Parkuj v klidu: 3 aplikace, které vám usnadní parkování ve městech
Noční můra řady řidičů? Najít vhodné a pokud možno cenově dostupné místo na zaparkování ve velkých městech. Taky tohle řešíte? Hoďte obavy a předsudky za hlavu! Vybavte se chytrým mobilním telefonem a stáhněte si některou z níže uvedených aplikací, díky kterým zaparkujete v klidu.
Parkopedia parking
Začneme světově. Jednoduchá a intuitivní aplikace, která, jak už ostatně její název napovídá, je velkou „encyklopedií“ parkovišť. Aplikace není omezena jen na Českou republiku, ale obsahuje záznamy z 15000 měst celého světa. Jednotlivá parkoviště pak lze vyhledat ručně podle adresy ještě před příjezdem, nebo si nechat automaticky zobrazit parkoviště v okolí, kde se právě váš telefon nachází.
Vše je v aplikaci vykresleno neuvěřitelně přehledně a intuitivně. Vlajky na mapě u vybraných parkovišť informují o ceně parkovného, takže uživatel má ihned představu o tom, zda se mu vyplatí zajet o pár ulic dál, nebo naopak využít nejbližší placené stání.
Po označení parkoviště na mapě se zobrazí spodní lišta se čtyřmi údaji, které zahrnují název, cenu, kapacitu a vzdálenost. Vytažením spodní lišty je k dispozici vyčerpávající popis parkoviště – zejména tedy otevírací doba, rozpis cen a omezení, možnosti platby, nebo informace o tom, zda jde o hlídané, kryté nebi podzemní parkoviště. Jelikož je aplikace navržena jako komunitní, lze do ní přidávat nová parkoviště, doplňovat informace a také fotky.
Aplikací Parkopedia bohužel nezaplatíte za zpoplatněná stání, za to však získáte velmi přehledný nástroj pro vyhledávání podrobných informací o parkovištích na celém světě.
MPLA.IO
Aplikace byla sice původně vyvinutá pro parkování v pražských parkovacích zónách, postupně se ale rozšířila také do Brna, Pardubic, Olomouce, Liberce, Příbrami, Kolína, Litomyšli, Rychnova nad Kněžnou a Kroměříže.
Nativní aplikace pro Android a iOS je v celku mladá. Původně systém fungoval přes webový prohlížeč v mobilu a dá se tak využívat i nadále. Jak web, tak aplikace jsou velmi jednoduché a přehledné. Po spuštění se zobrazí aktuální poloha telefonu na mapě. V případě potřeby je zde možnost ručního zadání parkovací zóny. Její název je napsán na dopravní značce u každé zóny. Lze využít také možnosti naskenování QR kódu vygenerovaného parkovacím automatem, například při parkování za závorou.
Díky MPLA systému navíc jednoduše za parkování zaplatíte. Nic dalšího uživatel nemusí řešit, pokud nezapomene včas parkoviště opustit nebo své parkování prodloužit. Druhá strana systému, tedy kontrolní nástroj, průběžně monitoruje parkovací zóny a online vyhodnocuje registrační značky vozidel. V reálném čase tedy provozovatel parkoviště identifikuje neoprávněně zaparkovaná vozidla. A samozřejmě uděluje pokuty, případně nechává vozidla rovnou odtáhnout.
eParkomat
Aplikace od T-mobile, která má oslovit nejen majitele služby „chytré auto“ zmíněného operátora. Aplikace má uživatelsky přívětivé rozhraní a snadno se používá. Její hlavní funkcí je vyhledání parkoviště, kde je největší šance zaparkovat. Operátor k tomu využívá anonymní data o poloze mobilních telefonů a z nich pak vypočítává obsazenost parkovišť a také pravděpodobnost obsazenosti v následujících hodinách. Uživatel si díky tomu může po volbě parkoviště zobrazit jednoduchý graf s obsazeností parkoviště v různých hodinách.
Samozřejmostí aplikace je také tlačítko pro spuštění navigace na vybrané parkoviště. To funguje pouze jako odkaz pro navigaci, kterou ve svém telefonu uživatel má nainstalovanou. Další plus pro eParkomat je funkce „zaplatitzaplatit“ parkovné. Opět je toto tlačítko však jen odkazem na platební portál již zmíněného MPLA. Kromě pražských městských parkovišť tak musí uživatel platit na místě, nicméně vývojář usilovně pracuje na rozšíření této možnosti pro další komerční parkoviště.
Největší předností aplikace je tedy předvídání obsazenosti na parkovištích a dále propojení se systémem „chytré auto“ od zmíněného operátora. Mezi další výhody patří také přehledné, intuitivní ovládání a provázanost s pražskými parkovacími zónami.