Při prodeji auta nezapomínejte na zrušení povinného ručení! Poradíme, jak na to!
Prodáváte auto? Pak byste měli vědět, že povinné ručení nezaniká automaticky ani ho nelze převést na další vůz, který si kupujete. Jakmile budete mít v rukou doklad o prodeji, začněte jednat! Ušetříte si problémy i spoustu finančních prostředků. Jak na zrušení povinného ručení z důvodu prodeje vozidla? Poradíme!
Jak prodat auto? Postup pro prodávající
Ještě než se vrhnete na samotné zrušení pojištění auta, osvěžte si, jak postupovat při prodeji auta. Prodávající musí vždy zajistit alespoň dvě základní věci: převod vozidla a odhlášení povinného ručení. Dále je pak také nutné, aby vozidlo absolvovalo evidenční kontrolu. Doklad o ní je totiž potřeba předložit při přepisu vozidla na nového majitele. Nově však platí, že se evidenční kontrola dá realizovat jak osobou prodávajícího, tak kupujícího.
Co je potřeba k prodeji auta?
- Formulář žádosti o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla,
- technický průkaz vozidla,
- osvědčení o registraci vozidla část I. (tzv. malý techničák),
- protokol o evidenční kontrole, který nesmí být starší 30 dní,
- zelenou kartu na nového majitele jako doklad o sjednaném povinném ručení,
- kupní smlouvu,
- doklady totožnosti přítomných osob,
- případně úředně ověřenou plnou moc druhé strany.
Co s povinným ručením, když prodáte auto?
Ve chvíli, kdy máte v rukou doklad o prodeji vozidla, zašlete výpověď na adresu pojišťovny, u které máte povinné ručení vedeno. Přehled pojišťoven a kontaktní údaje najdete v sekci „Pojišťovny, jejichž pojištění vozidel srovnáváme“. Samotný prodej vozidla prokážete kopií velkého technického průkazu, kde je vyznačena změna majitele. Tuto skutečnost ale můžete dokázat též kopií řádně podepsané kupní smlouvy. O konkrétních podmínkách je ovšem vždy nutné informovat se u pojišťovny, u níž máte pojistku sjednanou. Někde totiž kupní smlouva nemusí stačit.
Pár tipů, jak postupovat při (z)rušení povinného ručení:
O zrušení pojistky zažádejte bez zbytečného odkladu.
Výpověď je nutné zaslat písemně a nejlépe doporučeně na adresu vaší pojišťovny.
Nezapomeňte do výpovědi uvést číslo pojistné smlouvy, kterou plánujete vypovědět.
Prodej vozidla je nutné doložit. Učiníte to pomocí výše uvedených dokumentů (kopie velkého TP s vyznačenou změnou nebo kopie řádně podepsané kupní smlouvy).
Nezapomeňte výpověď podepsat. Bez vašeho podpisu je tento dokument neplatný.
Do výpovědi uveďte číslo účtu. Pojišťovna vám na něj vrátí zpět peníze za část roku, kdy pojistka neplatí.
Měli byste vědět:
Povinné ručení musíte platit, i když auto stojí v autobazaru, a to do té doby, než změní majitele. Smlouva o povinném ručení totiž zaniká ze zákona ke dni, kdy je vozidlo vyřazeno z evidence vozidel.
Co hrozí, když povinné ručení neodhlásíte?
Jak postupovat při prodeji auta pravděpodobně víte. Pokud je prodej úspěšný, na odhlášení povinného ručení byste neměli zapomenout. Pamatujte, že vozidlo jste povinni přepsat do deseti dnů od uzavření kupní smlouvy.
Pokud tak neučiníte, riskujete pokutu až do výše 50 000 korun. Navíc jste stále za vozidlo zodpovědní. Co to znamená v praxi? Pokud by nový majitel spáchal dopravní přestupek a způsobil nehodu, veškeré škody jdou za vámi a vy tak můžete přijít o bonusy za bezpečnou jízdu.
Na tuto problematiku upozorňuje i Aleš Povr, mluvčí České asociace pojišťoven: „Protože prostřednictvím svého pojištění nesete za vozidlo stále odpovědnost, byla by škoda poškozenému vyplacena z tohoto povinného ručení. A tato dopravní nehoda by se promítla do bonusu.“
Specifickým případem je situace, kdy nový majitel vozu má i své vlastní povinné ručení. V takovém případě jdou veškeré škody na jeho vrub, což ostatně opět zmiňuje i mluvčí České asociace pojišťoven:
„V tomto případě by už nesl za vozidlo odpovědnost nový majitel a šlo by to z jeho povinného ručení. Reflektoval by se skutečný stav tak, jak to je uvedeno v registru vozidel i v pojistné smlouvě.“
Co s havarijním pojištěním?
Pokud jste měli u prodaného vozidla sjednané též havarijní pojištění, nezapomeňte vypovědět i jeho smlouvu. Postup je velmi podobný situaci s povinným ručením. Bez sankcí můžete pojistku vypovědět z důvodu likvidace nebo prodeje vozidla. Opět je ale potřeba pojišťovně zaslat potvrzení dokladující tuto skutečnost a výpověď. Pojišťovna vám následně vrátí na účet poměrnou část z pojištění, které jste na celý rok zaplatili.