mlady-par-na-ture-vychod-slunce

Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

2. 10. 2024
|
Délka čtení: 9 min.

Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

Punkevní jeskyně a propast Macocha

Nacházíte se poblíž Moravského krasu? Pak byste neměli vynechat návštěvu Macochy. K největší propasti ve střední Evropě se dostanete příjemnou procházkou z parkoviště Skalní mlýn. První zastávku si udělejte u Punkevních jeskyní. Část jeskyní můžete obdivovat z lodiček plujících po podzemní řece Punkvě.

Po prohlídce jeskyní vyrazte k Dolnímu a Hornímu můstku propasti Macocha. Z Horního můstku uvidíte propast nejlépe a nejvíce zde pocítíte její hloubku. Naopak detailnější pohled na dno propasti si užijete z Dolního můstku. Pokud k Macoše jedete s dětmi, můžete si výlet zpestřit v turistickém vláčku, který jezdí mezi parkovištěm a Punkevními jeskyněmi. Vstup na Horní a Dolní můstek je zdarma, platí se za případné parkování, turistický vláček, lanovku či vstup do Punkevních jeskyní. Zpět k parkovišti vás přivede Křenkova stezka.

  • Provoz: Macocha – celoročně bez omezení, Punkevní jeskyně – otevírací doba dle sezóny

  • Cena: Parkování – 100 Kč/den, vláček (zpáteční) – 140 Kč (dospělí)/100 Kč (děti do 15 let a studenti), lanovka (zpáteční) – 140 Kč (dospělí)/100 Kč (děti do 15 let a studenti), Punkevní jeskyně – 320 Kč (dospělí)/160 Kč (děti do 15 let)


Punkevni-jeskyne-a-propast-macocha-grafika-epoj

Sky Bridge 721 v Dolní Moravě

Nemáte závratě nebo je rádi překonáváte? Navštivte Dolní Moravu nedaleko Králického Sněžníku. Malá obec v Pardubickém kraji se od roku 2022 pyšní nejdelším visutým mostem pro pěší na světě. Lávka měří neuvěřitelných 721 metrů. Ocitnete se díky ní 95 metrů nad hlubokým horským údolím.

Sky Bridge 721 se nachází u výstupní stanice lanovky Sněžník. Dostanete se k němu uvedenou lanovkou nebo pěšky. Trasa přes visutý most je jednosměrná, zpět půjdete po naučné stezce Most času. Na cestu tam i zpět si vyhraďte alespoň hodinu a půl. Při plánování výletu si dávejte pozor, ať se vám nerozklepou nohy již při placení. Vstupné je na české poměry docela vysoké – dospělí zaplatí (i s lanovkou a nedalekou stezkou v oblacích Sky Walk) 1 220 Kč.

  • Provoz: celoročně (v zimě se k visutému mostu dostanete pouze lanovkou)

  • Cena (s lanovkou a stezkou Sky Walk): 1 220 Kč (dospělí)/750 Kč (děti do 15 let), k dispozici i zvýhodněné rodinné vstupné

  • Více informací: Sky Bridge 721


NÁŠ TIP

Zažijte adrenalin i cestou dolů

Chcete i po přechodu visutého mostu pokračovat v adrenalinových aktivitách? Sjeďte dolů na Mamutí horské dráze – nejdelší bobové dráze v Česku a druhé nejdelší v celé Evropě.

Techmania v Plzni

Chcete u svých dětí podpořit vztah k vědě a technice? Vyrazte do západočeské metropole! Techmania Science Center v Plzni přináší stovky interaktivních exponátů, 3D planetárium, gyroskop nebo zábavné vědecké show. Návštěvníci se formou neformálního vzdělávání seznámí s mnoha přírodními jevy či fyzikálními zákony. Techmanii najdete v historických budovách plzeňské Škodovky. Jestli to máte do Plzně daleko, zkuste podobně zaměřené VIDA! science centrum v Brně.

  • Provoz: Celoročně od úterý do neděle

  • Cena: 280 Kč (základní vstupné)/1 040 Kč (rodinné vstupné – 4 osoby, min. 1 dítě)

  • Více informací: Techmania Science Center


Chystáte se na výlet autem?

Nezapomeňte na povinnou výbavu a v případě potřeby i dálniční známku. Ujistěte se, že vám asistenční služby u povinného ručení či havarijka poskytují dostatečné limity pro odtah nebo opravu vozidla na místě. Pokud jste s aktuálními podmínkami nespokojení, nechte si srovnat nabídky pojišťoven v naší online kalkulačce. Jiná pojišťovna vám možná zajistí lepší podmínky.

