Země, které byste měli alespoň jednou za život navštívit - 1. díl
V současné době cestování není možné. Aktuální stav ale není trvalý a dříve či později bude poznávání vzdálených destinací opět jednou z variant, jak příjemně strávit dovolenou. Některá místa za návštěvu stojí více, jiná méně, záleží na vkusu cestovatele. Jsou ale i země, které se pravidelně objevují v žebříčcích těch, které by měl alespoň jednou za život vidět každý. Která to jsou?
Poznejte krásy Kanady
Kanada láká mnoho cestovatelů především díky kontrastu rozvinutých metropolí a rušného městského života s téměř nedotčenou přírodou. Procestovat ji celou je na jeden zátah prakticky nemožné a i cestovatelé, kteří v Kanadě strávili několik měsíců v rámci programu Work and Travel často přiznávají, že spoustu míst navštívit nestihli.
O programu Work and Travel v Kanadě jsme podrobně psali ve článku ” Program Work and Travel: Jak to funguje a co budete potřebovat?”
Návštěvu Kanady je tak vhodné dopředu naplánovat a rozvrhnout si, která místa jsou pro vás prioritní. Níže přinášíme pro inspiraci informace o některých z nich.
Divoká příroda s volně žijícími zvířaty
Milovníky zvířat láká především možnost zavítat v Kanadě do nádherné přírody. Ve Skalistých horách se nachází řada národních parků, které jsou zapsané i do seznamu přírodního dědictví UNESCO. V parcích zcela běžně zahlédnete divoká zvířata, jako medvědy, pumy, losy, vlky apod. Na moři jsou pak k vidění i velryby.
Všechny národní parky na území Kanady má pod záštitou Parks Canada..
Na jejím webu je možné udělat rezervace do jednotlivých parků, nebo si zakoupit tzv. Canada Discovery Pass, díky které můžete navštěvovat všechny parky celý rok neomezeně a bezplatně.
Ti, kteří obdivují spíše krajinu, zase pořídí nádherné fotografie hor, jezer, vodopádů a dalších člověkem nedotčených míst.
Historických památek tu není mnoho
Na rozdíl od řady jiných zemí, Kanada nevyniká historickými památkami. Lidé sem jezdí opravdu spíše za přírodou. Neznamená to však, že by tu nebyly k vidění vůbec žádné. Například na východě země najdete malá provinční města, a v nich o historické památky nouze není. Jsou to památky na první osadníky, jež tuto zemi obývali. Současně se blízko nachází Niagarské vodopády, které by alespoň jednou za život měl vidět opravdu každý.
Za zábavou do velkoměst
Pokud už turisté vyráží do velkoměst, volí nejčastěji Toronto nebo Vancouver, a to pro vyhlášený rušný život. Ve Vancouveru zároveň panuje i nejmírnější počasí v celé Kanadě, a tak se tam uchýlí ti, kteří nechtějí zažít pravou anadskou zimu, která dosahuje i -50 stupňů.
Jeden ze sedmi divů světa
Pokud vás mrazivé počasí Kanady od návštěvy odrazuje, vězte, že zajímavá místa se nachází i v teplejším podnebí. Například v Egyptě. Ten je naopak na historické památky extrémně bohatý.
Tam se nachází jeden ze sedmi divů světa, který se dochoval do současnosti. A to pyramidy v Gíze. Tyto pyramidy tvoří Cheopsova, Menkauerova a Rachefova pyramida, Velká sfinga, několik menších hrobek a vesnice. I toto místo patří do světového dědictví UNESCO.
Pyramidy se nachází hned na okraji Káhiry, což řadě turistům může kazit původní dojem. I tak jde ale o velice zajímavou podívanou. Dodnes se totiž vedou debaty o tom, jakým způsobem byly pyramidy vystavěny. Socha Sfingy je navíc vytesána z jednoho kusu kamene a u té zase vědci vedou spory na téma, jak je socha stará.
Chrám, který vznikal v napříč celou historií
Egypt toho ale nabízí mnohem více. Například Amonův chrám v Karnaku, který nevznikl najednou, ale jehož výstavba trvala více než 2000 let a v podstatě tak do určité míry odráží vývoj a historii Egypta. Každý panovník totiž vystavěl určitou část chrámu.
Amonův chrám je komplex svatyň, katedrál, pylonů, soch, domů a dalších staveb. A ačkoli je dnes velká část celého komplexu zničena, to co zůstalo, rozhodně stojí za shlédnutí.
Nejslavnější pohřebiště
Pravděpodobně nejslavnějším pohřebištěm je Údolí králů v Egyptě. V něm se totiž nacházelo pohřebiště vládců Nové říše. Ve starověku došlo k vykradení téměř všech hrobek, které se zde nachází, ale opět, jde o místo, na kterém je rozhodně stále co vidět.
Údolí se dělilo na dvě části - východní a západní. Západní část se nazývá Západní údolí, jinak také. Údolí opic a k vidění jsou zde čtyři hrobky. Ve Východním údolí je pak umístěno zbylých 61 hrobek. Zatím poslední z nich byla objevena v roce 2008, přičemž archeologické výzkumy tu
probíhají už od 18. století.
I Údolí králů je zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.
V následujícím článku si přiblížíme další zajímavá místa v Egyptě, ale i v jiných částech světa.