epojisteni logo
autonehoda-rozcileny-muz-ukazuje-ulomeny-kus-auta-zene

Jak nejlépe pojistit firemní vozidla

6. 8. 2024
|
Délka čtení: 5 min.

Máte ve firmě několik vozidel? Na jejich pojištění výrazně ušetříte, když si sjednáte flotilové pojištění. Jak přesně funguje a co ovlivňuje jeho cenu?

Běžné pojištění aut vs. flotila

U pojištění firemních vozidel máte dvě možnosti – pojistit každý vůz zvlášť, nebo pojistit najednou celý vozový park pomocí flotilového pojištění. Pokud máte několik firemních aut, jednoznačně se vyplatí pojištění flotily. To může zahrnovat jak zákonné povinné ručení pro firemní vozidla, tak havarijní pojištění, a to za daleko výhodnějších podmínek, než kdyby se každé auto pojišťovalo zvlášť.

Za flotilu se obvykle považují tři a více vozidel, které jsou ve vlastnictví jednoho majitele či jedné firmy. Každá pojišťovna si ale stanovuje podmínky individuálně – například Direct pojišťovna považuje za flotilu alespoň 5 vozidel nebo 1 tahač.

Flotilové pojištění má pro firmu celou řadu výhod. S pojišťovnou si sjednáte jen jednu smlouvu, kde jsou zahrnuta všechna firemní vozidla. To vám ušetří administrativní zátěž, protože nemusíte hlídat platby pojištění za jednotlivé vozy. Další výhodou je výrazně nižší cena pojištění. Čím více vozidel flotila zahrnuje, tím lepší podmínky získáte. Díky flotilovému pojištění tak šetříte čas i peníze.

Flotilové pojištění se hodí pro:

  • majitele dopravních firem,

  • firmy a živnostníky vlastnící více vozů,

  • rodiny, kde jeden člen provozuje několik vozidel.


Máte jen jedno nebo dvě firemní auta? Spočítejte si pojištění online

S pár auty sice na pojištění flotilové pojištění nedosáhnete, ale i tak můžete na pojištění firemních vozidel ušetřit. Srovnejte si ceny s naší online kalkulačkou a hned uvidíte, která pojišťovna vám dá nejlepší nabídku.

Jak funguje flotilové pojištění

V rámci flotilového pojištění uzavřete s pojišťovnou jednu smlouvu, která zahrnuje všechna firemní vozidla. Samozřejmě v průběhu času se může vozový park měnit kvůli prodeji nebo nákupu nových vozidel, ale to vyřešíte snadno a rychle. Při nákupu nového vozidla stačí do pojišťovny poslat vyplněnou přihlášku a pojišťovna zařídí zbytek. Stejný proces probíhá i při prodeji vozidla – v takovém případě zašlete odhlášku.

Další rozdíl spočívá ve fakturaci pojištění. Zatímco „obyčejný“ pojistník platí pojištění jednorázově na celý rok, v případě flotil probíhá fakturace dle dohody měsíčně, čtvrtletně, pololetně i ročně. Četnost fakturace závisí na velikosti flotily a četnosti změn. Pokud se vozový park mění častěji, je lepší častější fakturace.

Pojišťovna vám přiřadí vlastního manažera, s nímž řešíte jakékoliv požadavky a problémy týkající se pojištění flotil včetně pojistných událostí. Velmi často také platí, že požadavky flotil pojišťovny vyřizují přednostně.

Víte že?

Flotilové pojištění neznamená stejné pojištění pro všechna vozidla

U flotilového pojištění máte sice jednu smlouvu, ale u každého vozidla si můžete zvolit individuální rozsah pojištění. V jedné smlouvě můžete pojistit osobní i užitkové automobily, nákladní vozidla, tahače, návěsy a přívěsy nebo pracovní stroje.

Co ovlivňuje cenu flotilového pojištění

Při kalkulaci ceny pojištění firemních vozidel jsou nejdůležitější následující kritéria:

  • velikost flotily – čím větší vozový park pojistíte, tím nižší cenu získáte,

  • složení flotily – cenu zvyšují dražší a rizikovější auta a stroje,

  • předmět podnikání a jeho rizikovost ve spojení s provozem vozidel – přirážku platí např. taxislužby, autopůjčovny, carsharingy, vozidla k přepravě nebezpečného nákladu (ADR),

  • škodní průběh – čím více škod způsobíte v rámci flotily, tím dražší pojištění zaplatíte.

Získejte kalkulaci na svůj vozový park

Nemusíte poptávat několik pojišťoven, abyste zjistili, kdo vám nabídne nejvýhodnější pojištění firemních vozidel. Kontaktujte raději naše pojišťovací specialisty, kteří vám porovnají dostupná flotilová pojištění na českém trhu.

Havarijní pojištění chrání firemní vozový park

Součástí flotilového pojištění vozidel může být nejen povinné ručení pro firmy, ale také havarijní pojištění. Díky němu ochráníte svá vozidla v případě, že vaši zaměstnanci zaviní dopravní nehodu a poškodí firemní auto. Zaměstnanec musí firmě nahradit škodu za zaviněnou nehodu, ale pouze do limitu daného zákonem, tj. 4,5násobek průměrného měsíčního výdělku.

Příklad výpočtu náhrady škody za nabourané firemní vozidlo

Výše škody na vozidlePrůměrný měsíční výdělek zaměstnanceKolik zaplatí zaměstnanec

Nabouraný nárazník

20 000 Kč

35 000 Kč

20 000 Kč

Totálka

700 000 Kč

35 000 Kč

157 500 Kč

Pokud zaměstnanec používá firemní auto k soukromým účelům, není výše škody limitována. Abyste se vyhnuli potížím s vymáháním škody na zaměstnanci, je velmi důležité sjednat si havarijní pojištění.

Havarijní pojištění pomůže nejen se zaplacením škod na vlastních vozidlech. Může krýt také rizika vandalismu, odcizení, poškození živly či zvířetem. Navíc si k němu můžete sjednat užitečná připojištění – skel, zavazadel nebo zapůjčení náhradního vozidla.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?