdíte. Havarijní pojištění nabízí nejen náhradní vůz v případě nehody, ale také zajišťuje odtah poškozeného vozidla. Tímto způsobem máte jistotu, že se rychle vrátíte na silnici a vaše mobilita nebude omezena.
4. Havarijní pojištění drahého vozu
Jestliže existuje případ, kdy se vyplatí havarijní pojištění, jsou to drahé vozy. Ty jsou sice vybavené prvky aktivní bezpečnosti jako nouzové brzdění, autonomní čtení značek nebo parkovací asistent, ty ale riziko pouze snižují. Náklady na opravu drahého vozu přitom dosahují astronomických částek.
5. Parkování v rizikové oblasti
Havarijní pojištění si řidiči sjednávají také v případě parkování mimo zabezpečenou garáž. Při stání na otevřeném prostranství riskují poškození vandaly nebo odření auta jiným řidičem při parkování.
Další případ, kdy se vyplatí, jsou živelní pohromy. Ať už jde o kroupy, poškození větvemi či spadený rampouch, škody vám pokryje havarijní pojištění. Řidičům toto pojištění kryje i překousané kabely od kun.
6. Nízká vlastní spoluúčast
Zatím jsme řešili pouze škodní události. Havarijní pojištění se vyplatí i v případě nízké spoluúčasti – částce, kterou se pojistník (případně pojištěný) podílí na krytí události. Při nízké spoluúčasti se totiž havarijní pojištění vyplatí také u starších vozidel.
Běžná spoluúčast se pohybuje od 5 % (příp. 5 000 Kč) do 10 % (příp. 10 000 Kč). Jestliže je škoda na vozidle nižší než částka v závorce, platí minimální spoluúčast. U vyšších škod se spoluúčast počítá uvedeným procentem.
Spoluúčast se projevuje ještě v dalším aspektu havarijního pojištění. Na vozidle se setkáme se škodami, jejichž opravy nepřesahují minimální spoluúčast. V takovém případě se plnění havarijního pojištění nevyplácí a škodu raději uhraďte z vlastní kapsy.
7. Bonusy a slevy
Kdy se vyplatí havarijní pojištění? V případě, že vám pojišťovna nabídne zajímavé slevy a bonusy. Druhé zmíněné získáte jízdou bez nehod. Za každých 12 měsíců bez nehody pojišťovna přiznává slevu. Její výši určují pojistné podmínky konkrétní pojišťovny.
Vedle bonusů se setkáme s malusy. Těmi pojišťovna penalizuje neopatrné řidiče, kteří bourají. Za každou pojistnou událost pojišťovna zvýší cenu havarijního pojištění (nebo povinného ručení).
Dále se vyplatí havarijní pojištění u většího množství poskytovaných slev. Některé pojišťovny jsou na ně skoupé, jiné jimi nešetří. Za co pojistitelé dostávají slevy na havarijní pojištění?
Sjednání online
Platba předem na celý rok
Bohatá historie pojistníka
Pojištění více vozidel
Sjednání dalších pojištění (domácnost, nemovitost)
Co vše hradí havarijní pojištění
Na rozdíl od povinného ručení kryje havarijní pojištění škody způsobené řidičem. Obvykle se ale sjednává ve větším balíčku (někdy nazývané jako all risk pojištění). Z havarijního pojištění se pak hradí tyto škodní události:
Poškození skel
Poškození, ztráta či odcizení vozidla
Havárie způsobená řidičem
Střet se zvířetem
Přírodní živly
Úraz či smrt posádky
Kdy se havarijní pojištění nemusí vyplatit
Havarijní pojištění se sjednává dobrovolně. Ne vždy se totiž řidičům vyplatí. O důvodech, kdy se vyplatí havarijní pojištění, píšeme výše. Za jakých okolností ale není havarijní pojištění tak výhodné?
Havarijní pojištění se nevyplatí u levných vozidel. Náklady na náhradní díly a případné opravy nepřesahují náklady na havarijní pojištění. Roční platba pojistky tak řidiče vyjde dráž, než oprava z vlastních zdrojů.
Stejně tak se havarijní pojištění nevyplácí u vozidel s nízkým ročním nájezdem. Čím méně s vozidlem najezdíte, tím nižší riziko nehody vám hrozí. Jestliže máte vůz, který využíváte jen příležitostně na cestu do obchodu, pořízení havarijní pojistky ještě zvažte.
Jak dlouho se vyplatí platit havarijní pojištění
Záleží na vás. Někomu se vyplatí havarijní pojištění prvních pár let po pořízení nového vozu. Jiní řidiči platí havarijní pojištění u starších vozů, protože s nimi pravidelně jezdí a riziko nehody je vyšší.