epojisteni logo
autonehoda-rozcileny-muz-ukazuje-ulomeny-kus-auta-zene

Jaké dopravní přestupky páchají čeští řidiči nejčastěji?

Jaké dopravní přestupky páchají čeští řidiči nejčastěji?

Každý rok na českých silnicích spáchají čeští řidiči stovky tisíc méně či více závažných dopravních přestupků a činů. Pouze pětinu z nich spáchají ženy-řidičky. Zbytek vcelku bez problému zvládá silnější pohlaví. Mezi nejčastější prohřešky patří již tradičně příliš vysoká rychlost, nedání přednosti v jízdě, telefonování za jízdy a jízdy bez bezpečnostního pásu.

Pouze 20 procent přestupků páchají ženy

Ze statistik jednoznačně vyplývá, že největšími hříšníky jsou muži. Ženy totiž spáchají přestupky nebo trestný čin pouze v pětině všech případů. Zato muži se nemají čím chlubit. 80 procent dopravních přestupků a činů jde totiž na jejich vrub. A to i přesto, že poměr registrovaných řidičů z hlediska pohlaví je téměř vyrovnaný (56 procent mužů a 44  procent žen).

Asi nikoho nepřekvapí, že nejčastěji pokutovaným dopravním přestupkem je překročení povolené maximální rychlosti o více než 20 km/h v obci a o méně než 30 km/h mimo obec. Následuje nedání přednosti v jízdě, jízda bez bezpečnostního pásu, telefonování za jízdy bez použití handsfree  a řízení pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky.

Nejhůře jezdí středočeští řidiči

Tytéž policejní statistiky také uvádí, že nejvíce přestupků páchají řidič ve Středočeském kraji. Naopak nejbezpečněji jezdí karlovarští motoristé.

Přehled pokut a bodů za nejčastější dopravní přestupky:
PřestupekBloková pokutaPokuta ve správním řízeníPočet bodů

Překročení rychlosti v obci o méně než 20 km/h

až 1 000 Kč

1 500 Kč – 2 500 Kč

2

Překročení rychlosti mimo obec o více než 30 km/h, ale méně než 50 km/h

až 2 500 Kč

2 500 Kč – 5 000 Kč

3

Nepoužití bezpečnostních pásů

až 2 000 Kč

1 500 Kč – 2 500 Kč

3

Telefonování za jízdy

až 1 000 Kč

1 500 Kč – 2 500 Kč

2

Parkování na chodníku

až 2 000 Kč

1 500 Kč – 2 500 Kč

0

Projetí na červenou

až 2 500 Kč

2 500 Kč – 5 000 Kč

5

Propadlý řidičský průkaz

až 5 000 Kč

Max. 10 000 Kč

0

Nezaplacené povinné ručení

-

5 000 Kč – 40 000 Kč

-

Projetí zákazem vjezdu

až 2 000 Kč

1 500 Kč – 2 500 Kč

0

Neplatná nebo žádná dálniční známka

až 5 000 Kč

Max. 100 000 Kč

0

Prasklé čelní sklo

-

5 000 Kč – 10 000 Kč

5

Propadlá technická kontrola

-

5 000 Kč – 10 000 Kč

5

Jízda pod vlivem alkoholu do 0,3 promile

-

2 500 Kč – 20 000 Kč

7

Jízda pod vlivem alkoholu nad 0,3 promile

-

25 000 Kč – 50 000 Kč

7

Jak se zbavit bodů?

Řidiči, kteří se dopustí přestupku, a obdrží “trestné” body, mají možnost trestné body umazat v dalším roce. Pokud se řidič v dalším roce nedopustí žádného přestupku, jsou mu automaticky smazány 4 body.

To neplatí pro řidiče, kteří za trestné přestupky obdrží plný počet 12 bodů. Zhruba 6 000 řidičů obdrží “plný počet” bodů a na určitou dobu je jim řízení motorového vozidla zakázáno. Většinou se jedná o muže, protože ženy způsobují dopravní přestupky méně často, a proto 12 bodů získávají pouze ve výjimečných případech.

“Obodovaní” řidiči mají také možnost umazat tři body aktivním přičiněním, pokud absolvují kurz bezpečné jízdy. Toho se ročně účastní více než 2 000 řidičů. Kurz může absolvovat pouze řidič, který nemá na svém kontě více než 10 trestných bodů a za žádný přestupek neobdržel naráz 6  bodů a více. Kurz bezpečné jízdy tvoří 3 hodiny teorie a 3,5 hodiny na zkušební polygonu a půl hodiny trvá závěrečné hodnocení.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Veronika ČermákováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?