epojisteni logo
zena-prace-notebook-postel

Ušetřete aktualizací havarijního pojištění

31. 7. 2024
|
Délka čtení: 4 min.

Pravidelná aktualizace havarijního pojištění vám může ušetřit nejen peníze, ale i starosti v případě nehody. Pojďme se podívat na to, jak často byste měli své havarijní pojištění aktualizovat a na co se při tom zaměřit.

Jak často aktualizovat havarijní pojištění

Obecně se doporučuje přezkoumat havarijní pojištění auta alespoň jednou ročně. Ideální příležitost nastává před výročím smlouvy, kdy vám pojišťovna pošle předpis pojistného na další rok. Právě v tomto období máte prostor s pojišťovnou vyjednávat, případně nevýhodnou smlouvu vypovědět.

Výpověď smlouvy musíte doručit nejpozději 6 týdnů před výročím smlouvy. Použijte náš vzor výpovědi, který obsahuje všechny důležité náležitosti. Jednoduše vyplníte interaktivní formulář, vytisknete a pošlete do pojišťovny.

Hodnota vozu vs. kolik vyplatí pojišťovna

Tržní cena automobilu klesá v průměru asi o 10 % ročně. U luxusních značek nebo aut s vysokým ročním nájezdem bývá ztráta hodnoty ještě rychlejší. Přitom většina řidičů nechává své havarijní pojištění bez povšimnutí několik let, a tak platí stejné pojistné jako v době, kdy si auto pořídili.

Pojistná částka by měla odrážet aktuální tržní cenu vozu. Pokud je příliš vysoká, zbytečně přeplácíte. V případě škody vám ale pojišťovna stejně nevyplatí víc, než je reálná hodnota vozu. Rizikem je také opak, tedy podpojištění – když si vůz pojistíte na nižší částku, než odpovídá realitě. Pak hrozí, že vám za vzniklou škodu pojišťovna neuhradí adekvátní náhradu.

Náš tip

Chcete získat od pojišťovny celou kupní cenu vozu i několik let od jeho pořízení? Sjednejte si pojištění GAP.

Krytí relevantních rizik

V průběhu let se mohou měnit rizika, která vašemu vozu reálně hrozí. Například po přestěhování z města na venkov pravděpodobně už nepotřebujete krytí pro případ krádeže, ale můžete zvážit rozšíření pojistky o škody způsobené zvěří. Pravidelná aktualizace smlouvy vám pomůže zajistit, že máte pokrytá relevantní rizika a zároveň neplatíte za nepotřebné služby.

Příklad z praxe – kolik ušetří aktualizace pojistky?

Pro lepší představu jsme připravili výpočet ceny havarijního pojištění pro vůz Škoda Octavia z roku 2020. Pořizovací cena byla 700 tisíc korun, aktuální cena je 430 tisíc korun. Jak vyplývá z grafu, u pojišťoven si připlatíte o několik tisíc korun ročně, když necháte vůz pojištěný na pořizovací hodnotu.

Aktualizace pojistné smlouvy havarijního pojištění se vyplatí: dva grafy Direct a ČPP.Zdroj: srovnání na ePojisteni.cz, 25.07.2024. Provozovatel vozidla 40 let, bydliště Praha 7, bez bonusů

Kdy změnit havarijní pojištění

Kromě pravidelné aktualizace smlouvy byste občas měli zvážit i úplnou změnu pojistky a přechod k jiné pojišťovně. V jakých situacích se vyplatí porozhlédnout se po novém havarijním pojištění?

Změna a konkurenceschopnost ceny havarijka

Pojistný trh je dynamický a ceny se neustále mění, proto byste si měli pravidelně porovnávat nabídky různých pojišťoven. To, že vaše pojistka byla loni nejlevnější, neznamená, že letos nemůže být všechno jinak. A proč byste platili zbytečně drahou pojistku, když vám jiná pojišťovna nabídne stejné krytí za lepší cenu?

Samozřejmě ale při srovnání havarijního pojištění neberte v úvahu pouze nejnižší cenu. Zaměřte se také na pojištěná rizika, nabízená připojištění, výši spoluúčasti nebo rozsah asistenčních služeb.

Najděte nejlepší havarijní pojištění online za pár minut

Kalkulačka havarijního pojištění vám během pár minut porovná různé nabídky od několika pojišťoven. Na jednom místě uvidíte, kdo vám nabídne nejlepší pojištění na míru vašim potřebám. Navíc vše zařídíte online z pohodlí domova.

Nové produkty a služby

Pojišťovny neustále inovují své produkty a služby, aby lépe vyhovovaly potřebám klientů. V posledních letech se u některých pojišťoven objevilo například připojištění pneumatik při vjetí do výmolu. Dalším oblíbeným vylepšením je zavedení mobilní aplikace pro jednoduchou správu pojistky a hlášení škod. Zajímejte se o tyto novinky – můžete tak získat lepší služby za stejnou cenu nebo si alespoň usnadnit komunikaci s pojišťovnou.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?