zpozdeny-let

Pojištění zkažené dovolené? - 2. díl

9. 12. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

V minulém článku  jsme si přiblížili, jak se zákon staví k možnosti získat odškodnění za zkaženou dovolenou. Nyní se zaměříme na to, jak o odškodnění požádat, na koho se obrátit a kdy to nejspíše nebude mít moc smysl.

Jak vysoké odškodnění žádat?

Občanský zákoník se bohužel nezmiňuje o tom, jak vysoké odškodnění je za ztrátu radosti z dovolené adekvátní. 

Záleží proto na pořadateli zájezdu, jaké odškodnění vám nabídne. A pokud se nedohodnete, tak pak záleží na tom, jak rozhodne soud. 

Určitým vodítkem může být tzv. Frankfurtská tabulka, která se využívá při odškodňování například v Německu. U nás ale není právně závazná, a tak se jí cestovní kanceláře řídit nemusí.

Frankfurtskou tabulku naleznete například na webu Evropského spotřebitelského centra pro ČR 

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Uplatnit můžete i reklamaci

Jak jsme si už uvedli, pokud pořadatel zájezdu nesplnil sjednané služby, nebo svoje povinnosti porušil do takové míry, že došlo ke zmaření účelu dovolené, máte právo na odškodnění za ztrátu radosti z dovolené.

Kromě toho ale můžete uplatnit i reklamaci týkající se samotných vad zájezdu. To jsou totiž dvě rozdílné věci.

Na dovolené u moře může dojít k nějaké vadě, například k nefunkční klimatizaci či nedostatečnému občerstvení, ačkoli bylo avizováno, a zároveň tím ale nemusí dojít k narušení vaší radosti z dovolené. V takovém případě reklamujete vady a žádáte odškodnění za tyto nedostatky.

V již zmíněném případu se zábradlím byste pak reklamovali jednak nedostatky hotelu a jednak i ztrátu radosti z dovolené, jelikož v důsledku neustálého stresu nebylo možné splnit účel dovolené, tedy odpočinek.

Kdy nárok nemáte?

Jsou bohužel situace, kdy mohlo dojít ke ztrátě radosti z dovolené, ale podle českého práva na odškodnění újmy za zkaženou dovolenou nárok mít nebudete. Již zmíněná důvodová zpráva totiž uvádí, že: “Právo na náhradu za narušení dovolené vznikne ovšem jen v případě, že účelem zájezdu je skutečně dovolená a odpočinek cestujícího. Nikoli tedy v případech, kdy účelem zájezdu není rekreace, ale školení nebo účast na konferenci apod. V těchto případech nepřichází narušení dovolené v úvahu, a tudíž ani náhrada za její ztrátu.”

Stejně tak obecně platí, že nemáte právo reklamovat například příliš hlasité hosty z vedlejšího pokoje, nevyhovující vstup do moře, apod. Pořadatel zájezdu se totiž může odpovědnosti vás odškodnit zbavit v případě, že:

  • zasáhla vyšší moc, což znamená, že pořadatel nemohl nijak ovlivnit nastalou situaci (například špatné počasí),

  • došlo k vaší újmě v důsledku vaší činnosti,

  • došlo k vaší újmě v důsledku činnosti třetí osoby (právě například hlučných hostů).

Naopak nárok na odškodnění máte, když dojde k narušení dovolené v důsledku porušení povinností místní agentury, kterou si najala vaše cestovní kancelář. Sama Česká advokátní komora na svém webu uvádí, že “Nejvyšší soud potvrdil, že odpovědnost pořádající cestovní kanceláře je dána i tehdy, když samotný výlet zajišťuje místní agentura.”

A dále pak, že: “Podobné pravidlo platí i pro situaci, když turisty zpět domů převáží soukromý dopravce, kterého si najímá cestovní kancelář. Ta nesla odpovědnost i v tragické kauze, kde autobus cestou zpět havaroval a došlo k úmrtí několika cestujících. Soud jednoznačně dovodil odpovědnost cestovní kanceláře za nezajištění bezpečného návratu účastníků zájezdu domů.”

Pokažená dovolená, nedstatky hotelu

A když cestujete na vlastní pěst?

Pokud cestujete na vlastní pěst, nic z výše uvedeného se vás bohužel netýká. Nefiguruje tam totiž řádný pořadatel zájezdu, vše si organizujete vy sami. 

Jiné by to bylo v případě, kdybyste si v rámci své sólo cesty zaplatili i zájezd. Pokud by během zaplaceného zájezdu došlo k nedodržení podmínek a vám by to zkazilo radost z dovolené, mohli byste žádat nemajetkovou újmu. Ovšem pouze pokud by ke ztrátě radosti z dovolené vedlo nedodržení podmínek ze strany pořadatele. A musely by dané služby splňovat definici zájezdu. 

Novela občanského zákoníku v ale zasáhla i do samotné definice zájezdu. Od roku 2018 se za zájezd počítá kombinace alespoň dvou typů cestovních služeb pro účely téže cesty nebo pobytu. 

To znamená, že zájezd může být půjčení auta, prohlídka s průvodcem, okružní plavba, potápění apod. společně se zakoupeným pobytem, pokud je vše provedeno přes jednu společnost. Pokud by pak například ubytování nevyhovovalo tomu, co bylo ujednáno, nebo jste se na okružní plavbě otrávili poskytovaným jídlem, můžete žádat i kompenzaci a za nemajetkovou újmu.

Pokud jste si ale samostatně zakoupili letenku, ubytování, půjčení auta a další služby, tedy vše si zařizujete sami a jednotlivě, pak nejedete na zájezd, ale organizujete si vlastní dovolenou. 

V takovém případě totiž můžete reklamovat jen jednotlivé služby, ale ne ztrátu radosti z dovolené. A každý poskytovatel má navíc své specifické podmínky  pro storno, reklamaci apod. Nevztahuje se na vás tak komplexní ochrana, jako kdybyste cestovali s cestovní kanceláří. A pokud neovládáte dobře cizí jazyk, je možné, že se vám kompenzace nepodaří dosáhnout.

Každá varianta má svá pro a proti, cestování s cestovní kanceláří i bez ní má své kouzlo. Záleží jen na tom, co preferujete a jaká rizika jste ochotni na sebe vzít.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Sdílet článek

Související články

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    17. ledna 2025|Jana Březinová
    Zásah horské služby: Kolik stojí a jak se chránit cestovním pojištěním

    Hory dokážou být nevyzpytatelné a o úrazy v nich není nouze. Co obnáší zásah horské služby v ČR a v zahraničí? Jaké náklady můžete očekávat a proč je cestovní pojištění nezbytností? Dozvíte se, co si ohlídat, aby vás záchrana v horách finančně nezruinovala.

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.