Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?
Přepis vozidla krok za krokem
- 1
Prodávající a kupující podepíšou kupní smlouvu na vozidlo.
- 2
Kdokoliv zajede s vozidlem na STK na evidenční kontrolu.
- 3
Kupující si sjedná nové povinné ručení. Prodávající zruší stávající povinné ručení.
- 4
Prodávající a kupující společně vyřídí přepis na registru vozidel. K přepisu je možné udělit také plnou moc nebo ho částečně vyřídit online.
- 5
Nový majitel si na úřadě převezme malý technický průkaz.
Co potřebujete k přepisu vozidla
Před návštěvou úřadu si připravte následující doklady k přepisu vozidla:
kupní smlouva (příp. darovací smlouva),
technický průkaz („velký techničák“), pouze v případě, že byl k vozidlu vydán a původní majitel ho má,
osvědčení o registraci silničního vozidla („malý techničák“),
občanské průkazy obou stran,
zelená karta na nově sjednané povinné ručení.
Na úřad se musí dostavit prodávající i kupující. Jedna nebo obě strany se mohou nechat zastupovat. V takovém případě musí zástupce předložit úředně ověřenou plnou moc k přepisu vozidla.
Nově již na úřad nemusíte nosit protokol o evidenční kontrole, na registru si ho sami dohledají v systému. Evidenční kontrola nesmí být starší než 12 měsíců. Není nutné ji provádět, jestliže vozidlo prošlo technickou kontrolou v posledních 12 měsících.
Při návštěvě úřadu vám velký technický průkaz odeberou a zneplatní
Pokud má původní majitel k vozidlu ještě velký technický průkaz, musíte ho vzít k registraci vozidla s sebou a odevzdat ho na úřadě. Od roku 2024 se totiž velké techničáky ruší.
Kde a jak provést přepis vozidla
Přepis vozidla uděláte na jakémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností – na odboru registru vozidel. Nemusíte tedy jít na úřad v místě trvalého bydliště. Pokud předložíte všechny požadované doklady, bude změna vlastníka vozidla provedena na počkání.
Ušetřete čas na úřadě
Udělejte si rezervaci termínu online. Většina úřadů nabízí možnost objednání termínu na přepážce, abyste nemuseli čekat ve frontě.
Od roku 2024 můžete také udělat přepis vozidla online pomocí Portálu dopravy.
Původní majitel zadá do Portálu žádost o změnu vlastníka vozidla.
Nový majitel obdrží kód, který slouží k dokončení změny vlastníka na Portálu.
Následně navštíví registr vozidel, kde fyzicky předloží požadované dokumenty – velký a malý techničák, zelenou kartu.
Elektronická žádost má tu výhodu, že prodávající vůbec nemusí fyzicky na úřad. Navíc získáte slevu na správním poplatku ve výši 20 %.
Kolik stojí přepis auta a jiných vozidel
Za přepis auta zaplatíte správní poplatek 800 Kč
motocykl do 50 cm3 | 300 Kč |
motocykl nad 50 cm3 | 500 Kč |
jiné motorové vozidlo | 800 Kč |
přípojné vozidlo do 750 kg | 500 Kč |
přípojné vozidlo nad 750 kg | 700 Kč |
Za přepis auta zaplatíte správní poplatek 800 Kč. Při využití elektronické žádosti přes Portál dopravy bude správní poplatek snížen o 20 %, maximálně o 1 000 Kč.
Pokud se jedná o první registraci nebo přepis vozidla, u nějž ještě nebyl uhrazen poplatek v souvislosti s likvidací autovraků, zaplatíte ještě ekodaň:
vozidla splňující emisní normu EURO 3, 4, 5: 0 Kč,
vozidla splňující emisní normu EURO 2: 3 000 Kč,
vozidla splňující emisní normu EURO 1: 5 000 Kč,
vozidla nesplňující ani normu EURO 1: 10 000 Kč.
Dále počítejte s poplatkem za evidenční kontrolu, který činí 400–1 000 Kč v závislosti na konkrétní stanici technické kontroly.
