Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte.   Více informací  

Seznam nejzávažnějších přestupků, za které hrozí vysoká pokuta i zákaz řízení

Seznam nejzávažnějších přestupků, za které hrozí vysoká pokuta i zákaz řízení

Nejzávažnější přesupky za volantem - Bruneta řídící auto

Od roku 2022 začne platit upravený bodový systém. Změny se týkají zejména vážných dopravních přestupků, za které budou řidičům hrozit přísnější tresty. Na co se mohou řidiči “těšit”?

Pravidla silničního provozu existují proto, aby zajišťovaly plynulý a hlavně bezpečný provoz na silnicích, na kterých se denně pohybují miliony vozidel. Jak by to asi vypadalo, kdyby si každý řidič dělal, co chce? Bohužel i takové najdeme mezi zodpovědnými a slušnými řidiči, kteří dopravní předpisy s mírných odchylkami dodržují. 

porovnání povinného ručení

Nový bodový systém zpřísní tresty za vážné přestupky

K potrestání řidičů porušující dopravní předpisy slouží v Česku od 1. července 2006 bodový systém. 

Za spáchání dopravního přestupku se řidičům přidělují tzv. trestné body, které jsou podle závažnosti ohodnoceny od 2 do 7 bodů. V případě extra vážných přestupků má policie právo řidiči na místě odebrat řidičský průkaz. O ten přijde i řidič, který body “nasbírá” postupně. 

Za velmi vážné dopravní přestupky se považují:

  • řízení pod vlivem alkoholu, drog a jiných omamných látek,

  • odmítnutí se podrobení testů na alkohol, drogy a omamné látky,

  • otáčení, couvání a jízda v protisměru na dálnici,

  • porušení zákazu předjíždění (např. přes plné dvě čáry nebo v nepřehledné zatáčce),

  • vjezd na železniční přejezd i přes výstražné znamení,

  • jízda na červenou.

Nová úprava bodového systému zpřísní postih motoristů za nejzávažnější přestupky, které bezpečnost provozu a jeho účastníky ohrožují nejvíce.

Řízení pod vlivem alkoholu či drog

V ČR platí nulová tolerance alkoholu za volantem. Přesto policie opakovaně řeší dopravní nehody způsobené řidiči v podnapilém stavu či drog. 

Platí teď: V současné době opilým řidičům hrozí pokuta až 20 000 Kč. Celkem 7 trestných bodů a zákaz řízení na 6 až 12 měsíců mohou obdržet řidiči, kterým policie v krvi naměří přes 0,3 ‰.

Bude platit od ledna 2022: Nová úprava zvýší sankce až na 25 000 Kč. Počet bodů se sice sníží na 6, ale prodlouží se zákaz řízení na 18 až 36 měsíců, což je pro většinu řidičů horší postih.

Odmítnutí se podrobení testů na alkohol, drogy a omamné látky

Ještě hůře je vnímán viditelně podnapilý řidič, který se odmítne podrobit testu na omamné látky.

Platí teď: Takový řidič se vystavuje riziku pokuty až 50 000 Kč, přidělení až 7 trestných bodů a zákazu řízení na 12 až 24 měsíců.

Bude platit od ledna 2022: Nový systém zvýší finanční pokutu na částku 75 000 Kč. Počet bodů klesne na 6, ale zákaz řízení se zvedne na 18 až 36 měsíců.

Otáčení, couvání a jízda v protisměru na dálnici

Jakékoliv nestandardní chování na dálnicí může způsobit tragickou nehodu. Pokud se řidič rozhodne zastavit, couvat, otáčet se nebo jet v protisměru, měl by počítat s patřičným trestem za vážné ohrožení ostatních účastníků provozu.

Platí teď: Nyní může být řidiči za takové chování udělená pokuta 5 000 až 7 000 Kč, navrch 7 trestných bodů a zákaz řízení na 6 až 12 měsíců.

Bude platit od ledna 2022: Dle nového bodového systému řidič zaplatí 7 000 až 25 000 Kč,  k tomu až 6 bodů. Doba zákazu řízení 6 až 12 měsíců bude zachována.

Porušení zákazu předjíždění

K vážným až tragickým nebezpečným dopravním nehodám, při nichž umírá nejvíce lidí (až 20 % ze všech nehod s následkem úmrtím), dochází při nesprávném, riskantním a nebezpečném předjíždění v místech, kde je to vyloženě zakázáno.

Platí teď: Řidiči, který tento zákaz poruší, hrozí pokuta od 5 000 do 10 000 Kč, 7 trestných bodů a zákaz řízení na 6 až 12 měsíců.

Bude platit od ledna 2022: Pokuta by měla činit 7 000 a 25 000 Kč a trestné body se sníží na 6 bodů. Délka zákazu řízení zůstane stejná 6 až 12 měsíců.

Vjezd na železniční přejezd i přes výstražné znamení

Vjetím na přejezd řidič ohrožuje především sebe a svou posádku. Strojvedoucí nemá šanci vlak zastavit včas, a tak každý rok na železničních přejezdech v důsledku srážky s vlakem zbytečně umírají lidé.

Platí teď: Ještě letos bude pokuta za tento přestupek činit 2 500 až 5 000 Kč. Řidiči hrozí až 7 trestných bodů a zákaz řízení na 1 až 6 měsíců.

Bude platit od ledna 2022: Od nového roku se pokuta zvedna na 7 000 a 25 000 Kč. Počet bodů klesne na 6. Délka zákazu řízení se prodlužovat nebude.

Jízda na červenou

Posledním ze jmenovaných extra vážných přestupků je jízda na červenou, případně nezastavení na signál či pokyn policejní hlídky “stůj”.

Platí teď: Za jízdu na červenou řidiči hrozí sankce 2 500 až 5 000 Kč, v případě recidivy 4 000 až 7 500 Kč, až 5 trestných bodů a zákaz řízení na 1 až 6 měsíců v případě opakování přestupku či očividného úmyslu nezastavit na pokyn.

Bude platit od ledna 2022: Od příštího roku řidičům hrozí zvýšená pokuta na 7 000 až 25 000 Kč, 6 trestných bodů a 1 až 6 měsíců zákazu řízení.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 15

Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Které dopravní přestupky jsou hodnoceny jako nejzávažnější a jaký postih za ně hrozí řidičům nyní a od nového roku 2022?

Archiv