epojisteni logo
autonehoda-rozcileny-muz-ukazuje-ulomeny-kus-auta-zene

Povinné ručení: Bonus versus malus

18. 1. 2018
|
Délka čtení: 8 min.

Povinné ručení: Bonus versus malus

Bonus neboli odměna za bezeškodní průběh pojištění je u povinného ručení známou věcí. Řidiči, kteří jezdí bezpečně, mohou obdržet až 60% slevu na pojistném. Taková sleva není při dnešních cenách povinného ručení nijak zanedbatelná. Jak se chovají pojišťovny k řidičům, kteří naopak nehody způsobují častěji, než je zdrávo?

Na silnici můžete potkat různé typy řidičů. Většina řidičů naštěstí jezdí bezpečně a dodržuje dopravní předpisy. Bohužel se však najdou i tací, kteří si s bezpečnou jízdou hlavu příliš nelámou. Není divu, že na svém kontu mají hned několik zaviněných nehod. Pojišťovny to nevidí rády, a proto se řidiče snaží motivovat nejen udělováním bonusů, ale také malusů.

Za bezpečnou jízdu nižší pojistné a naopak

Rozdíl mezi bonusem a malusem je velmi jednoduchý. Řidiči, kteří nezpůsobí žádnou nehodu, získají slevu na pojistném. Ta se obvykle pohybuje kolem 5 - 10 % za jedno pojistné  období (12 měsíců). Jezdí-li řidič bez nehody 5 let a více, může na povinném ručení ušetřit 50 až 60 %.

Pokud však způsobíte nehodu, pojišťovna vás “odmění” buď snížením bonusových měsíců nebo zvýšením pojistného, pokud žádný bonus nemáte. Za každou nehodu můžete přijít o 24 až 36 měsíců. Dostane-li se počet měsíců do záporných hodnot, pojišťovny pojistné navýší o přirážku - malus. Čím více nehod zaviníte, tím vyšší malus získáte.

Co je to rozhodná doba? Tímto termínem se označuje počet bonusových měsíců pokrácených na základě počtu zaviněných nehod. Pokud budete jezdit 5 let bez nehody, máte nárok na nejvyšší bonus. Způsobíte-li však pouze jednu nehodu, přijdete až o 36 měsíců bonusů.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Změnou pojišťovny se nic neřeší

Stejně jako je možné přenášet bonus z pojišťovny do pojišťovny, se pojišťovny dozví i o vaší “bezúhonnosti” za volantem. Měnit pojišťovnu v naději, že malus zmizí v zapomnění, je zbytečné. Od počátku roku 2000 pojišťovny každý měsíc posílají do České kanceláře pojistitelů (ČKP) informace o vozidlech, které způsobili nehodu.

Oslovená pojišťovna si vás v této databázi snadno prověří a malusu prostě neutečete. Samozřejmě můžete u konkurenční pojišťovny dostat výhodnější podmínky  a nižší cenu, ale s výraznou slevou nepočítejte, spíš naopak.

Jak se počítá bonus případně malus? Uveďme si názorný příklad. Pan Petr za posledních 96 měsíců zavinil 2 dopravní nehody. Pojišťovna si jej ověřila v databázi a po potvrzení mu odečetla 2x 24 měsíců. Jelikož Petrovi zůstaly ještě bonusové měsíce, zůstal mu nárok na bonus za 48 měsíců. Pokud by však zavinil 5 nehod, pojišťovna by mu odečetla 120 měsíců. Nejenže by Petrovi nezbyly žádné bonusové měsíce, ale ještě by se dostal do mínusu a za povinné ručení  by rázem zaplatil o pár set korun navíc.

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Veronika ČermákováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?