Na co si dát pozor při přepisu vozidla
Na přepis vozidla máte jen 10 dní po podpisu kupní smlouvy. Pokud k přepisu auta v této lhůtě nedojde, hrozí prodávajícímu pokuta až 50 000 Kč.
Prověřte si v registru exekucí, zda prodávající není v exekuci. Když koupíte auto v exekuci, kupní smlouva je neplatná a auto může být kdykoliv zabaveno bez náhrady.
Před návštěvou registru vozidel musí mít kupující sjednané povinné ručení. Bez zelené karty není možné provést přepis vozu.
Prodávající musí ukončit povinné ručení, jakmile podepíše kupní smlouvu. Jinak hrozí, že škody způsobené kupujícím jdou na vrub původního pojištění a prodávající přijde o bonusy.
Jak vypořádat povinné ručení při přepisu vozu
Povinné ručení nelze převést na nového majitele. Jedinou možností je, že prodávající ukončí původní smlouvu a kupující si sjedná novou.
Aby nedocházelo k duplikaci pojištění auta, musí se kupující domluvit s prodávajícím na konkrétním datu zrušení povinného ručení. Tím si kupující zajistí dostatečný čas na sjednání nového pojištění i přepis vozidla.
Pokud by se strany nedohodly a vozidlo zůstalo nepojištěné, odpovědnost za porušení zákona nese kupující jako nový majitel vozidla. Neexistuje žádná ochranná lhůta pro sjednání nové pojistky. Právě proto je lepší sjednat si povinné ručení hned po podpisu kupní smlouvy.
„Někteří kupující ojetin se často mylně domnívají, že existuje jakási ochranná lhůta. Ta by měla motoristu chránit v době pojišťovacího „vakua“, kdy prodávající povinné ručení zruší a nový vlastník si jej ještě nesjedná. Žádná ochranná lhůta v tomto případě neexistuje.“
Při zrušení povinného ručení doložte pojišťovně kupní smlouvu
K výpovědi povinného ručení musíte pojišťovně doložit důvod. K tomu vám poslouží kopie kupní smlouvy. Pojišťovna ukončí povinné ručení k datu podpisu smlouvy. Nezapomeňte také uvést své číslo účtu, kam vám vrátí pojistné za nevyčerpanou dobu pojištění.
Jak vybrat nové povinné ručení
Při výběru nového povinného ručení se zaměřte na tyto klíčové faktory.
Cena: Nejlevnější neznamená nejlepší. Zajímejte se o to, co za danou cenu dostanete. Jaká je výše pojistných limitů? Jsou v ceně nějaká připojištění? Jaké má pojišťovna recenze?
Rozsah krytí: Zvolte si dostatečné limity pojistného plnění. Minimální zákonný limit je 50/50 mil. Kč, ale některé pojišťovny nabízí i 200/200 mil. Kč.
Asistenční služby: Porovnejte si rozsah a podmínky asistenčních služeb. Kvalitní asistence vás zachrání v případě poruchy nebo nehody i tisíce kilometrů od domova.
Připojištění: Zvažte, jestli se vám hodí některá připojištění, například připojištění skel nebo rovnou havarijní pojištění.
Za nepojištěné vozidlo hrozí sankce
Osoba, která vlastní nepojištěné vozidlo, porušuje zákon, a vystavuje se riziku pokuty. Nové povinné ručení při koupi ojetého vozu si proto sjednejte včas. Platnost pojištění registrovaných vozidel kontroluje Česká kancelář pojistitelů (ČKP), která má právo vymáhat tzv. příspěvek do garančního fondu.
auto do 1 000 cm3 | 30 Kč |
auto nad 1 000 cm3 a do 1 350 cm3 | 35 Kč |
auto nad 1 350 cm3 a do 1 850 cm3 | 47 Kč |
auto nad 1 850 cm3 a do 2 500 cm3 | 65 Kč |
auto nad 2 500 cm3 | 93 Kč |
Výše příspěvku se vypočítá vynásobením počtu dní a denní sazby. Pro motocykly a další druhy vozidel platí jiná výše sazeb. Sazby příspěvku stanovuje od 1. 4. 2024 vyhláška Ministerstva financí č. 69/2024 Sb.