epojisteni logo
blg-srt-happy

Povinná výbava a dalších 10 věcí, které se hodí mít v autě

6. 7. 2018
|
Délka čtení: 8 min.

Povinná výbava a dalších 10 věcí, které se hodí mít v autě

Povinná výbava je povinná, a kdo ji nemá, vystavuje se riziku finanční pokuty. Kromě nezbytné výbavy popsané v zákoně č. 341/2002 Sb. se hodí mít po ruce ještě pár dalších věcí, které vám pomohou vybruslit z každé krizové situace.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.



Aktuální seznam povinné výbavy platný od 1. ledna 2018 najdete najdete v zákoně č. 341/2002 Sb. Otázkou je, zda by seznam věcí neměl být po letech upraven. Vždyť ve světě diodových a laserových světel jsme stále nuceni vozit náhradní žárovky. Nemluvě o tom, že spoustu triviálních závad na novém autě už stejně nejsme schopni svépomocí opravit. Stále tak musíme vozit věci, se kterými si většina řidičů a řidiček stejně neví rady. Zákon je ale zákon, a kdo nechce riskovat pokutu, povinnou výbavu ve svém autě vozit musí.

Povinná výbava pro rok 2018

Povinná výbava se už dlouhé roky nedočkala žádných velkých změn, a tak byste ve svém autě za každých okolností měli mít následující položky:

Náhradní elektrické  pojistky

Konkrétně byste sebou měli vozit pojistky od každého použitého druhu. Obvykle stačí na benzínce zakoupit univerzální sadu. Pravdou ale, je že většina řidičů ani netuší, kde ve svém autě mají pojistnou skříň, natož aby si sami pojistky kontrolovali a měnili.

Náhradní žárovky

Opět by mělo jít o žárovky od každého druhu sloužícího k vnějšímu osvětlení a světelné signalizaci včetně nářadí potřebného k výměně. U dnešních aut je ale často velký problém vyměnit si žárovku bez pomoci servisu, u laserových a diodových světel to ani nelze.

Příruční zvedák (tzv. hever)

Parametry zvedáku musí odpovídat zákonu, který říká, že jeho nosnost se musí rovnat největší technicky přípustné hmotnosti na nápravu nejvíce zatížené nápravy vozidla nebo jízdní soupravy nebo rovnající se hmotnosti zvedané části vozidla z největší technicky přípustné hmotnosti vozidla při zvedání této části způsobem stanoveným výrobcem pro použití zvedáku. Trochu složité, že?

Náhradní kolo a klíč na matice kol vozidla

Náhradní ráfek včetně pneumatiky musí být v autě umístěn v pevném držáku. Výjimkou jsou vozidla vybavená koly zvláštní konstrukce, která umožňuje nouzové dojetí.

Autolékárnička

Nejlépe uděláte, pokud kompletně vybavenou lékárničku zakoupíte na benzínce. Pokud cokoliv z ní použijete, musíte to okamžitě doplnit. Někteří řidiči raději koupí novou. Samozřejmě nesmí být prošlá, takže jednou za čas zkontrolujte její expiraci.

Výstražný trojúhelník a reflexní vesta

Pokud v případě nouze, poruchy či nehody zastavíte na místě, které k tomu není určeno, musíte mít na sobě oblečenou reflexní barvu a na místo nehody upozornit pomocí výstražného trojúhelníku.

10 věcí, které se hodí mít v autě pro každou situaci

Kromě povinné výbavy, o jejíž užitečnosti bychom v některých případech mohli diskutovat, je vhodné mít v autě pár praktických věcí nad její rámec. Některé z nich s největší pravděpodobností využijete častěji než povinnou výbavu. Které to jsou?

Startovací kabely - samozřejmě platí pouze v případě, že u vašeho auta jdou použít

Tažné lano - užitečný doplněk, který vás vytáhne z bryndy

Deštník (pláštěnka) - vzpomenete si na něj, až budete promoklí přebíhat od auta nebo měnit kola

Čelovka - až vás v noci zastihne nečekaný problém, nebude existovat jiná věc, kterou byste viděli raději

Destilovaná voda - když vám na cestách dojde chladící kapalina, jednoduše si ji namícháte

Reflexní vesta pro celou posádku - je to prostě bezpečnější

Pracovní rukavice - při výměně kol v terénu si těžko po špinavé práci umyjete ruce mýdlem

Základní nářadí - šroubovák, klíče a kleště příliš místa nezaberou a občas se hodí

Řezač pásů - není to věc, kterou byste chtěli použít, ale když se pásy zaseknou, budete za něj rádi

Záznam o dopravní nehodě - v případě problému budete mít jistotu, že jste nezapomněli vyplnit nic důležitého

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.