Každý řidič by měl znát nejen pravidla silničního provozu, ale i možné důsledky jejich porušení. Jedním z nejzávažnějších trestů je okamžité zabavení řidičského průkazu. Podívejte se na situace, kdy k němu může dojít a jak následně postupovat.
Kdy může policie okamžitě zabavit řidičský průkaz
Zákon o silničním provozu (č. 361/2000 Sb.) stanovuje, kdy může policie okamžitě zabavit řidičský průkaz.
Alkohol nebo drogy za volantem – před jízdou požijete alkohol nebo jinou návykovou látku. Obvykle dojde k zabavení řidičského průkazu při více než 0,3 promile.
Odmítnutí testu – na výzvu policisty odmítnete podstoupit dechovou zkoušku nebo test na drogy.
Závažné překročení rychlosti – překročíte nejvyšší povolenou rychlost v obci o 40 km/h a více nebo mimo obec o 50 km/h a více.
Řízení bez platného řidičského oprávnění pro danou skupinu – řídíte například motorku pouze s řidičským průkazem na auto.
Způsobení dopravní nehody – zaviníte dopravní nehodu, při níž došlo k usmrcení nebo těžké újmě na zdraví jiné osoby.
To jsou případy, kdy vám na místě může policista zadržet řidičský průkaz. Existují však i situace, kdy vám sice řidičský průkaz zůstane, ale policie vám může zabránit v další jízdě vozidlem. Mezi ně se řadí případy, kdy ujedete od dopravní nehody, vozidlo nemá platnou STK, není technicky způsobilé k provozu (např. má sjeté pneumatiky) nebo při podezření, že bylo vozidlo ukradeno.
Jak probíhá zabavení řidičského průkazu
Policista zastaví vozidlo a požádá řidiče o předložení dokladů. Zkontroluje také platnost povinného ručení.
Pokud zjistí závažný přestupek nebo má podezření na spáchání trestného činu, může přistoupit k dalším krokům. Může také provést testy na alkohol a drogy.
Jestliže jsou splněny zákonné podmínky, policista informuje řidiče o zabavení řidičského průkazu a jeho důsledcích. Řidič o tom obdrží písemné potvrzení.
Policie oznámí zadržení průkazu obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, který zahájí správní řízení.
Lze zabavit řidičský průkaz, který nemám s sebou?
Žádné doklady, žádný problém? Tak to nefunguje. Pokud při kontrole nepředložíte řidičský průkaz, policista ho prohlásí za zadržený a vy máte povinnost jej do 5 pracovních dnů odevzdat na obecním úřadu s rozšířenou působností.
5 tipů, jak se chovat při silniční kontrole
Zachovejte klid a buďte k policistům zdvořilí.
Odpusťte si vtípky a nesnažte se situaci zlehčit.
Nevymlouvejte se, pokud jste přestupek udělali.
Spolupracujte s policií, ale znejte svá práva.
Nesnažte se policistu podplatit, je to trestný čin.
Povinnosti řidiče během silniční kontroly
Prokázat svoji totožnost pomocí občanského průkazu nebo aplikace eDoklady. Od 1. ledna 2024 už není nutné předkládat řidičský ani technický průkaz.
Předložit zelenou kartu v papírové nebo elektronické podobě. Od 1. října 2024 už nebude nutné ukazovat zelenou kartu, policie si sama ověří platnost pojištění podle SPZ.
Podrobit se dechové zkoušce na zjištění alkoholu, případně testu na drogy. Je-li výsledek pozitivní, opakuje se zkouška znovu po 5 minutách. Jestliže se řidič odmítne podrobit zkoušce, jedná se o přestupek, za který může být na místě zadržen řidičský průkaz.
Respektovat pokyny policisty a umožnit ověření technického stavu vozidla či kontrolu povinné výbavy. V zákonem daných případech má policie právo provést prohlídku interiéru vozidla, např. při pátrání po hledaných osobách nebo věcech z trestné činnosti.
Práva řidiče během silniční kontroly
Požadovat prokázání příslušnosti k policii služebním průkazem nebo odznakem policie, na němž je zřetelně viditelné identifikační číslo.
