Země, které byste měli alespoň jednou za život navštívit - 2. díl
V minulém článku jsme si přiblížili některá místa v Kanadě a v Egyptě, která rozhodně stojí za navštívení. V tomto článku si přiblížíme další cestovatelsky zajímavá místa v Egyptě a následně také v Číně.
Luxor - muzeum pod širým nebem
Luxor se jinak také nazývá největším muzeem pod širým nebem. Jde o městečko v Horním Egyptě, které odráží vrcholné období faraonské civilizace.
V rámci města můžete navštívit Luxorské muzeum. Luxorský chrám, Muzeum mumifikace, Memnonovy kolosy a další místa.
I toto místo je zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.
Za poznáním do Číny
Velice zajímavá místa, která stojí za návštěvu, nabízí také Čína. Její hlavní dominantou je bezesporu Velká čínská zeď, která byla vybudována mezi 14. a 17. stoletím. Zeď se táhne v délce 2004 km, přičemž se všemi odbočkami má celkem 8758,8 km. Původně zeď sloužila jako ochrana před mongolskými nájezdy. Dnes je hlavně turistickou atrakcí.
Po zdi se můžete projít, a to hned v několika úsecích. Řada místních řemeslníků nabízí přímo na zdi možnost zakoupit si medaili, do které vám vlastnoručně vytesají vaše jméno a datum, kdy jste na zdi byli.
Sídlo císařů
Pokud chcete vidět, kde v dávných dobách bydleli císaři, navštivte Zakázané město. To se nachází v Pekingu a obsahuje 800 budov, mnoho zahrad a je obehnáno vodním příkopem. Celý prostor má rozlohu 720 000 metrů čtverečních. Pokud tedy půjdete krásy města obdivovat ve skupince, pokuste se držet pohromadě. Místo je hojně navštěvováno turisty a je poměrně snadné se v něm jeden druhému ztratit.
Celé místo je v současné době prohlášeno za muzeum.
A proč název Zakázané město? Obyčejný obyvatel Číny se do města nikdy nesměl ani podívat. Celý komplex sloužil výhradně císaři a dvoru. A platilo to i obráceně. Kdo vstoupil do Zakázaného města, už nesměl nikdy odejít.
Dokonce ani císař nesměl kromě oficiálních návštěv opustit palác. A pokud císař zemřel, byly s ním pohřbeny i jeho konkubíny.
Vyrazit po vlastní ose, nebo s cestovní kanceláří?
Ať už se rozhodnete navštívit jakákoli místa, vždy před vámi bude ležet otázka, zda vyrazit po vlastní ose, nebo se svěřit do rukou cestovní kanceláře.
Cestovní kanceláře mají pevně daný program, ze kterého není možné uhnout, a bude se vám tak stávat, že pokud se někde budete chtít zdržet, nebo zajít kousek dál, než jen tam, kam sahá plán, nebude na to prostor. Na druhou stranu si nemusíte dělat starosti s organizací, dopravou a ničím dalším, cestovní kancelář to za vás zařídí. V případě, že cestujete sami, je to přesně naopak. Všude se můžete zdržet jak dlouho chcete, ale veškerá organizace je na vás.
Podrobně jsme se variantám cestování věnovali ve článcích “Jak na dovolenou bez cestovky” a “Cestování na vlastní pěst: jaké výhody má cestování bez cestovky”.
Nezapomeňte se pojistit
A při každé cestě se nezapomeňte řádně pojistit. Základním kamenem cestovního pojištění je tzv. pojištění léčebných výloh. To zahrnuje lékařské ošetření, zákroky, operace, zkrátka vše, co se vám může přihodit po zdravotní stránce během dovolené.
Pojišťovny obvykle nabízejí toto pojištění s různými limity v několika balíčcích. Obecně se udává, že pro cesty do okolních států stačí limit pojištění léčebných výloh okolo 3 000 000 Kč. Pokud cestujete po Evropě trochu dále, doporučuje se nastavit si limit okolo 6 000 000 Kč. Čím dále jedete, tím vyšší by pojistný limit měl být.
Speciální kategorii pak představuje cesta do USA. Tam jsou totiž náklady na ošetření velmi vysoké a pro takové turistické cesty se proto doporučuje pojistný limit okolo 100 000 000 Kč, případně neomezený, které mají některé pojišťovny rovněž v nabídce.
Kromě toho si pak řadu dalších rizik můžete připojistit. Jde například o úrazové pojištění, pojištění storna cesty, zavazadel, rizikových sportů atd.