bmw-auto

Povinné ručení pro elektromobily: Jak se liší od pojištění aut s klasickým pohonem?

13. 2. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Při koupi auta hrají stále větší roli nové parametry - možnost úspory i ohled na životní prostředí. To jsou dva hlavní důvody, proč zájem o elektromobily každým rokem vzrůstá. Provoz elektromobilu totiž vychází o dost levněji. A jak je to tedy s cenou  povinného ručení  pro elektromobily? 

Zájem o koupi elektromobilů roste na celém světě 

Počet provozovaných elektromobilů v roce 2020 vzrostl téměř dvojnásobně, zatímco prodeje aut jezdících na benzín, naftu, LPG či CNG počty dokonce mírně klesly. Na celém světě už jezdí více než 7 milionů elektromobilů. Ve prospěch vozidel na elektrický či kombinovaný hybridní pohon hovoří zejména úsporný a ekologický provoz, který je více ohleduplný vůči životnímu prostředí. 

Počty prodaných elektromobilů narůstají společně s vývojem technologie, jejichž úkolem je zvýšení rychlosti nabíjení a prodlužování dojezdové vzdálenosti na jedno nabití. Na vyšším prodeji elektromobilů má zásadní podíl také nabídka zajímavých dotací od EU určených pro firmy v rámci Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. 

Elektromobily lákají především na levnější provoz 

Elektromobily mají také celou řadu dalších výhod, alespoň nyní v jejich začátcích. Majitelé například nemusí platit silniční daň, poplatky za parkování v zónách a dokonce nemusí platit ani poplatek za dálniční známku. Majitel elektromobilů si však musí požádat o registrační značku EL nebo vůz nahlásit na Státním fondu dopravní infrastruktury. 

Registrační značka EL je určena pouze pro elektromobily, vodíková auta a hybridy, jejichž hodnota emisí CO2 nepřesahuje 50 g/km. Vydání SPZ probíhá na základě žádosti majitele a je zdarma. V Praze pak stačí takovou SPZ nahlásit, uhradit poplatek ve výši 100 Kč a po celý rok nemusí majitel řešit parkování v zónách.

Jak pojišťovny stanoví cenu pojištění pro elektromobily? 

Dosud bylo povinné ručení pro elektromobily  levnější a to jednoduše proto, že pojišťovny neměly vytvořené kategorie určené právě pro elektromobily. To se pomalu mění. Do sazeb elektromobilů se začínají promítat nové parametry, které s provozem elektromobilů postupně vyvstávají. 

Při stanovení  pojistného se pojišťovny drží tradičních vstupních parametrů, mezi které patří výkon (v tomto případě výkon elektromotoru), hmotnost, značka, cena, rok výroby, počet najetých kilometrů automobilu, ale také trvalé bydliště a věk klienta či jeho historie pojistných událostí.  


Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.



"Rozhodujícím ekvivalentem při stanovení ceny pojistného je výkon elektromotoru s vazbou na celkovou hmotnost vozidla," vysvětluje Renata Čapková tisková mluvčí České podnikatelské pojišťovny.  

Elektromobil - dobíjecí stanice

Je provoz elektromobilu rizikovější? 

Další problém představují odlišná rizika spojená s provozem elektromobilu. Zatím se řeší otázka vyšších škod kvůli složitějším technologiím, a tím pádem i vyšší náklady na opravy. V potaz berou také tichý provoz, který může představovat zvýšené riziko pro chodce. Pojišťovnám zatím chybí dostatečné množství dat, aby odhadovaná rizika mohli analyzovat. Pojistných události způsobených elektromobily je dosud velmi málo.  

"Někteří výrobci uvádějí nutnost kompletní výměny baterie při jejím sebemenším poškození nebo v případě jakéhokoliv poškození hlavního kabelového svazku. U totálních škod se setkáváme s problematickým stanovováním obvyklé ceny vozidla před pojistnou událostí, která je významně ovlivněna aktuální životností baterie," podotýká Jan Marek z pojišťovny Generali. 

Roli jistě sehrají i asistenční služby, které bylo třeba přizpůsobit potřebám elektromobilů a doplnit je o specifické asistenční služby  (např. odtah k nabíjecí stanici nebo nastartování při vybitém akumulátoru), nebo vyřešit otázku autorizovaných servisů, kterých v ČR není příliš mnoho. Například Tesla má pouze jeden v Praze. Ideálním doplněním povinného ručení je sjednat si havarijní pojištění, které chrání vaše vozidlo.

Kdy se ceny povinného ručení pro elektromobily ustálí? 

Ustálení cenové hladiny povinného ručení pro elektromobily je otázkou několika příštích let. Na tom, zda si majitelé elektromobilů za  povinné ručení  připlatí nebo naopak ušetří, budou mít vliv čísla vycházející z pojistných událostí, které poukáží na vyšší nebo nižší rizikovost elektromobilů. To vše teprve ukáže čas. 

 

Podle odborníků je možné do budoucna očekávat rozdílné postupy při stanovování ceny povinného ručení elektromobilů. Zpočátku se budou odvíjet od průzkumu ceny oprav a náhradních dílů, později hlavně od zkušeností s likvidacemi pojistných událostí.



Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.