zajisteni-letenky

Víte, jak postupovat při uplatnění pojistného plnění z cestovního pojištění? - 1. díl

12. 3. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Na dovolenou si jedete odpočinout a načerpat síly. Bohužel ale nikdo neví, co vás může potkat, a tak je všeobecně doporučováno si před cestou sjednat cestovní pojištění. Češi berou prevenci vážně, a tak na dovolenou v drtivé většině případů vyráží pojištěni.

Už málokomu se ale skutečně něco na dovolené přihodí, a tak lidé často neví, jak vlastně postupovat, když k něčemu dojde a je potřeba požádat o pojistné plnění. Ukážeme si proto, jak postupovat. Postup se totiž liší podle toho, jakou  pojistnou událost  vlastně nahlašujete.

Kvalitní cestovní pojištění jako základ

Základem je kvalitní cestovní pojištění. O tom, co je možné si před cestou pojistit, jsme psali v řadě článků, namátkou:

  • Co nezahrnuje základní cestovní pojištění,

  • cestovní pojištění ke kartě,

  • 5 tipů při výběru cestovního pojištění.

Standardem je pojištění léčebných výloh. Připojistit se pak dá pojištění úrazu, zkažené dovolené,  storna  zájezdu, sportovního vybavení, odpovědnosti, zavazadel, rizikových sportů, a mnoho dalších.

Kvalitní cestovní pojištění pak má i svou cenu. Platí, že na čím delší dovolenou jedete a čím dále od domova jedete a čím více připojištění, tím je cena cestovního pojištění vyšší.  Je však třeba zvážit, zda vám levnější varianta stojí za riziko, že si zbytek budete muset doplatit ze svého.

Cestovní pojištění v rámci platebních karet se doporučuje maximálně na vycestování v rámci Evropy na kratší dobu několika dnů. Často navíc neobsahuje řadu připojištění, a tak třeba zavazadla nemáte kryta vůbec, a stejně tak ani pojištění odpovědnosti.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Při nemoci a úrazu ihned volejte asistenční službu

Základem je mít dopředu připravený scénář, na který můžete v krizové situaci najet. Někteří pod vlivem okolností nejsou schopni uvažovat s chladnou hlavou a racionálně, a pak zmatkují. Je to pochopitelné. Když si například vaše dítě zlomí na dovolené ruku a pláče, protože ho to bolí, chcete jako správný rodič ihned zajistit pomoc. Ale nemáte zkušenosti, a tak nevíte, jestli honem volat sanitku, taxi do nemocnice, koho požádat o pomoc, do toho třeba neovládáte místní jazyk atd. Mít správný postup v záloze se tak může hodit.

Cestovní pojištění je možné sjednat i on-line, a dokonce i ze zahraničí, pokud jste na něj před odjezdem zapomněli.  Informujte se ale, zda daná pojišťovna akceptuje platnost takového pojištění, když jste jej neuzavřeli z České republiky. Některé na to mají v pojistných podmínkách výluku.

Nejprve v takové chvíli volejte asistenční službu vaší pojišťovny. Číslo na ni mějte pochopitelně někde při ruce, ideálně uložené v mobilu. Standardně pak bývá uvedeno i na kartičce, kterou vám pojišťovna při uzavření cestovního pojištění zaslala.

Co bude chtít asistenční služba slyšet?

Ještě před vytočením čísla na asistenční službu si připravte následující informace. Operátor na druhé straně je bude potřebovat.

Ptát se vás bude například na  číslo smlouvy cestovního pojištění, na jméno osoby, které se týká pojistná událost, kterou nahlašujete, a také bude chtít telefonní číslo, na kterém vás bude moci zastihnout při zpětném zavolání.

Také operátorovi stručně popište situaci, tedy kde se nacházíte, jak k situaci došlo a jaké jsou následky či jakými obtížemi nyní trpíte.

S čím vám asistenční služba pomůže?

Asistenční služba je od toho, aby vám v takové situaci se vším pomohla. Je proto  k dispozici 24 hodin 7 dní v týdnu v českém jazyce. Některé asistenční služby nabízejí i službu lékaře na telefonu, který s vámi zdravotní stav prokonzultuje.

Kvalitní asistenční služba  vám zajistí lékaře v rámci nasmlouvaných partnerských zdravotnických zařízení. Často také lékaře zavolá, aby přijel k vám na hotel, pokud to okolnosti vyžadují. Díky tomu, že vás asistenční služba propojí s nasmlouvaným lékařem či nemocnicí, vám také  zajistí standard odpovídající tomu evropskému. To může přijít vhod v zemích, kde zdravotnická péče není na úplně nejlepší úrovni, typicky se to týká afrických zemí.

Pokud neovládáte cizí jazyk, pomůže asistenční služba i s překladem.

Ve výše uvedeném případě už vás pak prakticky žádné nahlašování pojistné události nečeká. Vše jde přes asistenční službu, která případ převezme, propojí vás, kde bude potřeba a veškeré náklady rovnou hradí pojišťovna.

asistenční služba v zahraničí

Účet za léky si schovejte

Může se ale stát, že po vás nemocnice bude chtít nějakou úhradu, případně že dostanete recept na léky, a budete muset něco platit v lékárně. V takovém případě si vše vyzvedněte, ale účtenky si schovejte. Po návratu do ČR se s nimi zastavte na pobočce vaší pojišťovny a předložte jí je k úhradě. Pojišťovna s vámi sepíše protokol a následně vám peníze zašle na účet.

Některé pojišťovny umožňují nahlásit pojistnou událost on-line. V takovém případě to můžete udělat už na dovolené, pouze vyfotíte účtenku a v on-line formuláři popíšete vaši situaci.

Některé pojišťovny ani nevyžadují, abyste v méně závažných situacích volali na asistenční službu. Může se jednat o případ, kdy si potřebujete zakoupit lék na bolení hlavy, k čemuž nepotřebujete ani lékaře, ani asistenční službu.

Na některé nemoci se  pojistné plnění  nevztahuje. Typicky bývá ve výlukách sluneční alergie, kterou řada lidí trpí, a následně ji tlumí antihistaminovými léky či kortikoidní mastí. Tyto si musíte na místě zaplatit ze svého, nebo si je přivést už z domova.

Dopředu se u pojišťovny informujte,  do jaké částky ji nemusíte kontaktovat z dovolené, ale stačí věc vyřídit až po návratu. Může to být částka okolo 2000 - 3000 Kč. Pak si na dovolené jednoduše pořídíte léky, uschováte účtenky, a po návratu zvolíte stejný postup.

V následujícím článku si povíme, jak postupovat při uplatnění pojistného plnění v případě poškozených zavazadel nebo pojištění odpovědnosti.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Sdílet článek

Související články

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?