epojisteni logo
blg-srt-happy

Pohodové cestování (nejen) do zahraničí s miminkem

4. 1. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Pohodové cestování (nejen) do zahraničí s miminkem

Miminka nejsou z cukru. Přesto bývají čerství rodiče ohledně cestování s malými miminky někdy až přehnaně opatrní. Většina se zuby nehty drží tvrzení, že cestování je vhodné nejdříve od tří měsíců. Na maminky, které se na cesty vydávají s novorozenci, se dívají skrze prsty. K tomu ale neexistuje důvod.

Pokud jste před porodem byli s partnerem hodně akční a každou volnou chvilku jste vyráželi na výlety, není důvod se v tomto směru omezovat ani po narození dítěte. Stačí se dobře připravit. Hlavní je mít při sobě potřebné lahvičky, mléko, konvici na převaření vody a dostatek převařené vody sebou. Samozřejmě záleží na tom, jak se maminka cítí. Odvážné maminky si ale cestování s miminkem nemůžou vynachválit, a to i do zahraničí.

Ideální je pohodlné cestování autem

Nejlépe se s malým miminkem cestuje v autě. Do auta zabalíte vše potřebné a můžete si dát pauzu téměř kdykoliv a kdekoliv. Samozřejmě je vhodné cílovou destinace a zejména délku cesty přizpůsobit malému miminku. Novorozeně však většinu cestu prospí. Jediné, co lékaři rodičům nedoporučují, je návštěva zemí v největších vedrech. Vysoké teploty miminkům příliš nesvědčí. Chcete-li do tepla, jeďte raději v období, kdy je příjemnější klima.

Ani cestování letadlem ale nemusí být problém. Je to ale méně pohodlné a je třeba se připravit na řadu situací. Do letadla například nelze vzít kočárek. Miminko také nemá nárok na vlastní sedačku a při startu a přistání musí být připoutané k jednomu z rodičů. U letecké společnosti lze domluvit přepravní kolébku, která vám cestování letadlem usnadní. Letušky bývají vůči maminkám s miminky vstřícné a je-li to možné, usadí vás vedle volné sedačky.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Nezapomínejte na cestování doklady

Zapomínat byste neměli také na správné cestovní doklady. Nejen dospělí člověk totiž potřebuje občanský průkaz či cestovní pas. Také dítě, ať už je mu pár týdnů nebo několik let, potřebuje osobní cestovní doklady.

V rámci Evropské unie dítěti stačí občanský průkaz. Mimo EU už bude dítě potřebovat cestovní pas. Oba doklady vám vystaví na obecním úřadě s rozšířenou působnosti v jakémkoliv věku dítěte. Maximální platnost dětského občanského průkazu je 5 let. To však neplatí v období, kdy se vzhled dítěte mění doslova týden po týdnu. U opravdu malých miminek je třeba občanský průkaz vyměnit každých pár měsíců.

Nejedná se o žádné složité administrativní kolečko. Na úřad je třeba vzít pouze rodný list a dítě. Fotografii pořídí úředník přímo na místě. Focení může být občas velkou zkouškou trpělivosti, protože i malé miminko musí mít na fotografii otevřené oči. Úřady proto umožňují nechat dítě vyfotit předem a hotové fotografie zaslat prostřednictvím datové schránky Ministerstva vnitra. Úřad si už fotografii stáhne sám.

Na vyhotovení dětského občanského průkazu mají úřady 30 dní a poplatek je 50 korun. U běžného cestovního pasu je lhůta rovněž 30 dní, poplatek činí 100 korun. Pokud byste na cestovní pas dítěte hodně spěchali, lze požádat o vyhotovení cestovního pasu ve zkráceného lhůtě do 6 dní. Počítejte však s několinásobně vyšším poplatkem 2 000 korun.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Veronika ČermákováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?