grand-canyon-usa

Program Work and Travel: Jak to funguje a co budete potřebovat? (1. díl)

13. 1. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Láká vás poznat novou kulturu, něco zažít a zároveň si i vydělat nějaké peníze? Jednou z variant je využití programu Work and Travel, který funguje pod záštitou amerického Ministerstva zahraničí. V praxi funguje tak, že odcestujete do cizí země, několik měsíců tam pracujete a následně můžete nějaký čas strávit cestováním po dané zemi a poznáváním místního života. Podívejme se, jak to funguje.

Co musíte splňovat?

Work and Travel není pro každého. Nejen z hlediska povahy programu, ale hlavně hlediska podmínek. Předně je tato možnost dostupná pouze studentům vysokých a vyšších odborných škol. Další podmínkou je věk, kdy vám musí být mezi 18 a 30 lety. Někdy dokonce maximálně 28 let.

Některé agentury vyžadují i to, abyste úspěšně zakončili alespoň první semestr studia. Jinými slovy předchází k tomu, aby se někdo zapsal na vysokou školu jen za účelem účasti v programu. A doložit musíte také výpis z rejstříku trestů, který musí být pochopitelně čistý.  A v neposlední řadě stojí celá účast i dost peněz, viz níže.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Na zkušenou do USA

Pokud chcete vycestovat na zkušenou do USA v rámci Work and Travel, je potřeba to udělat přes některou z agentur, která v České republice své služby nabízí. Ta vám pomůže buď kompletně s veškerým zařizováním, nebo nechá některé kroky na vás. Konkrétní postup záleží na tom, co vám vyhovuje.

Vše začíná tím, že vyplníte nezávaznou přihlášku u české agentury. Následně si s ní domluvíte první informační schůzku, kde vás seznámí s podrobnostmi. Tuto schůzku můžete někdy absolvovat i na dálku prostřednictvím videohovoru. 

Pokud se rozhodnete, že do celé akce půjdete, zaplatíte registrační poplatek české agentuře, který se pohybuje v řádech tisíců korun, a následně vyplníte přihlášku pro sponzora. Sponzorem se v tomto případě myslí partnerská americká organizace, která vám bude pomáhat s výběrem konkrétního zaměstnání.  Tomuto sponzorovi následně také zaplatíte poplatek,  a to většinou do 1000 dolarů. Poplatek je často rozdělen na zálohu a doplatek. 

work and travel

Pracovní pozice jsou různé

Pracovní pozice, které vám agentura nabídne, jsou různé. Nejčastěji jde o recepční, prodavače, barmany, asistenty v kuchyni, pokojské, doplňovače zboží, ale i plavčíky, fotografy apod. I místa výkonu práce jsou různá, a to od národních parků, hotelů a klubů přes různé bary a golfové kluby či restaurace až po zábavní parky a ranče.

Pohovor přes Skype

Počítá se s tím, že váš zájem o vycestování je podpořen dobrou znalostí anglického jazyka. I proto s vámi budoucí zaměstnavatel bude chtít vést pohovor. Nejčastěji probíhá přes Skype.

V případě, že chcete, aby vám práci a veškeré formality zařídila agentura, obdržíte od ní až potvrzení pracovní pozice, budete vyzváni k podepsání pracovní smlouvy a pak už jen čekáte na zpětné potvrzení od amerického sponzora. Pokud tuto možnost odmítnete, je veškeré shánění práce a zařizování jen na vás. 

Po podepsání smlouvy je čas na doplacení poplatku sponzorovi a následně je potřeba vyplnit speciální formulář a požádat si o vízum J-1. I s tím vám agentura pomůže. Samozřejmostí je i sepsání vašeho životopisu a motivačního dopisu v angličtině. Zejména v zahraničí dávají na tyto dokumenty důraz.

V následujícím článku si přiblížíme, jak je to s platbami za letenku a jak probíhá podobný program v případě, že chcete do Kanady.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Sdílet článek

Související články

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    17. ledna 2025|Jana Březinová
    Zásah horské služby: Kolik stojí a jak se chránit cestovním pojištěním

    Hory dokážou být nevyzpytatelné a o úrazy v nich není nouze. Co obnáší zásah horské služby v ČR a v zahraničí? Jaké náklady můžete očekávat a proč je cestovní pojištění nezbytností? Dozvíte se, co si ohlídat, aby vás záchrana v horách finančně nezruinovala.

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.