Nekvalitní palivo vám poškodí motor. Kdo zaplatí škodu?
Nekvalitní palivo vám poškodí motor. Kdo zaplatí škodu?
Zatímco někteří motoristé jsou ochotní jezdit do své oblíbené benzínky i mimo plánovanou cestu, jiní natankují vždy, je-li to potřeba. Bohužel mohou narazit i na benzínku, která bez obav prodává pančovaný, tedy nekvalitní, pohonné hmoty. Ty však mohou poškodit motor. Kdo je za takovou škodu odpovědný?
Natankování nekvalitního benzínu či nafty může nenávratně poškodit motor. A že to není neobvyklé, dokládají statistiky České obchodní inspekce a pojišťoven. Dle testů ČOI je téměř každý desátý odebraný vzorek nevyhovující. ČOI i pojišťovny každým rokem evidují desítky až stovky hlášení lidí, kteří se pančovaným benzínem či naftou setkali osobně. Prokázat škodu dané benzínce, respektive jejímu provozovateli, je přitom téměř nemožné.
Oprava poškozeného motoru stojí desítky tisíc
Motorista nekvalitní palivo nepozná na první pohled a škody na motoru se projeví až po desítkách ujetých kilometrů. Právě na to nepoctivé benzínky spoléhají. Motorista totiž nemá šanci prokázat jim úmysl z jejich strany a náhodná kontrola nemusí už nekvalitní benzín prokázat.
Co je to pančovaný benzín?
Pančovaný benzín obsahuje například technický benzín, aceton nebo toluen. Do nafty se zase přidává petrolej nebo topný olej. Nejhorší jsou příměsí obsahující, kterou mohou způsobit poškození spalovacího systému.
Motor poškozený v důsledku nekvalitního paliva se dusí, přestává mít výkon a jeho chod je nepravidelný. Zároveň se objeví nežádoucí vibrace, vysoká kouřivost či zvýšená spotřeba. Vozidlo s takto poškozeným motorem nelze používat a oprava je nezbytná. S ohledem na typ vozidla může oprava motoru vyjít i na desítky tisíc korun.
U své pojišťovny může poškozený škodu uplatnit pouze tehdy, má-li uzavřené havarijní pojištění. Ale ani tehdy nemá jistotu, že mu pojišťovnu škodu uhradí. Klient musí určit benzínku, kterou podezírá z nekvalitních pohonných hmot. Následují chemické analýzy a rozbory. Pouze pokud je nekvalitní palivo prokázané, pojišťovna opravu zaplatí a zaplacenou částku poté vymáhá po benzínce.
Ne všechny pojišťovny zastávají stejný postoj „Pokud by se na straně čerpací stanice jednalo o nevědomé znečištění paliva, například průsakem dešťové vody do nádrží, pak by bylo možné škodu zaplatit z pojištění odpovědnosti dané benzinové stanice. Jde-li ale o vědomé pančování paliva, tak tyto škody pojišťovna nekryje. Možné to není ani z havarijního pojištění,” uvedl Milan Káňa z Kooperativy.
Pečeť kvality to jistí
Jak poznat benzínku, která prodává pouze kvalitní benzín a naftu? Podle tzv. pečeti kvalitu, kterou má umístěnou na stojanech. Takto označené čerpací stanice dbají na vysokou kvalitu pohonných hmot a s nekvalitním benzínem či naftou nechtějí mít nic společného.
Tyto benzínky pravidelně absolvují kontroly pohonných hmot prováděné certifikační společností SGS. Seznam pump, které pečeť kvality mají, najdete na stránkách Dobrapumpa.cz. Seznam čerpacích stanic, u nichž byly nekvalitní pohonné hmoty odhaleny, má k dispozici Česká obchodní inspekce.