K jezeru Laka na Šumavě

Jestli mezi tipy na výlety hledáte spíše únik do přírody, dejte šanci Šumavě. Jako cíl pěšího výletu si můžete vybrat například jezero Laka – nejvýše položené šumavské ledovcové jezero. Laka se nachází poměrně daleko od civilizace. I proto je jezero navštěvované mnohem méně než slavnější Černé nebo Čertovo jezero. Pokud se sem vypravíte mimo hlavní turistickou sezónu, možná si pohled na průzračnou hladinu a okolní lesy budete užívat zcela sami.

Nejkratší trasa k jezeru vede z Nové Hůrky. Cesta přes zaniklou osadu Hůrka měří zhruba 4,5 km a je vhodná pro pěší i cyklisty. Pokud upřednostňujete delší trasu, vyrazte z Železné Rudy. Od jezera můžete pokračovat do Nové Hůrky a zpět do Železné Rudy dojet autobusem. Delší trasa měří přes 14 km.

  • Provoz: Celoročně

  • Cena: Parkování Nová Hůrka – 100 Kč/5 hodin nebo 150 Kč/celý den

  • Více informací: NP Šumava


k jezeru Laka na sumave grafika epojisteni

Mirakulum ve středočeských Milovicích

Přemýšlíte, co dělat v Praze a blízkém okolí s menšími dětmi? Navštivte nedaleké Milovice. Do obce ve středočeském kraji dojedete z Prahy za méně než hodinu. Místní zábavně-naučný park Mirakulum nabízí bohaté vyžití. Malé návštěvníky nadchnou pestré herní prvky, obří trampolíny, houpačky, tobogány, ale také rozsáhlý vodní svět nebo kontaktní ZOO.

  • Provoz: Od dubna do října, otevírací doba dle sezóny

  • Cena: 380 Kč (základní vstupné)/280 Kč (senioři od 60 let)/zdarma (děti do 90 cm výšky)

  • Více informací: Park Mirakulum

Kolem Světa za jediné odpoledne

Ne všem se podaří podniknout nákladnou cestu kolem světa. Třeboňsko naštěstí nabízí levnější alternativu v podobě stezky kolem rybníka Svět. Ruku na srdce – na opravdovou cestu kolem světa stezka nemá, ale rozhodně by byla škoda třeboňské rybníky nenavštívit.

Naučná stezka kolem rybníka Svět měří necelých 12 km. Informační tabule vám představí historii Třeboňska, místní ekosystémy nebo vás seznámí s historií rybníkářství na jihu Čech. Pokud vás cesta kolem Světa neláká, můžete se vydat třeba k méně známým Veselským pískovnám, kde uvidíte písečné duny.



cesta kolem sveta grafika epojisteni

Špindlmanova mise

Obdivují vaše děti svět superhrdinů? Představte jim nového bojovníka – Špindlmana. Naučná stezka Špindlmanova mise začíná na vrcholku Medvědína kousek od horní stanice lanovky a přivede vás zpět do Špindlerova Mlýna. Po cestě vás čeká řada hádanek a úkolů, které musíte splnit, abyste dokončili misi tajemného hrdiny. Mapku naučné stezky s vyznačenými úkoly dostanete zdarma k jízdence na lanovku. Celá rodina si užije spoustu zábavy a ještě si uděláte krásnou procházku na horách.

Zámek Děčín

Kam na výlet v severních Čechách? Pokud mezi tipy na výlety hledáte především hrady a zámky, mohl by vás zaujmout zámek v Děčíně. Z pohledu návštěvnosti se sice nemůže rovnat lednickému či českokrumlovskému zámku, ale při cestách po severu Čech byste ho určitě neměli vynechat.

Zámek se nachází na soutoku Labe a Ploučnice. Proslul zejména monumentální barokní konírnou a Růžovou zahradou, která je však momentálně v rekonstrukci. Oblíbené jsou také Jižní zahrady, kde se často konají koncerty, divadelní představení a další kulturní akce. Rodiny s dětmi ocení speciální prohlídky zaměřené na nejmenší návštěvníky.


  • Provoz: Celoročně, zahrady mohou být mimo sezónu přístupné v závislosti na počasí

  • Cena: Jeden okruh – 140 Kč (dospělí)/100 Kč (studenti)/70 Kč (děti od 6 do 15 let)/zdarma (děti do 6 let), dva okruhy – 240 Kč (dospělí)/180 Kč (studenti)/120 Kč (děti 6–15 let)/zdarma (děti do 6 let), k dispozici i zvýhodněné rodinné vstupné

  • Více informací: Zámek Děčín

Mikulov a Svatý kopeček

Přírodní dominantou překrásného Mikulova je Svatý kopeček. Jeden z Pavlovských vrchů přitahuje poutníky z celého světa. Křížová cesta na Svatý kopeček patří mezi první poutní místa na jihu Moravy a symbolizuje cestu Ježíše Krista z Jeruzaléma na horu Golgotu. Nádherný výhled na Mikulov a Pálavu ale k výstupu motivuje i nevěřící. Díky výskytu vzácných druhů rostlin a živočichů je Svatý kopeček od roku 1992 také přírodní rezervací. Při návštěvě města si nezapomeňte vyhradit čas na návštěvu Zámku Mikulov. Nocoval zde i samotný Napoleon.


