blg-srt-happy

Pohodové cestování (nejen) do zahraničí s miminkem

4. 1. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Pohodové cestování (nejen) do zahraničí s miminkem

Miminka nejsou z cukru. Přesto bývají čerství rodiče ohledně cestování s malými miminky někdy až přehnaně opatrní. Většina se zuby nehty drží tvrzení, že cestování je vhodné nejdříve od tří měsíců. Na maminky, které se na cesty vydávají s novorozenci, se dívají skrze prsty. K tomu ale neexistuje důvod.

Pokud jste před porodem byli s partnerem hodně akční a každou volnou chvilku jste vyráželi na výlety, není důvod se v tomto směru omezovat ani po narození dítěte. Stačí se dobře připravit. Hlavní je mít při sobě potřebné lahvičky, mléko, konvici na převaření vody a dostatek převařené vody sebou. Samozřejmě záleží na tom, jak se maminka cítí. Odvážné maminky si ale cestování s miminkem nemůžou vynachválit, a to i do zahraničí.

Ideální je pohodlné cestování autem

Nejlépe se s malým miminkem cestuje v autě. Do auta zabalíte vše potřebné a můžete si dát pauzu téměř kdykoliv a kdekoliv. Samozřejmě je vhodné cílovou destinace a zejména délku cesty přizpůsobit malému miminku. Novorozeně však většinu cestu prospí. Jediné, co lékaři rodičům nedoporučují, je návštěva zemí v největších vedrech. Vysoké teploty miminkům příliš nesvědčí. Chcete-li do tepla, jeďte raději v období, kdy je příjemnější klima.

Ani cestování letadlem ale nemusí být problém. Je to ale méně pohodlné a je třeba se připravit na řadu situací. Do letadla například nelze vzít kočárek. Miminko také nemá nárok na vlastní sedačku a při startu a přistání musí být připoutané k jednomu z rodičů. U letecké společnosti lze domluvit přepravní kolébku, která vám cestování letadlem usnadní. Letušky bývají vůči maminkám s miminky vstřícné a je-li to možné, usadí vás vedle volné sedačky.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Nezapomínejte na cestování doklady

Zapomínat byste neměli také na správné cestovní doklady. Nejen dospělí člověk totiž potřebuje občanský průkaz či cestovní pas. Také dítě, ať už je mu pár týdnů nebo několik let, potřebuje osobní cestovní doklady.

V rámci Evropské unie dítěti stačí občanský průkaz. Mimo EU už bude dítě potřebovat cestovní pas. Oba doklady vám vystaví na obecním úřadě s rozšířenou působnosti v jakémkoliv věku dítěte. Maximální platnost dětského občanského průkazu je 5 let. To však neplatí v období, kdy se vzhled dítěte mění doslova týden po týdnu. U opravdu malých miminek je třeba občanský průkaz vyměnit každých pár měsíců.

Nejedná se o žádné složité administrativní kolečko. Na úřad je třeba vzít pouze rodný list a dítě. Fotografii pořídí úředník přímo na místě. Focení může být občas velkou zkouškou trpělivosti, protože i malé miminko musí mít na fotografii otevřené oči. Úřady proto umožňují nechat dítě vyfotit předem a hotové fotografie zaslat prostřednictvím datové schránky Ministerstva vnitra. Úřad si už fotografii stáhne sám.

Na vyhotovení dětského občanského průkazu mají úřady 30 dní a poplatek je 50 korun. U běžného cestovního pasu je lhůta rovněž 30 dní, poplatek činí 100 korun. Pokud byste na cestovní pas dítěte hodně spěchali, lze požádat o vyhotovení cestovního pasu ve zkráceného lhůtě do 6 dní. Počítejte však s několinásobně vyšším poplatkem 2 000 korun.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Veronika ČermákováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?