Program Work and Travel: Jak to funguje a co budete potřebovat? (1. díl)
Láká vás poznat novou kulturu, něco zažít a zároveň si i vydělat nějaké peníze? Jednou z variant je využití programu Work and Travel, který funguje pod záštitou amerického Ministerstva zahraničí. V praxi funguje tak, že odcestujete do cizí země, několik měsíců tam pracujete a následně můžete nějaký čas strávit cestováním po dané zemi a poznáváním místního života. Podívejme se, jak to funguje.
Co musíte splňovat?
Work and Travel není pro každého. Nejen z hlediska povahy programu, ale hlavně hlediska podmínek. Předně je tato možnost dostupná pouze studentům vysokých a vyšších odborných škol. Další podmínkou je věk, kdy vám musí být mezi 18 a 30 lety. Někdy dokonce maximálně 28 let.
Některé agentury vyžadují i to, abyste úspěšně zakončili alespoň první semestr studia. Jinými slovy předchází k tomu, aby se někdo zapsal na vysokou školu jen za účelem účasti v programu. A doložit musíte také výpis z rejstříku trestů, který musí být pochopitelně čistý. A v neposlední řadě stojí celá účast i dost peněz, viz níže.
Na zkušenou do USA
Pokud chcete vycestovat na zkušenou do USA v rámci Work and Travel, je potřeba to udělat přes některou z agentur, která v České republice své služby nabízí. Ta vám pomůže buď kompletně s veškerým zařizováním, nebo nechá některé kroky na vás. Konkrétní postup záleží na tom, co vám vyhovuje.
Vše začíná tím, že vyplníte nezávaznou přihlášku u české agentury. Následně si s ní domluvíte první informační schůzku, kde vás seznámí s podrobnostmi. Tuto schůzku můžete někdy absolvovat i na dálku prostřednictvím videohovoru.
Pokud se rozhodnete, že do celé akce půjdete, zaplatíte registrační poplatek české agentuře, který se pohybuje v řádech tisíců korun, a následně vyplníte přihlášku pro sponzora. Sponzorem se v tomto případě myslí partnerská americká organizace, která vám bude pomáhat s výběrem konkrétního zaměstnání. Tomuto sponzorovi následně také zaplatíte poplatek, a to většinou do 1000 dolarů. Poplatek je často rozdělen na zálohu a doplatek.
Pracovní pozice jsou různé
Pracovní pozice, které vám agentura nabídne, jsou různé. Nejčastěji jde o recepční, prodavače, barmany, asistenty v kuchyni, pokojské, doplňovače zboží, ale i plavčíky, fotografy apod. I místa výkonu práce jsou různá, a to od národních parků, hotelů a klubů přes různé bary a golfové kluby či restaurace až po zábavní parky a ranče.
Pohovor přes Skype
Počítá se s tím, že váš zájem o vycestování je podpořen dobrou znalostí anglického jazyka. I proto s vámi budoucí zaměstnavatel bude chtít vést pohovor. Nejčastěji probíhá přes Skype.
V případě, že chcete, aby vám práci a veškeré formality zařídila agentura, obdržíte od ní až potvrzení pracovní pozice, budete vyzváni k podepsání pracovní smlouvy a pak už jen čekáte na zpětné potvrzení od amerického sponzora. Pokud tuto možnost odmítnete, je veškeré shánění práce a zařizování jen na vás.
Po podepsání smlouvy je čas na doplacení poplatku sponzorovi a následně je potřeba vyplnit speciální formulář a požádat si o vízum J-1. I s tím vám agentura pomůže. Samozřejmostí je i sepsání vašeho životopisu a motivačního dopisu v angličtině. Zejména v zahraničí dávají na tyto dokumenty důraz.
V následujícím článku si přiblížíme, jak je to s platbami za letenku a jak probíhá podobný program v případě, že chcete do Kanady.