  • Provoz: Svatý kopeček – celoročně, Zámek Mikulov – od dubna do listopadu

  • Cena: Svatý kopeček – zdarma, Zámek Mikulov – 180 Kč (dospělí)/90 Kč (studenti a děti do 15 let)

  • Více informací: Svatý kopeček, Křížová cesta na Svatý kopeček, Zámek Mikulov



mikulov a svaty kopecek epojisteni grafika

Valašské muzeum v přírodě

O Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm jste nejspíš slyšeli. Jde o největší skanzen v České republice, který návštěvníkům představuje tradiční lidovou kulturu a způsob života na Valašsku z přelomu 19. a 20. století. Muzeum se skládá ze tří prohlídkových okruhů – Dřevěné městečko, Mlýnská dolina a Valašská dědina. Právě Valašská dědina tvořená z hospodářských usedlostí, salašnických staveb, mlýna či kovárny je nejrozsáhlejším areálem skanzenu. Součástí Valašského muzea v přírodě jsou také Pustevny, které leží zhruba dvacet kilometrů od Rožnova.

V muzeu se konají četné akce, například koncerty, výstavy nebo besedy. Výlet si tak můžete naplánovat i podle těchto kulturních událostí. Program je k dispozici na webových stránkách muzea.


  • Provoz: Celoročně, otevírací doba dle sezóny

  • Cena: Vstupné v závislosti na okruhu, nejdražší je Dřevěné městečko – 180 Kč (dospělí)/140 Kč (studenti)/80 Kč (děti 6–15 let), zdarma (děti do 6 let)

Kam na výlet nebo spíše jak?

V některých případech nejde ani tak o to, kam na výlet vyrazíte, ale spíše jakým způsobem. Nedostatečná příprava totiž může zkazit zážitek i z té nejkrásnější destinace. Určité nepříjemnosti se mohou objevit vždy a nelze je zcela eliminovat. Mnoha problémům se ale můžete vyhnout dodržováním základních pravidel.

  • Naplánujte si trasu předem: Zejména u pěších výletů je lepší dopředu vědět, kudy půjdete, jak je cesta dlouhá a zda ji bez potíží zvládne i nejslabší člen výpravy.

  • Nepodceňte vybavení: Před výlety do přírody si zjistěte, v jakém terénu se budete pohybovat. Zvládnete trasu v teniskách nebo bude zapotřebí kvalitnější obuv? Pro případy nouze s sebou mějte alespoň malou cestovní lékárničku.

  • Pozor na hlad: Největším nepřítelem dobré nálady na výletech je hlad. V batohu by proto neměla chybět svačina a dostatek tekutin. Ne všude si občerstvení pořídíte tak snadno jako v centru města.

  • Připravte se na počasí: Meteorologům předpověď sice často nevyjde, ale odhady zveřejňované s předstihem 2–3 dnů jsou již poměrně přesné. Počasí pro jistotu zkontrolujte ještě před odjezdem a podle aktuální předpovědi přizpůsobte program i oblečení.

  • Buďte flexibilní: Mějte připravený plán B. Původní program vám může zkomplikovat zmiňované počasí, ale také hustá doprava, zdravotní obtíže nebo neplánované uzavření turistických atrakcí. Zejména s dětmi si dopředu připravte náhradní zábavu. Pomohou i obyčejné omalovánky či karty.

  • Usnadněte si cestu: V době moderních technologií je plánování i realizace výletů mnohem snazší než v minulosti. Ve vašem telefonu by neměly chybět mapy s navigací (Mapy Google, Mapy.cz či Sygic – ideálně i v offline verzi), aplikace s aktuálním počasím (Počasí & Radar, The Weather Channel, Windy apod.) nebo aplikace využívaných dopravců.


NÁŠ TIP

Říkáte si, proč si cestovní pojištění sjednávat v ČR, kde máte nárok na ošetření na základě průkazu pojištěnce? Cestovko vám nezajišťuje jen zdravotní péči, ale také denní odškodné při léčbě úrazů, proplacení škody při neúmyslném poškození cizí věci nebo pojištění zavazadel. Tyto benefity můžete využít i při pojistných událostech v tuzemsku.

Sdílet článek

Související články

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    17. ledna 2025|Jana Březinová
    Zásah horské služby: Kolik stojí a jak se chránit cestovním pojištěním

    Hory dokážou být nevyzpytatelné a o úrazy v nich není nouze. Co obnáší zásah horské služby v ČR a v zahraničí? Jaké náklady můžete očekávat a proč je cestovní pojištění nezbytností? Dozvíte se, co si ohlídat, aby vás záchrana v horách finančně nezruinovala.

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.