Povinné ručení: Bonus versus malus
Bonus neboli odměna za bezeškodní průběh pojištění je u povinného ručení známou věcí. Řidiči, kteří jezdí bezpečně, mohou obdržet až 60% slevu na pojistném. Taková sleva není při dnešních cenách povinného ručení nijak zanedbatelná. Jak se chovají pojišťovny k řidičům, kteří naopak nehody způsobují častěji, než je zdrávo?
Na silnici můžete potkat různé typy řidičů. Většina řidičů naštěstí jezdí bezpečně a dodržuje dopravní předpisy. Bohužel se však najdou i tací, kteří si s bezpečnou jízdou hlavu příliš nelámou. Není divu, že na svém kontu mají hned několik zaviněných nehod. Pojišťovny to nevidí rády, a proto se řidiče snaží motivovat nejen udělováním bonusů, ale také malusů.
Za bezpečnou jízdu nižší pojistné a naopak
Rozdíl mezi bonusem a malusem je velmi jednoduchý. Řidiči, kteří nezpůsobí žádnou nehodu, získají slevu na pojistném. Ta se obvykle pohybuje kolem 5 - 10 % za jedno pojistné období (12 měsíců). Jezdí-li řidič bez nehody 5 let a více, může na povinném ručení ušetřit 50 až 60 %.
Pokud však způsobíte nehodu, pojišťovna vás “odmění” buď snížením bonusových měsíců nebo zvýšením pojistného, pokud žádný bonus nemáte. Za každou nehodu můžete přijít o 24 až 36 měsíců. Dostane-li se počet měsíců do záporných hodnot, pojišťovny pojistné navýší o přirážku - malus. Čím více nehod zaviníte, tím vyšší malus získáte.
Co je to rozhodná doba? Tímto termínem se označuje počet bonusových měsíců pokrácených na základě počtu zaviněných nehod. Pokud budete jezdit 5 let bez nehody, máte nárok na nejvyšší bonus. Způsobíte-li však pouze jednu nehodu, přijdete až o 36 měsíců bonusů.
Změnou pojišťovny se nic neřeší
Stejně jako je možné přenášet bonus z pojišťovny do pojišťovny, se pojišťovny dozví i o vaší “bezúhonnosti” za volantem. Měnit pojišťovnu v naději, že malus zmizí v zapomnění, je zbytečné. Od počátku roku 2000 pojišťovny každý měsíc posílají do České kanceláře pojistitelů (ČKP) informace o vozidlech, které způsobili nehodu.
Oslovená pojišťovna si vás v této databázi snadno prověří a malusu prostě neutečete. Samozřejmě můžete u konkurenční pojišťovny dostat výhodnější podmínky a nižší cenu, ale s výraznou slevou nepočítejte, spíš naopak.
Jak se počítá bonus případně malus? Uveďme si názorný příklad. Pan Petr za posledních 96 měsíců zavinil 2 dopravní nehody. Pojišťovna si jej ověřila v databázi a po potvrzení mu odečetla 2x 24 měsíců. Jelikož Petrovi zůstaly ještě bonusové měsíce, zůstal mu nárok na bonus za 48 měsíců. Pokud by však zavinil 5 nehod, pojišťovna by mu odečetla 120 měsíců. Nejenže by Petrovi nezbyly žádné bonusové měsíce, ale ještě by se dostal do mínusu a za povinné ručení by rázem zaplatil o pár set korun navíc.