autonehoda-rozcileny-muz-ukazuje-ulomeny-kus-auta-zene

Nekvalitní palivo vám poškodí motor. Kdo zaplatí škodu?

Nekvalitní palivo vám poškodí motor. Kdo zaplatí škodu?

Zatímco někteří motoristé jsou ochotní jezdit do své oblíbené benzínky i mimo plánovanou cestu, jiní natankují vždy, je-li to potřeba. Bohužel mohou narazit i na benzínku, která bez obav prodává pančovaný, tedy nekvalitní, pohonné hmoty. Ty však mohou poškodit motor. Kdo je za takovou škodu odpovědný?

Natankování nekvalitního benzínu či nafty může nenávratně poškodit motor. A že to není neobvyklé, dokládají statistiky České obchodní inspekce a pojišťoven. Dle testů ČOI je téměř každý desátý odebraný vzorek nevyhovující. ČOI i pojišťovny každým rokem evidují desítky až stovky hlášení lidí, kteří se pančovaným benzínem či naftou setkali osobně. Prokázat škodu dané benzínce, respektive jejímu provozovateli, je přitom téměř nemožné.

Oprava poškozeného motoru stojí desítky tisíc

Motorista nekvalitní palivo nepozná na první pohled a škody na motoru se projeví až po desítkách ujetých kilometrů. Právě na to nepoctivé benzínky spoléhají. Motorista totiž nemá šanci prokázat jim úmysl z jejich strany a náhodná kontrola nemusí už nekvalitní benzín  prokázat.

Náš tip

Co je to pančovaný benzín?

Pančovaný benzín obsahuje například technický benzín, aceton nebo toluen. Do nafty se zase přidává petrolej nebo topný olej. Nejhorší jsou příměsí obsahující, kterou mohou způsobit poškození spalovacího systému.

Motor poškozený v důsledku nekvalitního paliva se dusí, přestává mít výkon a jeho chod je nepravidelný. Zároveň se objeví nežádoucí vibrace, vysoká kouřivost či zvýšená spotřeba. Vozidlo s takto poškozeným motorem nelze používat a oprava je nezbytná. S ohledem na typ vozidla může oprava motoru vyjít i na desítky tisíc korun.

U své pojišťovny může poškozený škodu uplatnit pouze tehdy, má-li uzavřené havarijní pojištění. Ale ani tehdy nemá jistotu, že mu pojišťovnu škodu uhradí. Klient musí určit benzínku, kterou podezírá z nekvalitních pohonných hmot. Následují chemické analýzy a rozbory. Pouze pokud je nekvalitní palivo prokázané, pojišťovna opravu zaplatí a zaplacenou částku poté vymáhá po benzínce.

Ne všechny pojišťovny zastávají stejný postoj „Pokud by se na straně čerpací stanice jednalo o nevědomé znečištění paliva, například průsakem dešťové vody do nádrží, pak by bylo možné škodu zaplatit z pojištění odpovědnosti dané benzinové stanice. Jde-li ale o vědomé pančování paliva, tak tyto škody pojišťovna nekryje. Možné to není ani z havarijního pojištění,” uvedl Milan Káňa z Kooperativy.

Pečeť kvality to jistí

Jak poznat benzínku, která prodává pouze kvalitní benzín a naftu? Podle tzv. pečeti kvalitu, kterou má umístěnou na stojanech. Takto označené čerpací stanice dbají na vysokou kvalitu pohonných hmot a s nekvalitním benzínem či naftou nechtějí mít nic společného.

Tyto benzínky pravidelně absolvují kontroly pohonných hmot prováděné certifikační společností SGS. Seznam pump, které pečeť kvality mají, najdete na stránkách Dobrapumpa.cz. Seznam čerpacích stanic, u nichž byly nekvalitní pohonné hmoty odhaleny, má k dispozici Česká obchodní inspekce.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.