epojisteni logo
odtah-nabouraneho-auta

Jak vysoké jsou pokuty za neplacení povinného ručení?

12. 12. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

S vlastnictvím osobního automobilu souvisí neodmyslitelně řada výhod. Zapomenout však nesmíme ani na povinnosti, z nichž jedna majiteli vozu ukládá pravidelné placení povinného ručení. Jak vysoké pokuty vám hrozí v případě neplacení povinného ručení a jak řešit situaci, kdy jste na úhradu pojistky jednoduše zapomněli?

Povinnost placení pojistky vyplývá ze zákona

Každý majitel motorového vozidla musí za toto vozidlo platit povinné ručení. Stanovuje to ostatně zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a to bez ohledu na to, zda se zmíněným vozidlem jezdí, či nikoli. I přes tuto zákonnou povinnost se ale na silnicích stále objevují řidiči, kteří si pojistku neplatí. Ti riskují nejen vysokou pokutu, ale také úhradu případné škody z vlastní kapsy.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

I při placení povinného ručení existují výjimky

Povinné ručení je potřeba platit od chvíle, kdy je majitel vozu zaveden do registru vozidel. Zákon 168/1999 nicméně stanovuje určité výjimky, kdy je majitel od placení pojistky zcela osvobozen. Jedná se zejména o situace, kdy jde o:

  • řidiče z ciziny s platnou zelenou kartou, kterou vydal jeho domovský stát,

  • složku integrovaného záchranného systému, která nemusí platit pojistku u všech vozidel neužívaných k podnikání (např. profesionální i dobrovolní hasiči),

  • vozidla Bezpečnostní informační služby, vozidla útvarů Policie České republiky, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Ministerstva obrany, vozidla provozovaná Vojenským zpravodajstvím, Ministerstva vnitra (Úřad pro zahraniční styky) apod.

Náš tip

Mohlo by vás zajímat:

I přesto, že výše zmíněná vozidla povinné ručení platit nemusí, v případě nehody se jich úhrada škody týká v plné výši! U zahraničních vozidel škodu hradí zahraniční pojišťovna, u ostatních pak státní správa.

Jak vysoké pokuty hrozí za nezaplacené povinné ručení?

Někteří řidiči se mylně domnívají, že neplacením povinného ručení ušetří. Nějakou dobu jim tato nezodpovědnost sice může procházet, jakmile se ale majitel nepojištěného auta stane účastníkem dopravní nehody, padne na něj  plná úhrada škody. A to nejen na majetku, ale zejména na zdraví, případně životě, kde se částky pohybují v astronomických výšinách. Kromě toho majiteli nepojištěného vozidla hrozí pokuta, která se pohybuje v řádech 5 až 40 tisíc.

Pokuta není ani zdaleka všechno

Od roku 2018 jsou navíc majitelé nepojištěného vozidla sankciováni též prostřednictvím povinného příspěvku nepojištěných řidičů do garančního fondu, který spravuje Česká kancelář pojistitelů. Pokud tedy nepojištěným vozidlem způsobíte nehodu, musíte uhradit nejen pokutu, škodu na zdraví a majetku (případně ušlý zisk), ale též sankci za každý den, kdy automobil nebyl pojištěn

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Zapomněl jsem zaplatit povinné ručení! Co teď?

Pokud se z nějakého důvodu s úhradou sjednaného povinného ručení opozdíte, nepanikařte. V případě, že na úhradu splátky zapomenete, přijde vám upomínka. Jestliže na ni ihned zareagujete a platbu uhradíte, nevznikne vám žádný problém. Smlouva bude platná v souladu s podepsaným termínem, a tedy budete mít i nadále platné povinné ručení. Další upomínky však již mohou být zpoplatněny dle sazebníku pojišťovny.

Jak jsou vysoké pokuty za nezaplacené povinné ručení? - Muž se ženou v autě

Jak minimalizovat riziko pokuty za neplacení povinného ručení?

  1. Hlídejte si data na pojistné smlouvě a plaťte pojištění včas.

  2. Pokud přecházíte k jiné pojišťovně, pamatujte, že nová smlouva musí plynule navazovat na tu předchozí.

  3. Odstavením nepoužívaného vozidla se povinnosti platit pojistku nezbavíte. Abyste nemuseli platit pojištění, musíte odevzdat registrační značky nepoužívaného vozidla do depozitu na registru vozidel.

  4. Zelenou kartu vozte vždy u sebe. V případě, že ji u sebe mít nebudete, policista vám může při kontrole udělit pokutu až do výše 3000 korun.

  5. Na případné upomínky pojišťovny reagujte bez odkladu.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Jak vybrat to nejvýhodnější povinné ručení?

Mějte na paměti, že placení povinného ručení je vždy výhodnější, než zbytečný risk na cestách a následná úhrada škody, pokut a sankcí v případě dopravní nehody. Pokud zatím vozidlo pojištěné nemáte, nebo hledáte výhodnější nabídku, využijte našeho praktického online srovnávače, který za vás jednoduše porovná aktuální nabídky dle vašich preferencí. Při výběru vhodného produktu také nesázejte pouze na cenu, ale zejména na rozsah  pojistné  ochrany, výši pojistného krytí, limity a zejména výluky z pojistného plnění.


Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • 05. září 2024|Jana Březinová
    Kdy vám může policie zabavit řidičský průkaz okamžitě

    Každý řidič by měl znát nejen pravidla silničního provozu, ale i možné důsledky jejich porušení. Jedním z nejzávažnějších trestů je okamžité zabavení řidičského průkazu. Podívejte se na situace, kdy k němu může dojít a jak následně postupovat.

  • 21. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se havarijní pojištění u ojetého vozidla?

    V ČR má havarijní pojištění zhruba třetina řidičů, a to hlavně na nová vozidla. Ostatním se zdá pojištění zbytečně drahé, nebo si myslí, že ho pojišťovny na ojetiny ani nenabízí. To ale není tak docela pravda. Kdy o havarijním pojištění na ojeté auto uvažovat?