Význam pojištění si Češi uvědomují pozdě
Význam pojištění si Češi uvědomují pozdě
Valná většina Čechů vnímá pojištění jako zbytečné vyhazování peněz, které dle jejich názoru přináší užitek pouze pojišťovnám. Skutečnou hodnotu pojištění si tak příliš často uvědomují, až když je pozdě. A ti, kteří nějaké to pojištění mají, zpravidla ani netuší, co pojistná smlouva obsahuje.
Říká se, že neštěstí nechodí po horách ale po lidech. Mnoho lidí si ale žádná nebezpečí nepřipouští. A je to dobře! Nicméně, když už se přeci jen něco nepříjemného přihodí, může pojištění skutečně dobře posloužit. Jeho hlavním smyslem je finančně zabezpečit pojištěné osoby před následky nejrůznějších životních situací.
“Kéž bych byl pojištěný!” Věta, kterou lze slýchat poměrně často. Lidé se pojištění vyhýbají obloukem, přičemž se domnívají, že jim se nic zlého nemůže stát. A když je překvapí velká voda, která jim sebere veškerý majetek, nebo je zastihne vážná nemoc, nejsou připraveni a už vůbec chráněni. Na stesky je však již pozdě.
Pojišťovny doporučují, aby se lidé v ideálním případě poradili s odborníky o pojištění možných rizicích. Za základní typy pojištění považují životní pojištění určené především pro živitele rodiny, úrazové pojištění, které ochrání všechny členy domácnosti před následky úrazů, pojištění domácnosti, jenž ochrání majetek a nepochybně i pojištění odpovědnosti.
Udělejte si jarní úklid v pojistných smlouvách
Že už pojištění máte? A kdy jste si jej sjednávali? Je vaše pojištění aktuální? Na jaké částky jste pojištění? Co vlastně o svém pojištění víte? Dokázali byste na tyto otázky bez problémů odpovědět nebo patříte mezi poměrně početnou skupinu lidí, kteří nějaké to pojištění sjednané mají, ale nestarají se o něj? Tito lidé mnohdy nemají tušení, co jejich pojištění skutečně kryje. Neuvědomují si, že pojištění uzavřené před lety bývá nedostatečnou ochranou.
Pravidelná kontrola pojistných smluv je více než důležitá. Alespoň jednou za rok či dva je dobré nechat všechny pojistné smlouvy překontrolovat a je-li nutné, upravit podmínky a pojistné částky či si sjednat další připojištění.
Podívejme se například na pojištění domácnosti. Hodnota majetku se časem mění, aniž byste si to uvědomili. Nakoupíte nový nábytek, nové spotřebiče či elektroniku a zrekonstruujete kuchyň a koupelnu. Rázem je hodnota domácnosti několinásobně vyšší a měla by jí odpovídat i pojistná částka. Není neobvyklé, že se lidé hněvají na pojišťovnu, která jim však vyplatil pouze to, k čemu se zavázala.
Nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci
Vzpomeňte si také na toto přísloví, až si budete sjednávat jakékoliv pojištění. To se týká například povinného ručení nebo cestovního pojištění. Lidé si tato pojištění sjednávají, protože jim to nařizuje zákon, nebo protože by tak měli udělat. Na cestovní pojištění mnohdy “zapomenou” úplně.
Pojištění jednoduše nepřikládají skutečný význam, a proto si vybírají nejlevnější možnou variantu. Toto chování je tak trochu nelogické. Nevadí nám utratit desítky tisíc za exotickou dovolenou, ale dát pár set korun za kvalitní cestovní pojištění se nám nechce. Ve chvíli, kdy přijde úraz či nemoc, se dovolená rázem prodraží o náklady za léčbu. A ty mohu vyjít i na stovky tisíc korun.