Být informován o důvodu kontroly a pokutovaném přestupku. Pokud dojde k zabavení řidičského průkazu, musí policista do písemného potvrzení uvést konkrétní důvod.
Odmítnout podepsat potvrzení o zadržení řidičského průkazu, jestliže s ním nesouhlasí. Případně může do potvrzení uvést vlastní vyjádření k zadržení.
Pořídit si audio nebo video záznam z průběhu kontroly.
Na silnicích čekají i další nepříjemná překvapení
Na cestách vás může překvapit nejen policejní hlídka. Mnohem vážnější je, když vás zastaví třeba srnka nebo divočák. Sjednejte si havarijní pojištění a ušetřete peníze za opravy auta.
Co se stane po zabavení řidičského průkazu
Po zabavení řidičského průkazu přejde řešení přestupku do správního řízení, v němž se rozhodne o dalším postupu. Podle závažnosti přestupku může být udělena finanční pokuta, trestné body nebo zákaz řízení.
Například při zabavení řidičského průkazu za alkohol (nad 0,3 promile) mohou být sankce ve správním řízení následující:
7 000–25 000 Kč,
6 trestných bodů,
zákaz řízení na 6–18 měsíců.
Co dělat po zabavení řidičského průkazu
Po dobu zadržení řidičského průkazu nesmíte řídit, jinak se dopouštíte přestupku. Pokud úřad ve správním řízení nerozhodne o zákazu řízení, můžete požádat o vrácení a vyzvednutí řidičského průkazu po skončení řízení.
Byl vám uložen zákaz řízení nebo vám byl odebrán řidičský průkaz, protože stav bodů řidiče dosáhl 12 bodů? V takovém případě můžete žádat o vrácení řidičáku až ve chvíli, kdy splníte stanovené podmínky. Řidičský průkaz se nevrací automaticky, vždy si o něj musíte znovu požádat na obecním úřadu obce s rozšířenou působností podle místa bydliště.
Vrácení řidičského průkazu po zákazu řízení: K žádosti o vrácení řidičského průkazu přiložíte doklad o psychologické způsobilosti (psychotesty pro řidiče). Pokud byl zákaz uložen na více než 1 rok, potřebujete navíc doklad o odborné způsobilosti z autoškoly a doklad o zdravotní způsobilosti od praktického lékaře.
Vrácení řidičského průkazu po vybodování: Po uplynutí jednoho roku si podáte žádost o vrácení řidičského oprávnění. Podmínkou je absolvování přezkoušení z odborné způsobilosti v autoškole a doložení zdravotní způsobilosti od lékaře včetně výsledků dopravně psychologického vyšetření (psychotesty pro řidiče).
Víte, že..
Pokud vám byl udělen zákaz řízení na více než 18 měsíců po 1. 7. 2023, nebo po odmítnutí testu na alkohol či drogy, musíte absolvovat ještě terapeutický program pro rizikové řidiče. Pokud vám byl udělen zákaz do 2 let od získání řidičského oprávnění, musíte projít preventivním programem pro začínající řidiče.
Jak se vyhnout zabavení řidičského průkazu
Prevence je vždy lepší než řešení následků. Máme pro vás pár tipů, jak předcházet situacím vedoucím k zabavení řidičáku.
Dodržujte dopravní předpisy.
Nikdy nepijte před jízdou alkohol ani nepožívejte drogy.
Dejte si pozor na léky, které ovlivňují pozornost.
Pravidelně kontrolujte technický stav vozidla.
Nesedejte za volant unavení a při dlouhé jízdě dělejte pravidelné přestávky.
Nechte si časovou rezervu, ať se vyhnete spěchu a stresu.
Zabavení řidičského průkazu v zahraničí
Byl vám odebrán řidičák v zahraničí? Pak se zákaz řízení nevztahuje na Českou republiku, ale musíte počkat, až se řidičský průkaz vrátí do ČR. Následně si ho můžete vyzvednout na obecním úřadu s rozšířenou působností. Nesmíte si žádat o vydání nového řidičského průkazu, protože nesmíte mít více než jeden platný řidičský průkaz.